Засідання було присвячене Дню бухгалтера, який відзначається в Україні щороку 16 липня. Доповідачі побажали бухгалтерам терпіння, здоров'я, добробуту та стабільності податкового законодавства.
Про труднощі роботи бухгалтерів та аудиторів розповіла і голова Закарпатського територіального відділення Всеукраїнської професійної громадської організації Спілка аудиторів України Юлія Кілару. За її словами, в Україні значно зросли вимоги до роботи бухгалтера, за найменші помилки впроваджено жорсткі санкції та штрафи. Крім того, українські законодавчі реформи змушують бухгалтерів працювати в умовах невизначеності і постійних змін правил гри", -- каже Ю. Кілару.
Вона також повідомила, що в Україні, імовірно, запровадять обов'язкову сертифікацію бухгалтерів суспільно значимих підприємств (тих, що оприлюднюють фінансову звітність: банки, страхові компанії, акціонерні товариства). Без такого сертифікати головний бухгалтер не матиме права підпису на звітності.
Як пояснив Ярослав Голубка, керівник територіального відділення Федерації професійних бухгалтерів та аудиторів України у Закарпатському регіоні, к.е.н. для отримання сертифікату слід скласти 3 іспити (фінансовий облік, т.зв. управлінський облік, податки і прав) у формі іспитів та ситуаційних завдань. Кожен іспит коштує близько 700 грн. Наразі в області є близько 30 сертифікованих бухгалтерів.
За словами Я. Голубки, в Україні попри законодавчі зміни збільшився тиск органів влади на бізнес. "Влада веде мову про спрощення умов для бізнесу, але лише податкова декларація містить стільки додатків, що навіть фахівцеві з досвідом складно в усьому розібратися. ООН оприлюднило дані, згідно з якими населення України збідніло на 10 %, тоді як влада держави звітує, що податкові надходження збільшилися удвічі. Отже, збільшилися вони саме за рахунок податкового тиску на підприємців, а не через розвиток економіки", -- вважає експерт.
Єва Мойшевич, начальник відділу масово-роз'яснювальної роботи та звернень громадян ДПА в Закарпатській області зауважила, що податківці відчувають, на скільки важче стало працювати бухгалтерам лише через такий, наприклад, факт: цього року, порівняно з таким же періодом 2010-го, у 5 разів зросла кількість наданих консультацій (35 тисяч проти 7 тисяч торік). "Зізнаємося, що ми вчимося разом із бухгалтерами, адже новий Податковий кодекс досконало не знають ще навіть податківці, тому нам слід бути у цьому партнерами", -- сказала Є. Мойшевич.
На Закарпатті є близько 90 тисяч платників податків, отже в області працюють щонайменше 20 тисяч бухгалтерів.
Довідка: 16 липня в Україні святкується День бухгалтера. Дата свята була вибрана невипадково — 16 липня 1999 року був ухвалений Закон України № 996-xiv "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні". Цей Закон визначає правові основи регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності в Україні. До 2004 року свято відзначалося федерацією аудиторів і бухгалтерів України неофіційно, що дозволило підняти престиж професії, змусило представників державної влади по-новому поглянути на фахівців, усвідомити, що бухгалтерською облік — це не лише податкова звітність, але і основа для ухвалення управлінських рішень. У результаті Указом Президента України № 662/2004 від 18 червня 2004 року День бухгалтера був офіційно встановлений 16 липня.