У здійсненні програм стимулювання розвитку угорського підприємництва в сусідніх країнах, які реалізує угорський уряд, Закарпатській області України відводиться пріоритетна роль. Мета цих програм - допомогти угорцям сусідніх країн сформувати передумови для ведення підприємництва, сприяти створенню добробуту для них у регіонах, де вони проживають, заявив на конференції начальник управління канцелярії прем'єр-міністра Угорщини Габор Ройної. У програмі національного розвитку на 2007-2013 роки "Нова Угорщина", що містить концепцію розбудови 7 регіонів, а також транскордонного співробітництва, передбачено й можливості для співпраці з українським Закарпаттям. Упродовж наступних 7-ми років на реалізацію регіональних програм у рамках співробітництва Угорщини, Словаччини, Румунії та України буде виділено 6,2 млрд. форинтів (близько 160 млн. гривень). Крім цього, великі можливості фінансування спільних угорсько-українських проектів регіонального розвитку відкриваються з джерел Євросоюзу в рамках здійснення політики сусідства, зазначив представник канцелярії угорського уряду.
Угорці Закарпатської області вже мали можливість скористатися фінансовою підтримкою Угорщини. З фонду "Нове рукостискання" 20 тисячам селян виділені кошти для приватизації землі. Майже у 100 сільських Радах, навчальних закладах, адміністративних закладах забезпечено доступ до Інтернету, створено кілька центрів підприємництва. Угорські підприємці Закарпаття для розвитку свого бізнесу користуються пільговими кредитами Міжнародного акціонерного товариства інвестицій "Корвінус". У Виноградівському, Хустському районах успішно реалізовані проекти з розвитку сільського туризму, повідомив голова Демократичної спілки угорців України, голова м. Берегове Іштван Гайдош. Однак, можливості капіталовкладень в економіку Закарпаття та інших регіонів України через брак достатньої інформації й чіткого механізму інвестування використовуються поки що слабо.
На думку керівника торговельно-економічної місії у складі Посольства України в Угорській Республіці Михайла Товта для цього доцільно було б створити в Закарпатті інформаційний центр із відповідною базою даних, звідки підприємці Угорщини могли б черпати необхідні відомості, отримувати оперативну ділову консультацію. Стримуючим фактором у розвитку взаємного бізнесу середніх і малих підприємств та здійсненні інтенсивної прикордонної торгівлі керівник української місії назвав відсутність належної інфраструктури доріг в українсько-угорській прикордонній смузі. Частково цю проблему вдасться усунути наприкінці 2006 року з відкриттям для перевезень вагою до 3,5 тонни (нетто) вантажів через пункт переходу "Берегшурань-Лужанка" на українсько-угорському кордоні. Але цього не достатньо, оскільки товарообіг між Угорщиною та Україною протягом останніх 4-х років збільшився вдвічі й нині має тенденцію до подальшого зростання. Зарадити цьому може певною мірою будівництво 15-кілометрової смуги автошляху біля м. Берегове у бік угорського кордону й відкриття, крім переходу "Чоп-Загонь", ще одного пункту пропуску автотранспорту з вантажами без вагових обмежень, вважає керівник української місії в Угорщині.
Учасники конференції підкреслювали, що створені в Закарпатті підприємницькі центри та підприємці, які володіють не лише угорською, українською та російською мовами, але й практикою угорсько-українського співробітництва, а також Торгово-економічні палати України і Угорщини могли б виконувати роль своєрідного "містка" в спілкуванні, налагодженні ділового співробітництва бізнесменів інших регіонів двох країн.
У бізнес-форумі, в якому взяло участь 53 підприємці Закарпаття та близько півсотні бізнесменів і представників бізнесових кіл угорської столиці, Пештської та деяких інших областей Угорщини, розглянуто ділові пропозиції сторін, обговорено шляхи й механізми реалізації спільних проектів у рамках угорських програм "Рідна земля", EuroClip, євросоюзних програм Interreg III A ,TACIS, Cooperation Bridge та інших.
Конференція й бізнес-форум, що завершилися в угорській столиці - це уже четвертий українсько-угорський діловий захід протягом останнього місяця. За участю Президента України Віктора Ющенка 24 жовтня у Будапешті проведено зустріч ділових людей, 9 листопада - українсько-угорську конференцію "Перспективи розвитку українсько-угорського співробітництва", а 15 листопада - бізнес-форум у Харкові. Передбачається, що чергова зустріч бізнесменів двох країн відбудеться у першій половині 2007 року в Миколаєві.
Степан Ваш, "Укрінформ"
17 листопада 2006р.
Теги: