Закарпатські бухгалтери та аудитори знову виставили претензії податківцям

В Ужгороді відбувся "круглий стіл" з питань перевірок органами державної податкової служби підприємців, дії мораторію, роль і права представників податкової міліції під час перевірок суб'єктів підприємницької діяльності, правомірності застосування окремих штрафних санкцій державними податковими органами.

Закарпатські бухгалтери та аудитори знову виставили претензії податківцям

Учасники "круглого столу" навели конкретні приклади ситуацій при перевірках, з ходом яких не погоджуються підприємці. А також підготували листа-звернення до органів податкової служби з метою дійти згоди у спірних питаннях.

Вікторія Слюсаренко, аудитор, викладач кафедри обліку і аудиту економічного факультету Ужгородського національного університету зауважила, що надмірно активні дії податкової міліції в умовах кризи не тільки не зупинилися, а продовжуються "у тому ж дусі" — підприємці наводять конкретні приклади, коли податківці порушують закон. Або застосовують суперечливі норми, за якими застосовують штрафні санкції без пояснень. Чимало справ подано до суду. Проте судова тяганина забирає багато часу, нервів і спричинює значні збитки, потерпає як підприємець, так і бюджет, до якого не надходять податки. Тому підприємці, аудитори та бухгалтери ініціюють подібні "круглі столи", щоб уникнути непорозумінь із працівниками податкової сфери.

"Хотілося б, щоб податківці фахово підходили до своєї роботи, спираючись на закон, а не на різноманітні листи-роз’яснення, в яких, на жаль, норми закону нерідко витлумачують довільно, юридично недосконало і не на користь платників податків. Складається враження, що діє вказівка "добити" малий і середній бізнес перевірками, штрафами і санкціями в обхід закону", — каже В. Сюсаренко.

У багатьох випадках від дій податківців залежить навіть, чи буде підприємство продовжувати працювати. Голова Асоціації платників податків Закарпаття Марта Волощук, яка тривалий час пропрацювала начальником податкової адміністрації області наголосила, що податківці повинні бути зацікавлені не лише в тому, щоб оштрафувати підприємця, а насамперед у тому, щоб він успішно працював і сплачував податки на користь держави. Тому у спірних питаннях, як і передбачено законом, слід ставати на бік платника, а не контролюючого. "У багатьох випадках податкова мусить проявити лояльність, щоб підприємство просто не зникло з ринку, але сьогодні це практично неможливо, бо тоді інспектора чи навіть начальника звинуватять у корупції. Вважаю, що внутрішній відділ ДПА по боротьбі з корупції слід узагалі ліквідувати, бо через нього працівники податкової не можуть вирішити на користь платника податків практично жодної справи", — каже фахівець.

Доцент кафедри господарського права УжНУ Ярослав Греца зауважив, що українське податкове законодавство вкрай недосконале, а дії ДПА, за словами юриста, не можна назвати партнерськими. "Хотілося б, щоб стосунки були більш людяними, ми не повинні сприймати один одного як вороги, бо працюємо на користь держави — і підприємці, і податківці. Останні повинні бути зацікавлені не лише в тому, щоб здерти останню шкуру з суб’єктів підприємництва, а й у розвиткові економіки", — сказав Я. Греца. Податковий мораторій, за його словами, не полегшив підприємцям роботу, а кількість перевірок навпаки збільшилася.

На жаль, непорозуміння з податківцями нерідко паралізують роботу підприємств. Наприклад, за словами Я,Греци, з вини податкової було закрито деякі АЗС, бо інспекторів не допустили оглянути ємності для нафтопродуктів. Але доступ до ємностей суворо обмежено відповідними правилами.

Віктор Яцко, заступник голови Закарпатського відділення спілки аудиторів України заявив, що проблеми існуватимуть доти, доки існуватиме система планування надходжень. Адже щоб виконати план, податківці не завершують перевірку доки не знайдуть будь-яке порушення. А їх, при бажанні, можна "назбирати" навіть у найбільш сумлінного підприємця — з вини держави. Адже, наприклад, в Україні досі нема офіційних правил ведення книги обліку доходів і витрат.
 
