Синє - символізує небо, зелене - землю, а червоне колесо - кочове життя. Так виглядає ромський прапор. Сорок років тому його затвердив Міжнародний конгрес циган. Тоді ж у ромів з'явився свій гімн - ним стала народна пісня.
Але Міро Горват - чи не єдиний ром на Закарпатті, який знає національний гімн. Більшість тутешніх циган навіть не підозрюють про його існування.
Марина Коваль, кореспондент:
- Такий, як цей табір у Зарічово, є майже в кожному закарпатському селищі. Сьогодні тут звичайний день. Багато хто й не знають, що у ромів національне свято.
Кочове життя ці роми проміняли на осіле. І хоча живуть в будинках, але зручностей там не більше, ніж у куренях - немає ні води, ні газу. У цьому наметі туляться Роксолана з мамою і ще шістьма братами та сестрами. Харчуються, в основному, картоплею і макаронами. Щоб вогонь у печі не згас, діти носять з лісу хмиз. У школу ніхто не ходить.
Раз на тиждень у табір приходить вчителька. Але уроки не надто популярні. З вісімдесяти дітей шкільного віку на заняття приходять не більше десяти.
Ольга Кулак, вчителька молодших класів:
- В кого не вистачає фінансів, щоб одягти дитину, щоб не відчувати себе, ну, некомфортно,серед інших дітей, в кого багато дітей, багато роботи дома, і вони просять дітей допомагати їм.
Почалися весняні польові роботи - це пора заробітку. Тому не до навчання і свят, говорять зарічанські роми.
Михайло Лацко, житель ромського табору села Зарічово:
- Кому шось перевезти надо, щас плугом землю ораєм, щоб люди садили картоплю.
Михайлу - 26 років, і у нього вже шестеро дітей. А тридцятичотирирічна Олена чекає другого онука. Більшість сімей в цьому таборі - багатодітні. Тут рано одружуються, стають батьками і починають самі заробляти на життя. Адже на допомогу держави - кажуть - розраховувати не доводиться.
Іван Магаді, сільський голова села Зарічово:
- Програми як такої немає. Сільська рада не дає допомогу, а лише то, шо получают на діти.
І хоча про національне свято в Зарічово нічого не знають, тут пам'ятають про своє коріння. Ось ця глиняна "колиба" з очеретяним дахом - місцевий музей. Тут можна побачити, як жили роми - засновники табору - в тридцятих роках минулого століття.
Марина Коваль, Юрій Ковальов, "Подробности"