24 серпня, у 20-ту річницю Незалежності, у скансені постали автобус-музей, що розповідає про Карпатську Україну, та бричка угорського емісара Едмунда Егана..
Як розповів музейний батько, народний депутат України Станіслав Аржевітін, 16 березня 1939 року під час окупації краю угорськими військами в м. Хуст розпочалася евакуація державних установ Карпатської України через Румунію до Праги. Цього ж дня до Колочави прибуло 5 автобусів з відступаючими січовиками, що рухалися у бік румунського кордону. Гірське село стало їх останньою зупинкою. Оскільки далі дороги вже не було, прибулі залишили транспорт і пішли пішки.
В автобусі представлено 9 експозиції, які розповідають про трагічні сторінки української держави 1939 р. – Карпатської України. Тут можна довідатися про її законодавчий орган Карпатський Сойм, легендарного Президента Августина Волошина, колочавських січовиків, місце бойових дій Красне поле, ознайомитися з життям літописця Карпатської України, закарпатського поета Василя Гренджі-Донського. Окремо подано і про сучасні відлуння тогочасних подій.
Бричка (кучія) угорського емісара Едмунда Егана невипадково з'явилася у музеї. Відомий фахівець з економіки сільського господарства Угорщини ірландського походження займався з'ясуванням причини тяжкого економічного становища верховинців. Саме для вирішення проблем гірських районів нашого краю 15 лютого 1897 року уряд Угорщини створив експозитуру в Мукачеві на чолі з Едмундом Еганом. За 2 роки він обійшов більшість сіл краю, усі полонини, зустрічався із селянами, священниками, учителями, чиновниками. У підсумку він підготував для уряду доповідь "Економічне становище руських селян в Угорщині", де дав об'єктивний опис злиденного становища селян та конкретні пропозиції щодо вирішення їхніх проблем. Його діяльність викликала невдоволення лихварів і корчмарів, і у 1901 р. Еган був смертельно поранений пострілом з пістолета. Але його добрі справи живуть у пам'яті верховинців.
Оксана Чужа, для Закарпаття онлайн. Фото автора
Словянин 2011-09-03 / 14:48:00
В Ужгороді є затишна площа, що носить імя видатного діяча Едмунда Егана. Якби цю площу облагородити - вона стала б ще затишнішою. Еган заслуговує на це. А також на те, аби його іменем були названі вулиці, площі, провулки, сквери тих населених пунктів Закарпаття, жителі яких були обєктами його благородної діяльності.
Чужа Оксана 2011-08-31 / 11:37:00
Поки що зясовується оригінальність брички )))
Мідянка 2011-08-30 / 18:27:00
PS.Так колись зустрічала Егана в Колочаві сільська еліта за записами Івана Ольбрахта.Особливо лихварі й шинкарі,проти кого була й спрямована "Верховинська акція" . Але чи ту кочію взяли з Лазького Берега після вбиства економіста й відреставрували ? Й чому на ній написано "кучія" . Відомі прізвища Кочіш, чех-мораван Рене Кочік , який певний час жив у Анни Штаєр у колочавському присілку Сухар...
Мідянка 2011-08-30 / 18:13:00
Якщо до цієї кочії Соломон Фукс виносив три келихи лікеру: червоного,зеленого,білого , як мадярський прапор , то перед Аржевітіним шапку долу, як перед Штаєром . Якщо це коч уніатського попа або колочавського бохтера , то нема чого мені дертися на полонину Товпаш й опускатися в Колочаву "Багмебоже , де муй нуж..."
стецько 2011-08-28 / 20:03:00
а це на фотці мабуть один з водії тих автобусів ???
KK 2011-08-26 / 19:08:00
Обовязково завітаю до цікавого музею коли буду в Міжгірщині! Ще більше можна ознайометися з провідниками Карпатської України читаючи коротку статтю про славного сина Срібної Земілі, Бікентія Шандора на цйому сайті у Форумі у ділянці 'Історія краєзнавство, релігія, мови': 'Життєвий Шлях Вікентія Шандора' http://zakarpattya.net.ua/forum/viewtopic.php?f=36&t=127