Премію для ужгородських освітян 4 роки тому зініціював міський комітет профспілки, аби підвищити престиж педагогічної професії й заохотити творчих учителів. Їхній задум підтримали управління освіти та методичний кабінет. Спільно визначили номінації, в яких обиратимуть кращих, - їхній перелік коригувався з роками. Цьогоріч зупинилися на 7-ми. Проте зрештою, зваживши на те, що подані закладами освіти матеріали були непереконливими, комісія вирішила не визначати переможців у номінації “Педагогічна надія” (в ній представлені молоді вчителі, котрі працюють до 5 років і вже мають вагомі напрацювання). Таким чином, переможцями стали:
у номінації “Педагогічна майстерність” - Ігор Іванович Щерба, вчитель історії ЗОШ № 6 ім. іренджі-Донського. Щороку його учні досягають перемог в олімпіадах, турнірах, конкурсах науково-дослідних робіт всеукраїнського рівня. Він зробив вагомий внесок у методику розкриття історії України та вивчення історії рідного краю, випустив методичні посібники “історичні подорожі Україною”, “По Закарпаттю”, “історія рідного краю”, розробив робочий зошит з історії рідного краю;
у номінації “Педагогічна цілеспрямованість” - Ольга Іванівна Горняк, заступник директора з виховної роботи ЗОШ № 20 - БПЛ “Лідер”. Упродовж становлення ліцею вона докладає значних зусиль до формування і згуртування учнівського колективу, який складається як з обдарованих учнів, тих, хто віддає своє дозвілля спорту, так і дітей з особливими потребами, зуміла мобілізувати педагогів закладу для реалізації завдань зі створення чіткої системи індивідуальної роботи з учнями. Щороку на базі ліцею працює один із кращих таборів літнього відпочинку;
у номінації “Золотий фонд педагогіки” - Ніна Степанівна Русин, учитель історії ЗОШ № 15. Педагогічний стаж Ніни Степанівни - 40 років, понад 10 із них вона очолює шкільне методоб’єднання вчителів історії, є наставником молодих педагогів, багато співпрацює з науковцями УжНУ. Педагогічний колектив номінував її на відзнаку в “Педагогічній майстерності”, проте комісія, узявши до уваги надбання вчительки, віднесла її до “Золотого фонду педагогіки”;
у номінації “Творчий пошук” - Марина Володимирівна Карпинець, учитель початкових класів НВК “Гармонія”, голова профспілкового комітету школи. Марина Володимирівна належить до тієї когорти вчителів, котрі постійно вчаться і перебувають у пошуку. За останні кілька років вона стала вчителем вищої категорії, вчителем-методистом, лауреатом конкурсу “Вчитель року-2004″, призером Всеукраїнського конкурсу “Творчий вчитель ХХІ століття”, відзначена дипломами Міністерства освіти та науки України, інституту інноваційних технологій, отримала кубок МОН 2008 року;
у номінації “Генератор освітянських ідей” - Федір Федорович Брецко, вчитель історії та правознавства Ужгородської гімназії. Це дуже плідний, творчий учитель, очолює секцію вчителів-правників, останнім часом опікується проектом “Правова культура школярів у формуванні їхнього самоврядування”. Багато зробив у формуванні лідерських якостей гімназистів. У галузі права та історії рідного краю має вагомі досягнення та чимало публікацій, один із авторів підручника “Мій Ужгород”;
у номінації “Командна єдність” - педагогічний колектив ЗОШ № 19, який успішно вирішує чимало проблемних питань і домагається спільного вагомого результату. До речі, колектив є лауреатом “Флагману освіти-2008″, бере участь у регіональному науковому експерименті зі втілення інноваційних технологій.
Славу ужгородської освіти примножують і педагоги, чиї учні стають призерами IV етапу Всеукраїнських олімпіад. Їх уже кілька років поспіль відзначає спеціальними преміями обласне управління освіти і науки під час серпневих нарад. Нинішнього року серед нагороджених було і 8 учителів Ужгорода: 3 представниці лінгвістичної гімназії ім. Т.Г. Шевченка - Марія Михайлівна Радецькі, вчитель англійської мови, Ольга Михайлівна Петюшко та Катерина Євгенівна Маркуш, учителі хімії; 2 вчителі історії ЗОШ № 6 ім. іренджі-Донського - Калина іванівна Данку та ігор іванович Щерба; вчитель англійської мови ЗОШ № 3 Людмила Федорівна Онисько; вчитель історії ЗОШ № 15 Ніна Степанівна Русин і вчитель інформатики Ужгородської гімназії Наталія Вікторівна Мателешка.
