У Мінпаливенерго пояснюють, що після проведення реформи енергоринку їх можна буде продати набагато дорожче. До того ж зараз гострої необхідності приватизовувати обленерго немає - у держави залишилися найновіші компанії, рентабельність яких залишається високою, додають експерти.
У Генпрокуратурі в п'ятницю повідомили, що за позовом відомства Окружний адміністративний суд Києва 2 червня скасував розпорядження Кабміну про передачу держпакетів акцій 15 енергопостачальних компаній від НАК Енергетична компанія України (ЕКУ) Фонду держмайна для приватизації. Коментувати підстави для подачі позову в Генпрокуратурі не стали.
Йдеться про розпорядження уряду # 1004 від 19 серпня 2009 року, яким було доручено Мінпаливенерго передати Фонду держмайна 60% +1 акцію Вінниця-, Волинь-, Дніпро-, Закарпаття-, Миколаїв-, Хмельницький-, Чернівці-, Донецьк-, Харківобленерго і Крименерго, а також 60,25% Запоріжжя-, 60,06% Луганськ-, 51% Тернопіль-, 46% Черкасиобленерго і 50% +1 акцію Київенерго. Акції компаній повинні були виставити на продаж до 1 грудня 2009 року, але керівництво НАК ЕКУ так і не передало акції фонду. "Продаж акцій був необхідний Кабміну для виконання плану приватизації у 2009 році", - пояснює член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима (БЮТ).
Нинішній уряд, схоже, поки не має наміру продавати компанії. "Поки триває реформа енергетичного ринку, продавати акції невигідно. Потрібно почекати кілька років, закінчити реформу, лібералізувати тарифи на послуги обленерго, а потім продавати їх. Ціна активів після завершення реформи зросте в півтора-два рази", - очікує джерело видання в Мінпаливенерго.
Зараз група з реформування енергетики, створена в комітеті з реформ при Президентові, готує відповідні пропозиції, говорив раніше глава НАК ЕКУ Петро Омел’яновський. У п'ятницю отримати коментар у прес-службі Кабміну не вдалося.
Зараз дійсно не найкращий час для приватизації обленерго, погоджується аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква. "Ті обленерго, які залишилися у НАК ЕКУ, достатньо нові - знос їхніх основних фондів не перевищує 60%. Продавати слід перш за все генерації, у яких знос набагато більший", - вважає пан Саква. Крім того, не варто виставляти на торги одночасно генерації та обленерго, оскільки потенційні покупці просто не зможуть накопичити достатньо коштів для придбання і тих, і інших активів. "Рентабельність обленерго, що залишилися у держави, - 9-11% проти 4-5% у приватних обленерго (зокрема, за рахунок в середньому на 10-15% вищих тарифів).
Їх поки доцільно зберегти у держвласності - хоча б тому, що вони можуть приносити державі прибуток у вигляді дивідендів", - погоджується аналітик ІК Брокеркредитсервіс Максим Шеїн.