"Премікс", який тут пролежав десять років, починають вивозити на утилізацію до Польщі. З держбюджету України для цього виділили п'ять мільйонів гривень. Ці люди впевнені, що працюють з небезпечними промисловими відходами.
Володимир Макогончук, заступник гендиректора Держпідприємства "Національний центр поводження з небезпечними речовинами":
- У нас є паспорт відходів на дану речовину, це є небезпечна хімічна речовина, третього класу небезпеки, ну якби вона не є токсична, але вона є досить небезпечна для екології України.
Але "Премікс" - не шкідливий, це всього лише промислова вторсировина, заявляють у Службі безпеки. В СБУ вже третій рік розслідують кримінальну справу за фактом ввезення цієї речовини в Закарпатську область. Слідчі замовили експертизу і з'ясувалося, що "Премікс" не більш небезпечний, ніж звичайний цемент.
Роман Майданський, слідчий УСБУ в Закарпатській області:
- Ця речовинна суміш може чинити негативний вплив на людину при вантажо-розвантажувальних транспортуванні у незакритій тарі, у результаті дії пилової фракції, сам пил, як цемент, ви ж цементом не дихаєте, цемент теж не можна перевозити у не закритій тарі, бо він буде пил створювати.
У СБУ впевнені - проблему роздули штучно. Результати першої експертизи - проводили її в Києві - були неправильно витлумачені. Вчені нічого не стверджували, а лише припустили, що "Премікс" небезпечний. Але обласна прокуратура все одно порушила кримінальну справу. З бюджету тоді виділили три мільйони гривень, щоб суміш перевантажили в бочки і вагони і вона не зберігалася на відкритому повітрі. Після цього премікс вже не представляв ніякої небезпеки. Але екологи і налякана громадськість вимагали його утилізації.
Андрій Погорєлов, начальник управління охорони навколишнього середовища в Закарпатській області:
- Вже населенню ми не зможемо пояснити, що перша експертиза, показала, що це є токсичними відходами, друга інше, третя - інше, тобто, на сьогодні ця справа така вже резонансна, я думаю, що найкращий вихід утилізувати цю суміш.
Антон Дурневич, начальник слідчого відділу УСБУ в Закарпатській області:
- На момент порушення кримінальної справи громадськість, населення сприйняла появу Премікса, як небезпечні відходи, ця напруга залишається і по даний час, і негативним чином створюється ореол навколо цієї проблеми.
Фірми, яка ввезла "Премікс" у країну, давно не існує. І викласти приблизно сорок мільйонів гривень на його утилізацію доведеться державі. Поки з Берегівського району вивезуть тільки третю частину речовини. Ту, що була завантажена у вагони. За їхню оренду залізничники вимагають двадцять мільйонів гривень. І ще близько тисячі тонн "Преміксу" поки зберігається в бочках.