Репортаж Марини Коваль.
Це - клуб села Солочин. Тут зібралися місцеві жителі на своєрідний референдум. Вони вирішують - чи висловити недовіру сільському голові.
Люди розділилися на два табори - через земельне питання. Ті, хто не отримав ділянок, вимагають змістити з посади голову.
Марія Кобулей, мешканка с.Солочин, проти сільського голови:
- Наприклад, я живу під номером 65, а біля мене сусід-депутат - номер 66, значить, у мене сім'я складається з мене, чоловіка і двох дітей, ми не отримали нічого, а в них сім'я із двох чоловік та отримали, та обидвоє мають по 0,25 га.
Референдум так і не відбувся. У противників сільського голови не вистачило голосів. У свою чергу, голова і депутати стверджують - землі ділили законно, все узгоджено з районною владою. А скандал розгорівся через курортні землі. Тут знаходяться сім джерел мінеральної води. Сотка коштує три тисячі доларів. Чиновники вважають - людей до протистояння підбурюють бізнесмени, які хочуть отримати ділянки.
Юрій Фединець, депутат Солочинської сільради, власник готельного комплексу:
- Знайшлися люди, котрі почали займатися рейдерством.
У самого депутата в Солочині - понад сорок соток землі. На одній із ділянок він побудував готель, всього в сорока метрах від джерела мінеральної води. Дозвіл на це екологічна служба не давала. Як і іншим власникам ділянок, які з дозволу сільради починають будувати буквально поряд з джерелом.
Михайло Кацаба, начальник відділу Державної екологічної інспекції в Закарпатській області:
- Площа гірничого відводу повинна становити ось такий контур, тобто 18 гектарів. Сільська рада в свою чергу в односторонньому порядку визначає, що нам достатньо скільки, 14 сотин. От наприклад, є така громадянка, яка отримала рішення на зміну цільового призначення, перебуваючи, ну скільки тут метрів, 15 метрів від свердловини.
Але голова сільради впевнена - зміна статусу земель заради будівництва готелів приносить користь бюджету. Цього року Солочин заробив більше мільйона гривень.
Магдалина Туряниця, сільський голова с. Солочин:
- Зміни цільового призначення люди практично не просять, а якщо, наприклад, купила якась фірма від людей, і вона просити на готельний комплекс, я і мої депутати будуть за те, тому що якщо є якісь комплекси готельні чи оздоровчі, ви знаєте, що це є бюджет сільської ради.
Фахівці стверджують - через будівництво поруч з джерелами погіршилася якість мінеральної води - через відсутність центральної каналізаційної системи. Після перевірок екологічна інспекція зобов'язала припинити будівництво дев'яти будинків біля джерел мінеральної води. І передала матеріали до прокуратури.
Чи зазнають кримінальної відповідальність ті, хто збудував будинки біля мінеральних джерел без повного пакету дозвільних документів, має вирішити прокуратура. Своє рішення там обіцяють оприлюднити протягом місяця.