Темою розмови з чиновником була болюча для багатьох закарпатців соціалка, зокрема, турбота про ветеранів та інвалідів війни, яких щороку стає все менше в державі.
Віктор Васильович зазначив, що нині в області проживає 14, 5 тис. ветеранів, з них близько 7700 – ветерани Великої вітчизняної війни, в тому числі близько – 2 тис. інвалідів війни.
Залежно від категорії, всі ці люди мають пільги на оплату комунальних послуг, проїзд у транспорті, право на безкоштовне санаторно-курортне оздоровлення, тощо. Загалом, щороку область отримує з бюджету бл. 100 млн. грн. на оплату послуг пільгових категорій.
Хоча, досить цікава, точніше, парадоксальна ситуація складається з санаторно-курортним оздоровленням. Виявляється, путівки для ветеранів є, однак здебільшого у пансіонати та санаторії за межами Закарпаття! Віктор Мацола пояснює це тим, що відповідні санаторно-курортні установи виграють державні тендери, і обласне управління не має права направляти своїх підопічних до інших установ, зокрема і закарпатських.
Заради справедливості варто зазначити, що всі закарпатські санаторії щороку виділяють від 3 до 10 безкоштовних путівок для ветеранів та інвалідів війни.
На рівні області діє чимало соціально-спрямованих програм, зокрема й програма "Турбота", відповідно до якої раз на рік грошову допомогу отримують і ті, хто не потрапив під дію закону про ветеранів війни. Мова йде про карпатських січовиків, які за нинішнім законодавством позбавлені усіх пільг та привілеїв, що мають учасники та ветерани Великої вітчизняної війни.
За словами Віктора Мацоли, управління вже декілька років плідно працює в напрямку розвитку мережі центрів для людей похилого віку та інвалідів. У планах відкрити у кожному районі області відділення реабілітації дітей інвалідів.
Насамкінець Віктор Васильович відзначив, що якщо проаналізувати загальну складову джерел доходів закарпатських родин, то за статистикою 39% – це пільги, і лише 33% – зарплатня. Крім того, варто додати, що нині кожен четвертий закарпатець має пільги.
Віктор ЛАЗОРИК, Срібна Земля