Анастасія Бачинська, адвокат, викладач кафедри господарського права юридичного факультету УжНУ зазначила: "Податкова служба намагається займатися підзаконною нормотворчістю. На один закон видають оглядовий лист обсягом 100 аркушів, який проте не вносить ясності у застосування норм законів. Навпаки, навіть зрозумілі чіткі норми перетлумачують".

Під час "круглого столу" були озвучені конкретні проблеми підприємців, які документально підтверджені. По кожному з конфліктних фактів підписанти листа-звернення просять податкову надати відповідь, офіційне пояснення дій її працівників та статистику щодо кожного із порушених питань.

Вікторія Слюсаренко наголосила, що від рівня злагодженості співпраці податкової і підприємницької сфер залежить довіра до держави і, відповідно, надходження до бюджетів: "Податковий орган із контролюючого перетворився у каральний. А це не сприяє довірі до влади і прозорості роботи".

03 березня 2010р.

Теги: бухгалтер, аудитор, податківець,

НОВИНИ: Економіка

16:32
/ 1
У Франції відкрили перше у світі індустріальне виробництво целюлози з опалого листя на основі стартапу закарпатця Валентина Фречки
01:03
/ 8
На Закарпатті наразі перебуває 40% усього релокованого бізнесу України
20:35
На третій рік війни об'єми будівництва в Ужгороді майже втричі перевищили довоєнні показники – ЛУН
22:24
Зміни в митному законодавстві ЄС спричинили черги вантажівок перед КПП "Вишнє Нємецьке - Ужгород"
23:35
/ 1
Пов'язана із львівським бізнесменом фірма купила ще один дозвіл на видобуток мінеральної води на Закарпатті
11:11
/ 3
Посуха знищила більшу частину врожаю хурми на Закарпатті
22:05
Торік з прибутками спрацювали 73% підприємств Закарпаття
11:19
АРМА оголосила конкурс на управління ключовим логістичним комплексом Закарпаття "Термінал Карпати"
15:47
/ 2
Завершення будівництва євроколії на ділянці Чоп—Ужгород заплановано на 2025 рік
11:31
/ 1
На аукціонах "Земельного банку" за суборенду землі на Закарпатті ціна за гектар сягла майже 10 000 грн
00:59
/ 3
Підняття мінімальних роздрібних цін на вино стане подарунком для продавців "лівого" вина – Гарновдій
14:59
/ 3
Триває активна фаза будівництва євроколії між Чопом та Ужгородом – "Укрзалізниця"
11:13
Через закарпатську митницю найбільше експортують зерно та деревину, а імпортують - легковики та вантажівки
15:01
Цьогоріч на Закарпатській митниці найбільше податків сплачено за ввезення автомобілів, моніторів і проєкторів, телефонів та водонагрівачів
13:47
/ 1
Індустріальний парк на Берегівщині, один з трьох в Україні, отримає державні 148 млн грн на будівництво залізничних колій та електричної інфраструктури
16:31
З початку року на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 3,3%
16:18
У серпні споживчі ціни на Закарпатті зросли на 0,6%
01:28
З Харківщини на Закарпаття релокувалися 11 компаній корпорації родини Шуфані
20:51
/ 2
В Ужгороді будують завод із виробництва лікарських препаратів з плазми крові
20:22
/ 2
На Закарпатті за рік податкові надходження від туристичної галузі зросли на 45%
20:43
На Закарпатті запрацював "сухий порт" "Термінал Чорнотисів"
13:52
Кооператив із Закарпаття третину врожаю яблук продав у Європу
11:38
У Горонді на Закарпатті планують збудувати вже три сухих порти
17:38
На кошти ФАО кооператив з Берегівщини планує виробляти вино
20:17
/ 6
Кабмін сьогодні зареєстрував новий індустріальний парк у Мукачеві: планують залучити 36 млн євро інвестицій
» Всі новини