Незабаром очікується ухвалення 280 поправок до Митного кодексу. Кількість митниць уже скоротили з 46 до 28. Вже тиждень, як на Закарпатті припинили свою діяльність Ужгородська та Виноградівська митниці й почала діяти єдина – Чопська. Скоротили лише керівні посади, решта працівників адміністрацій тепер працює на митних переходах.
Це перший крок на шляху запланованої реорганізації. Незабаром свою діяльність на кордоні припинять усі суміжні служби, як-от ветеринарна чи екологічна. А процес митного огляду вантажів пришвидшиться в кілька разів. Цьому сприятиме й сучасне оснащення, яким планують обладнати реконструйовані митні переходи.
Віртуальні митні декларації
Загалом по Україні планують капітально відремонтувати і переоснастити понад 80 митних переходів. На це виділили 1 млрд. 230 млн. грн. На Закарпатті вже за кілька років буде реконструйовано 12 пунктів пропуску. Тоді реальністю зможуть стати електронні декларації. Навіть інспектора, котрий перевірятиме вантаж, обиратиме комп'ютер, а за процесом можна буде стежити в режимі он-лайн.
Усе для того, щоб поламати корупційні схеми і значно спростити митні процедури, каже заступник голови Держмитслужби України Віктор Бондар. За його словами, це сприятиме тому, що Закарпаття, яке межує одразу з чотирма європейськими країними, зможе стати великим логістичним центром Європи.
Революційний кодекс
Оптимізму сповнені й на місцях. Керівник Чопської митниці Вадим Лось, зазначає, що новий Митний кодекс повністю адаптований до європейського законодавства і враховує всі побажання підприємств, які працюють на імпорт-експорт. Це крок назустріч добросовісним бізнесменам. Усі, хто потрапить до так званого "білого списку", зможуть самостійно здійснювати митний контроль, і лише один раз на місяць, як і до податкової, надсилати до митниці відповідні документи.
Утім, чи реалізують задумане, покаже час. А поки революційні зміни до Митного кодексу має ще затвердити Верховна Рада.
Наталя Зотова, Німецька хвиля