Третій том містить в собі наукову працю отця Василія в галузі археології "Палеоліт Чернецької Гори". Подвижник благочестя, духівник Мукачівського Свято-Миколаївського жіночого монастиря, архімандрит Василій (в миру Володимир Васильович Пронін) (08.09.1911-† 05.01.1997), написав багато богословських, історичних, і наукових праць. Однак, археологічні розкопки, їхній опис, аналіз і дослідження, які проводилися архімандритом Василем в околицях Чернецької Гори, де височить Мукачівська обитель заслуговують окремої уваги.
Археологічна праця, якою займався отець Василій понад півстоліття, не була його головним заняттям. Факультативне захоплення археологією відображало в ньому не стільки особистий науковий розвиток, скільки його інтерес до історії перших поселень в околицях Мукачівського монастиря та міста Мукачева. Але, незважаючи на цей факт, робота з Палеоліту є однією з головних праць отця Василія і заслуговує скрупульозного дослідження та уваги.
Твердження, висловлені в цій роботі, не претендують на наукові відкриття, але опис артефактів, знайдених отцем Василієм, їх аналіз, релігійно-філософські висловлювання і думки, викладені в цій роботі мають стати предметом глибокого дослідження, як богословів, філософів, так і археологів.
"Палеоліт Чернецької Гори" видається вперше. Думки і ерудиція, які всебічно отець Василій викладає в роботі, стосуються не тільки археології, але і Біблії, історії, географії, математики, філософії, богослов'я, іконопису, літератури та інших сфер гуманітарних та природніх наук.
Археологічна праця отця Василія буде цікава, перш за все, археологам, науковцям, богословам, студентам, аспірантам, віруючим людям і всім, хто цікавиться науково-богословським життям Православної Церкви на Закарпатті в XX столітті.
Вся трилогія видавалася з благословення Високопреосвященнішого Феодора, архієпископа Мукачівського та Ужгородського. Все видання присвячене 650-річчю Мукачівського Свято-Миколаївського монастиря і 100-річчю від дня народження архімандрита Василія (Проніна).
Дешифруванням рукопису "Палеоліт Чернецької Гори", загальною редакцією та упорядкуванням тому займався кандидат богослов'я, вчений секретар Богословсько-історичного науково-дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна) – протодиякон Олександр Монич. Обсяг третього тому склав 512 сторінок.
Заключний том видано за підтримки М.М. Чаленко, благодійника Свято-Василівського храму (пам'ятника дерев'яної архітектури XVII ст.) в с. Лікіцари, Перечинського району, Закарпатської області.
У рамках святкування 100-річчя від дня народження архімандрита Василія (Проніна) готується офіційна презентація трилогії, повідомили Закарпаття онлайн в прес-службі Мукачівської єпархії УПЦ МП.