Продовжив навчання у Львівському інституті декоративно-прикладного мистецтва (1950-1956 рр.). Працював у майстерні Р. Сельського та І. Гуторова. Свою трудову діяльність розпочав в Ужгородському училищі прикладного мистецтва як викладач фахових дисциплін, а згодом став його директором (1958-1960).
Павло Балла — автор багатьох науково-популярних статей, досліджень та доробок про закарпатську школу живопису, спогадів про визначних митців Закарпаття. 3 1976-го по 1985-й рр. очолював обласну організацію Національної спілки художників України.
Понад 50 років у мистецтві Закарпаття — чималий період. За роки активної творчої діяльності художник написав сотню полотен. Нерідко на створення картин його надихають історичні події, герої. Звідси роботи, присвячені Лайошу Кошуту та Шандору Петефі, Лесі Українці. У творчості майстра в 60-х роках домінував пейзажний жанр. Художник багато працював у галузі декоративно-монументального мистецтва. Поряд із Й. Бокшаєм, В.Звенигородським, А. Шепою відомий київський мистецтвознавець Григорій Островський називає П.Баллу одним із кращих монументалістів Закарпаття.
Він відводить йому "помітне місце серед молодих" митців. У його творах своєрідно переплітаються впливи Й. Бокшая, А. Ерделі, традиції файової школи й угорського живопису. А у 80-х у його творчості переважають монументальні полотна. Зокрема це композиції в ресторанах готелів "Ужгород", "Корона" (м. Ужгород), у ресторані "Карпати" (м. Чоп), у приміщенні Чопського вокзалу.
Народився художник 17 квітня 1930 року в с.Павловце (нині Словаччина). Донині викладає в Ужгородському коледжі мистецтв ім.А.Ерделі.
Володимир МИШАНИЧ, "Ужгород"
23 квітня 2007р.
Теги: