Як розповіла начальник відділу торгівлі, громадського харчування, побуту та захисту прав споживачів міськради Мар'яна Дерев'яник, до початку нинішнього року всі підприємці зобов'язані були отримувати дозвіл на розміщення подібних об'єктів. "Податковий кодекс, що вступив в силу з 1 січня нинішнього року, скасував необхідність у даному дозволі. Таким чином, нас позбавили доступу до інформації про реальну кількість комерційних об'єктів та їх види діяльності. Щоб виправити цю прикру помилку парламентаріїв і мати можливість тримати руку на пульсі, ми просто замінили назву документа (дозвіл на погодження), але суть залишили незмінною ", - пояснила пані Дерев'яник.
Дійсно, для отримання погодження, яке формально видається безкоштовно, підприємці мають подати до міськради такий же пакет документів, як і при отриманні дозволу. Для перевірки цієї документації та прийняття остаточного рішення чиновникам, як і раніше, відведено місяць, а термін дії виданого узгодження становить один рік. Якщо після закінчення цього часу бізнесмен не міняв вид діяльності, то цей документ пролонгують за три дні. В іншому випадку підприємцю доведеться отримувати нове узгодження.
Крім необхідності отримання погодження, в новому порядку прописана і процедура контролю за діяльністю підприємців. Створена для цих цілей комісія з представників міськради та виконкому зобов'язана відвідати кожного бізнесмена раз на рік, повідомивши про майбутню перевірку за 10 днів. Контролери будуть перевіряти відповідність профілю діяльності закладу зазначеному в документах, дотримання прав споживачів (наявність куточка споживача, книги скарг і пропозицій і т. п.), вимог з благоустрою прилеглої території тощо. Порушникам доведеться заплатити штраф у 51-170 грн., а також виправити всі недоліки протягом двох тижнів. В іншому випадку виконком може позбавити їх права на роботу.
За оцінками "Деловой Столицы", під пильну увагу комісії потраплять більше тисячі об'єктів: 680 магазинів, близько 100 ресторанів, барів та кафе, а також пара сотень МАФів. Уповноважений з питань захисту прав підприємців у Закарпатській області Роман Турянчик говорить, що, по суті, чиновники створили новий перевіряючий орган, який дублює функції цілого ряду державних і комунальних служб і ускладнює роботу бізнесменів, що незаконно. Його думку підтвердив і керуючий партнер компанії "Соколовський і партнери" Владислав Соколовський, додавши, що місцеві влади можуть діяти виключно в рамках законодавства, в якому не передбачена можливість вимагати від підприємців погоджувати місце розташування своїх об'єктів. "Бізнесмени мають всі підстави для оскарження цього рішення в суді", - підкреслює пан Соколовський. Втім, судових позовів з цього приводу Роман Турянчик не передбачає, тому що підприємці, які працюють на території міста , за його словами, вважають за краще вирішувати проблеми з владою полюбовно і не звертаються по допомогу навіть до профільного об'єднання. "Ще на етапі обговорення проекту цього документа я звертався до місцевих депутатів з проханням не голосувати за його прийняття. А подавати судовий позов без письмової заяви постраждалих ми не будемо ", - резюмував він.
Олег Козак