Доповідачки наголосили, що робити якісь прогнози з цього приводу – справа ризикована. Оскільки ринок нерухомості в Україні розвивається стихійно. А на Закарпатті майже не розвинений первинний ринок через мінімальний рівень будівництва.
З 2004 року квартири в Ужгороді подорожчали щонайменше втричі. Так, 2 роки тому однокімнатна квартира в місті коштувала 9-10 тис. доларів, торік – в межах 20 тисяч, а вже цього року – до 35 тисяч доларів. У цінах на один кв. м еволюція відбулася у межах від 300 доларів у 2004 році до 1030 у.о. у 2006. Піднялися ціни і протягом останніх чотирьох місяців. Вартість житла зросла на 20-30%. Найдорожчі в Ужгороді квартири чеської забудови (їх вартість від 1000 до 2, 5 тис. дол. за м кв), а найдешевшими залишаються 1-ий та 9-ий поверхи панельних будинків.
На думку Тетяни Річіної, яка є членом Асоціації фахівців у галузі нерухомості України (АФНУ), стабільна ситуація в державі, збільшення доходів громадян, надання іпотечних кредитів, а також поява такого виду бізнесу, як вкладання капіталу в нерухомість, не сприятимуть здешевленню житла. Вона також зазначила, що ринок не перенасичений і попит на житло залишається стабільним. Єдине, що мало б впасти в ціні — «хрущовки», які вже застаріли морально.
Тетяна Річіна також розповіла, що члени АФНУ намагаються сприяти тому, аби ринок керувався виключно цивілізованими методами роботи у правових рамках. На жаль, за її словами, імідж ріелтерів часто псують їхні ж недобросовісні колеги. Насправді роль представників цієї професії надзвичайно актуальна та важлива, оскільки часто це не лише юрист для свого клієнта, а й психолог, і особистий порадник. Члени АФНУ прийняли навіть Кодекс честі ріелтера. Т. Річіна порадила кожному, хто планує здійснювати будь-які операції з нерухомістю, порадитися з фахівцями, які ретельно та фахово усе прорахують, тим більше, що консультації у більшості професійних ріелтерів абсолютно безкоштовні.
Олена Яковлєва розповіла, що банківські програми іпотечного кредитування на сьогодні є достатньо широкі. Банки готові кредитувати і купівлю квартири, і особисте будівництво, і придбання земельної ділянки, і поточні потреби людей. За спостереженнями О. Яковлєвої, наразі українці чекають остаточного варіанту бюджету: що йтиметься у ньому про оподаткування операцій з нерухомістю.
Найдорожче в Ужгороді коштують квартири у районі старословацької забудови на набережній, найдешевше — «хрущовки» та квартири у шістнадцятиповерхівці, — повідомила Т. Річіна. Ціна приватних будинків у хорошому стані — від $ 100 000.
Водночас у столиці аналітики стверджують, що за їхніми розрахунками сьогодні немає нічого більш ризикового, ніж вкладати гроші у нерухомість. Лише за останній місяць рівень ризику підвищився на п’ять відсотків, досягнувши критичних 95 балів.
16 грудня 2006р.
Теги: