Закарпаття: Фестиваль "Шипот" цьогоріч, можливо, був останнім справжнім "Шипотом"

Звісно, подібні заголовки читачі бачили не раз, і все ж "Шипот" упродовж 16 років жив і радував тих, хто прагнув оригінального відпочинку на природі. У зникнення цього неформального фестивалю і справді важко повірити, адже його популярність із кожним роком лише збільшується, і цьогоріч наметів на легендарній галявині було рекордно багато. Але те, що "Шипот" розростається в геометричній прогресії, не радує старожилів і засновників фестивалю. Вони ж бо задумовували його як щорічне зібрання старих друзів-хіпі, а тепер на галявині можна побачити кого завгодно, лише не тих, хто колись знайшов це чарівне місце.

Закарпаття: Фестиваль "Шипот" цьогоріч, можливо, був останнім справжнім "Шипотом"

Цьогорічний “Шипот” був для мене 9-м, і поверталась я звідти з твердим переконанням, що ювілейного разу туди не поїду, досить уже, виросла, нецікаво. Не подумайте, що я кажу так, аби бути схожою на ужгородських засновників фесту, котрі зібрали речі й вирушили додому просто на івана Купала — свято, яке на “Шипоті” відзначають величезним вогнищем, грою на музичних інструментах і танцями до самого ранку. Вони мали свої причини покинути власне “дітище”, серед котрих і те, що на фестиваль щороку з’їжджається все менше цікавих їм людей, а замінює їх “зелена” молодь, що не має жодних ідейних переконань — лише бажання випити й спробувати наркотики. Я ж із року в рік переконуюся в тому, що, мабуть, мала рацію моя подруга, котра закохалась у це місце, приїхавши одного разу, після чого сказала: “Перший “Шипот”, як перше кохання, — враження від нього не повториш”. Зі мною було так само: побувавши там уперше, я не припиняла захоплюватися надзвичайною природою, дивуватися ставленню людей до життя, співрозмовника, друга, коханої людини, культурі поведінки, ерудованості, посмішкам, одягу, прикрасам, розмовам, а головне — тому, що всі люди на “Шипоті” різні й неповторні. і от минуло 9 років, я стала мамою й мене почали страшенно дратувати батьки, котрі їдуть високо в гори, де часто бувають холодні ночі та сильні зливи, з маленькими дітьми, для комфортного перебування яких вони не передбачили зовсім нічого; люди, що кричать: “Оце тєма!”, коли прогоріла ватра розпадається і якась колода зачіпає танцюючих під нею шипотців; випадки агресії й насильства (цьогоріч на івана Купала на шипотській галявині знову з’явилися представники правоохоронних органів з автоматами наперевіс, котрі шукали того, хто вночі кілька разів ударив ножем молодого хлопця. Потерпілого доправили до лікарні, де він упав у кому; пізніше затримали підозрюваного й весь день шукали на галявині закинутий у кущі ніж) та молодики, котрі пихато говорять тобі: “Я цьогоріч далі великого вогнища не ходив, бо на верхній галявині живуть самі гопники”, хоча сам нічим від гопника не відрізняється.

Звичайно, не все на “Шипоті” так погано. Туди досі приїздять мої добрі знайомі, котрих я рада бачити хоча б раз на рік, — це щирі й розумні люди, вони хоч і погодилися з тим, що фестиваль дуже змінився, все ж обіцяли приїхати сюди й наступного року. інтернетом давно гуляли чутки про те, що старожили “Шипота” покинуть це місце й перенесуть свої зустрічі в інший, не менш мальовничий куточок Карпат. Але вони приїхали, хоч і знову говорили, що востаннє. Власне, цей фестиваль здатний вижити і без тих, хто його засновував, от тільки без них він буде зовсім іншим. Розчаровані “Шипотом” покладають велику надію на легендарний європейський фестиваль “Райдуга” (“Rainbow”), який його організатори цьогоріч планують провести на Закарпатті. Точне місце, де він відбудеться, три-мається у великій таємниці й передається зазвичай у спеціальних запрошеннях — так “Райдуга” перестраховується від долі “розбавленого” за роки існування “Шипота”. Оскільки адреса “Rainbow” постійно змінюється, поринути в справжню хіпі-атмосферу в нашому краї можна буде лише цього літа. Хтозна, можливо, цей європейський фестиваль багато в чому надихне завсідників “Шипота”, котрі, чого правди таїти, настільки закинули організаційні моменти, що навіть традиційні запрошення для найближчого кола друзів цього року не надрукували.

То чому ж я не хочу більше на “Шипот”і А тому що бачу, як його руйнують: я, мої друзі та й самі ж його завсідники. Бо коли людина, з котрою багато років асоціювали “Шипот”, вихваляється молодим “піонерам”, що він усе життя бореться з системою, але не піддається їй, а потім пропонує заплести расточку (пасмо волосся, обплетене різнокольоровими нитками) за 30 гривень — це не “Шипот”, бо “Шипот” не продається. Звісно, до наступного літа я цілком можу заспокоїтися і знову заскучати за цим дійством, та вже зараз знаю, що потім скажу: “Перший “Шипот”, як перше кохання, — вражень від нього не повториш”…

Тетяна Літераті, "Ужгород"
21 липня 2009р.

Теги: Шипіт, водоспад, субкультура, хіпі

Коментарі

pudkovah 19.01.2010 / 17:24:00
Та ти просто здохла, як те старі хіппі, яким дай ви...ти молодицю і то вся їхня велика ідея любві.



Я їздив з дитиною. Малий досі памятає, як ми гречку з салом їли і до індійців ходили шаманити.



Бажаю тобі найти щось нове і пруще, як перший твій шипот)

Урзус 21.07.2009 / 11:05:00
Як казав улюбленець радянських та пострадянських панків Єгор Лєтов - "Энтропия растёт" :(

НОВИНИ: Соціо

08:49
/ 5
В Ужгороді вийшли на мітинг проти закону, що обмежує незалежність НАБУ і САП
00:02
У Барбові Мукачівської громади попрощаються з Юрієм Мочарієм, який поліг ще в грудні 2022-го Фото новина
17:51
/ 2
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 7
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
» Всі новини