Як зауважив у вступному слові до неї начальник УМВС краю полковник міліції Віктор Русин: "Слідчий, особливо на початковому етапі розслідування, оперує не стільки доказами, а в основному слідами злочину, в яких міститься інформація про властивості об'єктів та ознаки їх взаємодії. Ця інформація, за своїм прихованим змістом, не завжди може застосовуватися безпосередньо органами дізнання, слідства та суду. Тому для введення її у процес доказування потрібно залучити спеціальні знання, якими володіють експерти."
Не викликає сумнівів той факт, що результативність огляду слідів і матеріальних об'єктів залежить від об'єктивності і повноти їх фіксації відповідно до криміналістичних правил. Практичні працівники іноді не знають цих правил або прагнуть до спрощення в описі криміналістичних об'єктів. Внаслідок такого недоліку, як неповнота опису криміналістичних об'єктів у процесуальних документах, знижуються можливості їх використання як доказів при розкритті й розслідуванні злочинів.
Серед експертів ходить чи то видумана, чи то правдива байка про один з протоколів опису речового доказу. Ось невеличка витримка з нього: "...На ікспертизу направляється цвітнокольоровий телевізор середнього розміру в салафановій упаковці..." (збережено мову оригіналу).
Ще однією проблемою залишається відсутність необхідної літератури українською мовою. Доводиться користуватись російськомовними методичними рекомендаціями та підручниками, а як наслідок – протоколи опису часто-густо переповнені русизмами та кальками з російської мови, особливо у випадках, коли необхідно використовувати технічні терміни. Саме тут у пригоді слідчим та експертам стане згадана брошура.
Відрадно, що посібник вже викликав жваву зацікавленість та схвальні відгуки серед експертів і слідчих правоохоронних структур області.
Василь БОНКАЛО, член Національної спілки журналістів України