Проект, що виконується компанією Ленд О’Лейкс у співпраці з компаніями DAI Informa Economics та АПК Інформ за підтримки USAID, працює в шести областях України, у тому числі й на Закарпатті, вже три роки.
За словами координатора ЗО ПАМ Романа Сало, Закарпаття є регіоном плодоовочевим, бо досвід показує, що при висіванні зернових культур на площі у сім разів більшій, ніж під овочами, грошей від їхньої реалізації можна отримати удвічі менше, ніж від продажу овочів.
Є у нас і села, які спеціалізуються на вирощуванні окремих культур: так Заріччя та Сільце Іршавського району, – визнані “столиці” ранньої капусти, Широке – суниць, Великі Ком’яти помідор, а Нове Давидково – хріну. Тому у найближчому майбутньому потрібно створювати і “розкручувати” у сусідніх регіонах бренди, як наприклад, “закарпатська черешня” тощо.
Стратегічною культурою стали огірки, оскільки вони складають 75 % сировини для переробних, плодово-консервних заводів, які останнім часом досить масово відкриваються по всій області. ПАМ вже другий рік поспіль проводить заняття по застосуванню передових технологій вирощування огірків у фермерському господарстві “Волошин” у селі Великі Лучки Мукачівського району. Демонстраційні поля цього року закладено і на прохання жителів Заріччя: там випробовуються 15 гібридів різних сортів ранньої капусти. А у Сасові, на базі фермерського господарства “Асорті” – 30 гібридних сортів помідорів.
Окрім того, що виростити, ПАМ допомагає закарпатцям реалізовувати продукцію. Так фермерське господарство “Гала”, яке виробляє сухофрукти, щомісяця відправляє два каміони своєї продукції в Боснію та Герцеговину. Це підприємство освоїло і випуск чорносливу в шоколаді, який постачатиме у Київ, у мережу “Метро Кеш енд Кері”. Є плани цього року експортувати і закарпатську ранню капусту через львівську фірму в Прибалтику та Білорусь.
Останнім часом багато овочів замовляють санаторії, рекреаційні об'єкти краю та “зелений туризм”. ПАМ допоміг закарпатським сільгоспвиробникам вийти і на оптові ринки Львова (“Шувар”) та Києва (“Фермер”). Натомість ті овочі та фрукти, які можна вирощувати і на Закарпатті, щоб не їсти польський часник чи огірки з Індії, Угорщини, допомагають вирощувати тут. Уже цього року фермерське господарство “Коник” на 30 га планує вирощувати цибулю, щоб поступово витіснити привізну з південних областей. Також торік на Закарпатті було закладено 110 га інтенсивних садів на карликових підщепах.
Крім навчань, ПАМ допомагає сільгоспвиробникам отримувати інформацію про погодні умови, прогноз урожайності різних культур у різних регіонах, кредити, гранти, розробляти бізнес-моделі, оптимізовувати витрати на виробництво сільгосппродукції, проводити передпродажну підготовку, якісне упакування.
На жаль, поки що найбільше на сільгосппродукції заробляють посередники – до 70 %.
Закарпаття online
06 квітня 2006р.
Теги: