Вчора у приміщенні Першої корчми для гомо-сапіенс "Деца у нотаря" відбувся круглий стіл "Цензура в Україні: методи ефективної протидії" (можливості закону "Про доступ до публічної інформації"). Поспілкуватися на тему заборони вільно висловлювати думки із закарпатськими журналістами приїхали: Вахтанг Кіпіані, журналіст, редактор сайтів "Владометр", "Історична правда" (Київ), Леся Ганжа, журналіст, активіст руху "Стоп цензурі!" (Київ), Аксиня Куріна, журналіст, куратор проекту Під PRESSом (Київ). В Ужгороді фотовиставка триватиме з 13 до 18 липня.
Проект Під PRESSом організований в рамках партнерства "Новий Громадянин" за підтримки журналістського руху "Стоп цензурі!". В Ужгороді з проведенням допомагав ВМГО Демократичний Альянс. Серед його учасників — Сергій Андрушко, Юлія Банкова, Леся Ганжа, Ілона Довгань, Вахтанг Кіпіані, Андрій Куликов, Наталія Лігачова, Сергій Лещенко, Юрій Луканов, Ігор Луценко, Мустафа Найєм, Мирослав Откович, Осман Пашаєв, Віталій Портников, Віталій Сич, Роман Скрипін, Ольга Сніцарчук, Єгор Соболєв, Наталка Соколенко, Святослав Цеголко, Артем Шевченко.
Виставка експонувалася у Києві, Івано-Франківську, Одесі, Тернополі, Чернігові, Черкасах, Львові, Миколаєві, Житомирі. Ідея фотопроекту виникла минулого року під час зустрічі учасників журналістського руху "Стоп цензурі!", громадських діячів та художників.
Модератором круглого столу в Ужгороді була Леся Ганжа. Паралельно відбувалася й твіттер-трансляція заходу. Серед запрошених закарпатських журналістів питання свободи слова обговорили: Ірина Бреза (Ужгородський прес-клуб реформ), Петро Гойс (газета РІО), Дмитро Тужанський (інтернет-портал "Мукачево. net"), Сергій Федака, вільний журналіст, Олександр Гаврош, вільний журналіст, Валентин Кузан, член ГО Демократичний Альянс.
Вахтанг Кіпіані під час дискусії висловив припущення, що проблема цензури — це проблема в першу чергу 2005 року: "Тоді це було непокаране зло. Проблема полягає в тому, що журналісти самі себе не захищають. Ціна їхньої роботи постійно падає, але втікати з професії — не вихід".
Сергій Федака каже, що на Закарпатті цензура є, але це не найбільша проблема місцевої журналістики. "Нас сьогодні більше хвилює відсутність платоспроможного читача. Що ж стосується цензурних моментів, вони певною мірою пов'язані з тим, що публіка не цікавиться пресою, а навчилася передбачати політичні статті", — каже вільний журналіст.
Варто зазначити, що рух "Стоп цензурі!"не є політичною ініціативою, його не підтримує жодна з політичних сил. Під час круглого столу закарпатські журналісти згадали й ще "свіжу" ситуацію з підпалом автомобіля Володимира Мочарника, редактора виноградівської газети, винуватців якого досі шукають. Розійшлися на тому, що зроблять колективний запит до влади та передадуть його під час прес-конференції Віктору Русину, начальнику управління МВС України в Закарпатській області, з проханням не ставити крапку в цій справі.
Наталія Каралкіна, РІО