Відомий письменник та літературознавець презентував книгу "Іван Колос – поет Карпатської України", видану з нагоди 100-річного ювілею поета, у творах якого відображені визначні події в історії держави. 100-річчя поета відзначатиметься у вересені цього року.
У книзі подано ґрунтовне дослідження про Івана Колоса, а також його збірка (визнана найкращою книгою 1939 року), бібліографія видань, епістолярна спадщина та статті і рецензії про його творчість.
Василь Ґабор зауважив: "Для закарпатських українців Карпатська Україна – найвидатніша подія в історії становлення нашої держави. Вона не могла б бути можливою без молодої генерації, яка проголосила незалежність ще у той час, коли інші українські землі були підневільні. Серед них й Іван Колос, який відмовився від особистого життя, усім пожертвував заради ідеї".
"Сьогодні, коли ідейність у нашому прагматичному світі не надто цінується, треба особливо пам'ятати таких постатей, як Іван Колос", -- каже В. Ґабор.
Він також розповів про особисту зустріч із поетом, яка відбулася у 1989 році. Сьогодні у с. Олександрівка Хустського району на землі, придбаній колись батьком поета, збудована школа. Дослідник пропонує присвоїти їй ім'я Івана Колоса.
Аналізуючи сучасну закарпатську літературу, Василь Ґабор прихильно відгукнувся про творчість Сергія Федака, Петра Мідянки, діяльність Івана та Наталії Ребриків. За його словами, львівські літературознавці позитивно оцінюють літературний процес, що триває на Закарпатті та відзначають згуртованість місцевих літераторів, які часто приїжджають на різноманітні заходи разом. "Я б хотів, щоб люди позбувалися думки про те, що від регіональності залежить провінційність. Адже Петро Мідянка, наприклад, живе у селі, проте його творчість абсолютно не є провінційною. Це залежить не від місця проживання", -- сказав науковець.