10 червня у прес-центрі Управління охорони здоров'я Закарпатської ОДА обговорювали злоякісні новоутворення шийки матки та принципи їх попередження. Цього ж дня засідала й Обласна науково-практична конференція з актуальних питань онкогінекології за участі провідних спеціалістів України.
"За минулий рік у нашій області виявлено 149 випадків раку шийки матки. У середньому по Україні від цього захворювання щодня вмирає 6 жінок. Це одна з причин смерті осіб слабкої статі репродуктивного віку", — стверджує Ніна Кубаш, кандидат медичних наук та завідувач гінекологічним відділенням ЗОКОД.
Спеціалісти пояснюють, що для попередження онкогінекологічних захворювань потрібно не пізніше, ніж раз на рік проходити обстеження у лікарів. Наталія Володько, доцент кафедри онкології Львівського національного медичного університету каже: "Проблема болюча ще й через те, що на ранніх стадіях її прогресування можна не тільки попередити, але й повністю усунути".
Вакцина, котра пропонується для попередження раку шийки матки, є профілактичною, не дає ускладнень для жіночого організму. Найкраще її приймати до початку статевого життя, у віці 9—13 років. Практикується, звичайно, і в старшому віці, але тут її ефективність трохи нижча.
Повний курс складається з триразового уведення. Друга вакцина вводиться через місяць після першої, а третя — у 6-місячний термін. Вартість однієї вакцини — 350-400 гривень, "Це значно нижче від ціни у європейських країнах. Наприклад, у Чехії вона коштує 150 доларів", — каже Віра Кепша, котра придбала її там для своєї13-річної Катрусі. Мама наполягла на вакцинації, оскільки на власні очі бачила успішне впровадження таких вакцин у дію в Чехії та мала гіркий досвід боротьби з хворобою на прикладі близької людини.
З 2005 року в Україні офіційно діє програма скринінгу патології шийки матки.
Зараз на Закарпатті проводять роботу з відкриття спеціальних кабінетів, де б можна було без зайвих труднощів зробити вакцину для попередження раку шийки матки. Допоки таких умов немає, препарат вводять у Обласній лікарні та приватних медичних структурах нашого регіону.
Наталія Каралкіна, РІО