Напередодні професійного свята вчителі, котрі підготували переможців олімпіади для учнів 4-х класів, Любов Петрівна Пильник і Тетяна іллівна Зарева з НВК “Престиж” та Світлана Тихонівна Паук із ЗОШ № 19 отримали премію від Анатолія Синишина, голови громадської ради при міському управлінні освіти, голови Громадського альянсу “Рідний Ужгород”.
До 70-річчя Карпатської України управління освіти і науки ОДА заснувало премію імені Августина Волошина. Торік до Дня вчителя з-поміж 21 відзначеного освітянина (по одному від кожного району, а також представники позашкільної, професійно-технічної та вузівської, і-іі рівнів акредитації, ланок) була завідувачка ДНЗ № 39 Олена Миколаївна Фучко. Нинішнього року премії отримали Михайло Михайлович Мегеш, директор лінгвістичної гімназії ім. Т.Г. Шевченка, і Олена Миколаївна Асаул, методист художньо-естетичного виховання Падіюну.
Освіта Ужгорода в цифрах і фактах
У місті працюють 52 освітні установи, з них: 3 ліцеї; 3 гімназії; 10 навчально-виховних комплексів; 20 дошкільних навчальних закладів; 1 позашкільний заклад “Падіюн”.
В Ужгороді виховується 5025 дошкільнят. Якщо по Україні середній показник охоплення дітей дошкільною освітою становить 57%, по Закарпаттю - 42%, то по Ужгороду - 68%. При цьому 5-річок - 94,3% (по Закарпаттю - 75%).
У 2008-2009 н. р. додатково було відкрито 10 дошкільних груп. Цього року ще 10.
Найкращим дошкільним закладом удруге став колектив ДНЗ № 39.
Позитивним досвідом із питань створення мережі закладів “школа - садок” зацікавилися в редакції всеукраїнського журналу “Практика управління закладом освіти”, а у квітні ц.р. на базі НВК “Престиж” та ДНЗ № 39 відбулися спільні семінари керівників навчальних закладів та головного редактора цього видання.
У м. Ужгороді 13 060 учнів навчаються українською, російською, угорською та словацькою мовами.
У 2009 р. школи закінчило понад 1000 випускників. із них 985 учнів узяли участь у зовнішньому незалежному оцінюванні. 74 учні отримали найвищий бал.
102 медалісти підтвердили свої високі знання на зовнішньому незалежному оцінюванні з 123 претендентів на медаль, що є серйозним показником об’єктивності оцінювання в ужгородських школах.
92,1% старшокласників охоплено профільним навчанням.
У місті започаткована олімпіада для учнів 4-х класів з української мови, математики та англійської мови. Переможці зараховуються поза конкурсом у заклади нового типу. Видано 3 збірки олімпіадних та творчих завдань із цих предметів.
У 2009 р. переможцями обласних олімпіад стали 112 наших школярів. 10 із них перемогли на Всеукраїнському рівні, всі вони отримують стипендію міської ради в розмірі 100 грн. щомісяця.
2-є учениць перемогли на Всеукраїнському етапі Малої академії наук.
Успішно пройшли атестацію 22% педагогічних працівників закладів освіти, які були забезпечені різними формами курсової перепідготовки.
Ярослав Юрійович Кирлик, директор ЗОШ № 8, став лауреатом Всеукраїнського конкурсу “Учитель року-2009″ у номінації “Музика”.
Марина Володимирівна Карпинець, учитель НВК “Гармонія”, стала переможцем конкурсу “Школа майбутнього. ХХі століття” в номінації “Початкова школа”.
Лінгвістична гімназія включена до міжнародного проекту “Школи - партнери майбутнього”.
Завершена робота Ужгородської гімназії в проекті “Міжнародне партнерство в Єврорегіоні”.
3500 юних ужгородців займаються в різноманітних гуртках, студіях, центрах Падіюну.
На базі цього закладу проведено понад 30 фестивалів, конкурсів, концертів, до яких було залучено близько 9000 дітей.