Закарпаття: Вітер і сонце дають енергію відносно дешеву й екологічно чисту

На Закарпатті не відкидають отримання додаткової енергії шляхом "експлуатації" вітру і сонця, розповідає начальник головного управління економіки облдержадміністрації Віктор Погорєлов. Ці альтернативні джерела дають енергію відносно дешеву й екологічно чисту. Але до них, як кажуть, наразі руки не доходять. Якщо і є десь приклади використання енергії вітру та сонця, то це поки що на рівні приватного ентузіазму.

Закарпаття: Вітер і сонце дають енергію відносно дешеву й екологічно чисту

- Однак, гадаю, так буде не завжди,- продовжує Віктор Погорєлов.- Закарпаття має чималий потенціал вітрової та сонячної енергії, і колись його почнуть-таки використовувати на повну силу в промисловій та побутовій сферах. Приміром, у наших горах можливе будівництво вітряків, зокрема, на Приборжавських полонинах /Воловецький та Міжгірський райони/, а також на Рахівщині та полонині Руна /Перечинський район/. Вони могли б продукувати електроенергію для туристичних об'єктів, яких вже нині чимало на полонині Драгобрат, а також для тваринницьких таборів, "скидати" електрику вниз, у підполонинські села.

До речі, вітрові потоки могли б стати й вагомим фактором енергозбереження. Рік тому, наприклад, ухвалено постанову уряду "Про пілотний інноваційний проект "Розроблення і виробництво новітніх автономних інтегрованих систем електропостачання з використанням сонячних енергетичних систем, вітроенергоустановок та енергонакопичувчів". Цей документ покликаний сприяти ефективному використанню паливно-енергетичних ресурсів та зменшенню споживання природного газу, підвищити енергетичну безпеку держави та поліпшити соціально-економічну ситуацію. На думку фахівців, спорудження сучасних вітрових установок у Криму, Карпатах, південних і східних областях України дозволило б покрити майже третину потреби країни в електроенергії.

Заощаджувати кіловати й калорії можна не тільки шляхом використання енергії вітру і сонця, але й здійснюючи заходи енергозбереження, вважає Віктор Погорєлов. Від виконання обласної програми енергозбереження, переконаний Віктор Погорєлов, можна очікувати, що: зменшаться видатки на оплату енергоресурсів, а також критичний рівень зносу основних фондів у житлово-комунальному комплексі, поліпшиться технічний стан джерел та систем тепло-і водопостачання; підвищиться ефективність роботи житлово-комунальних підприємств і спадуть витрати на виробництво послуг; посилиться захист інтересів споживачів і т.д. Орієнтовно щорічна економія паливно-енергетичних ресурсів внаслідок реалізації заходів програми енергозбереження становила б 35 тисяч тонн умовного палива.

Чималий енергопотенціал таять у собі наші гірські ріки, маємо трохи свого газу, буре вугілля, відходи лісозаготівель і деревообробки, резюмує Віктор Погорєлов. Звісно, не слід скидати з рахунку і вітрову та сонячну енергію, про яку вели мову щойно. Просто всім цим треба розумно розпорядитися. Згадані енергоресурси у поєднанні з програмою енергозбереження дали б вагомий економічний ефект.

До речі, нинішній міністр житлово-комунального господарства України вважає помилкою газифікацію сіл: мовляв, селяни й далі могли б використовувати дрова. Це питання спірне, воно потребує ретельного вивчення. Але те, що у селах могли б активніше використовувати альтернативні джерела енергії - те ж буре вугілля, відходи деревообробки /брикети, пелети тощо/, вітрову і сонячну енергію - це не підлягає сумніву. Тільки бережливі й ощадливі стають багатими, переконаний головний економіст Закарпаття.

Ярослав Ядловський, УКРіНФОРМ
01 липня 2009р.

Теги: Ужгород, Карпати, вітер, сонце, електроенергія, екологія, енергопотенціал, річки

НОВИНИ: Економіка

16:32
/ 1
У Франції відкрили перше у світі індустріальне виробництво целюлози з опалого листя на основі стартапу закарпатця Валентина Фречки
01:03
/ 8
На Закарпатті наразі перебуває 40% усього релокованого бізнесу України
20:35
На третій рік війни об'єми будівництва в Ужгороді майже втричі перевищили довоєнні показники – ЛУН
22:24
Зміни в митному законодавстві ЄС спричинили черги вантажівок перед КПП "Вишнє Нємецьке - Ужгород"
23:35
/ 1
Пов'язана із львівським бізнесменом фірма купила ще один дозвіл на видобуток мінеральної води на Закарпатті
11:11
/ 3
Посуха знищила більшу частину врожаю хурми на Закарпатті
22:05
Торік з прибутками спрацювали 73% підприємств Закарпаття
11:19
АРМА оголосила конкурс на управління ключовим логістичним комплексом Закарпаття "Термінал Карпати"
15:47
/ 2
Завершення будівництва євроколії на ділянці Чоп—Ужгород заплановано на 2025 рік
11:31
/ 1
На аукціонах "Земельного банку" за суборенду землі на Закарпатті ціна за гектар сягла майже 10 000 грн
00:59
/ 3
Підняття мінімальних роздрібних цін на вино стане подарунком для продавців "лівого" вина – Гарновдій
14:59
/ 3
Триває активна фаза будівництва євроколії між Чопом та Ужгородом – "Укрзалізниця"
11:13
Через закарпатську митницю найбільше експортують зерно та деревину, а імпортують - легковики та вантажівки
15:01
Цьогоріч на Закарпатській митниці найбільше податків сплачено за ввезення автомобілів, моніторів і проєкторів, телефонів та водонагрівачів
13:47
/ 1
Індустріальний парк на Берегівщині, один з трьох в Україні, отримає державні 148 млн грн на будівництво залізничних колій та електричної інфраструктури
16:31
З початку року на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 3,3%
16:18
У серпні споживчі ціни на Закарпатті зросли на 0,6%
01:28
З Харківщини на Закарпаття релокувалися 11 компаній корпорації родини Шуфані
20:51
/ 2
В Ужгороді будують завод із виробництва лікарських препаратів з плазми крові
20:22
/ 2
На Закарпатті за рік податкові надходження від туристичної галузі зросли на 45%
20:43
На Закарпатті запрацював "сухий порт" "Термінал Чорнотисів"
13:52
Кооператив із Закарпаття третину врожаю яблук продав у Європу
11:38
У Горонді на Закарпатті планують збудувати вже три сухих порти
17:38
На кошти ФАО кооператив з Берегівщини планує виробляти вино
20:17
/ 6
Кабмін сьогодні зареєстрував новий індустріальний парк у Мукачеві: планують залучити 36 млн євро інвестицій
» Всі новини