Якщо у попередні роки тваринництво потерпало, спостерігалися його спади та зменшення поголів'я, то нині впевнено можна сказати, що становище стабілізувалося, почалося нарощування поголів'я великої рогатої худоби, - повідомили Закарпаття онлайн у Великоберезнянській РДА.
Коментує начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Олексій Янковський.
-Кожного року станом на першого січня сільські ради району проводять перепис поголів'я худоби та птиці, які утримуються дворогосподарствами населених пунктів. Не став винятком і 2010 рік. З метою вчасного та якісного проведення подібного заходу напередодні важливої кампанії – у грудні з головами сіл проведено нараду з цього питання при першому заступнику голови райдержадміністрації. Крім цього, відбулася семінар-нарада із секретарями сільських рад, яку організували і провели працівники районного відділу статистики та відділу агропромислового розвитку РДА. Як наслідок, перепис поголів'я худоби та птиці проведено у визначені строки.
Згідно проведеного перепису у селах дев'ятнадцяти сільських рад ( за винятком Великоберезнянської селищної ради ) нараховувалось 6244 дворогосподарства, у яких утримується 6039 голів великої рогатої худоби, що більше, ніж у попередньому, на 178 голів. Корів нараховано 4293 голів – більше на 76 у порівнянні з минулорічними показниками. Більше у такому ж порівнянні нараховано свиней – 3332 ( на 255 голів ), овець та кіз – 745 ( на 155 голів ), птиці – 33216 ( на 1724 голови ). З цих показників видно, що у районі відбувається відчутне нарощування сільськогосподарських тварин.
У розрізі сільських рад картина виглядає так. У 15-ти відмічається нарощування поголів'я великої рогатої худоби і лише у чотирьох зафіксовано зменшення. Поголів'я корів у дворогосподарствах дев'яти сільських рад зросло, у стількох – зменшилося і у одній залишилося на рівні минулорічного показника. Приємними є і показники нарощування поголів'я овець та свиней : відповідно у 15-ти та 13 сільських радах.
Нарощування поголів'я худоби та птиці дає шанси сподіватися на подальший розвиток тваринницької галузі в районі. Адже це – не лише високоякісні та калорійні продукти харчування, а й важливе екологічне значення, яке полягає у забезпеченні сектору землеробства органічними добривами, підвищенні родючості грунтів. Саме тому проблемам розвитку тваринництва необхідно надавати особливо важливого значення.
Визначити основні напрямки подальшого розвитку твариницької галузі дещо складно, тут є свої нюанси і певні труднощі, зрештою, кожне фермерське господарство , кожна родина мають право на свій, індивідуальний шлях розвитку, однак, на мій погляд, набагато кращого ефекту дало б створення сімейних ферм – однієї із популярних в Україні форм виробництва тваринницької продукції. Останній перепис худоби та птиці в районі засвідчив, що передумови для цього в нас є. Якщо зробити аналіз , то він показує, що 2124 дворогосподарства утримують по одній корові, 912 – по дві. Тут, звичайно, про створення сімейних ферм говорити зарано. Однак у 95 дворогосподарствах вже мають по три корови, 28 – чотири і більше. Якраз тут і важливо скористатися можливістю утворення сімейних ферм – головного джерела прибутку і місця праці членів сім'ї. Передусім сімейна ферма – це мале товарне виробництво, яке за сприятливих умов може забезпечити прибутками цілу родину.
В нашому районі маємо чудові приклади сімейного господарювання стосовно вирощування молодняка ВРХ та утримання корів, де селяни не лише забезпечують себе і свою родину молоком та м'ясом, а й успішно реалізовують лишки тваринницької продукції. Такі приклади є у Малому Березному, Тихому, Люті та деяких інших селах. Такий позитивний досвід на сьогоднішньому етапі розвитку ринкових відносин вартий уваги і наслідування.