На Закарпатті селяни переходять на "пташиний" бізнес, а поголів’я ВРХ меншає

Протягом минулого року на Закарпатті різали кожну п’яту корову. На початок року в області залишилося 1 тисяча 900 корів. Скорочення поголів’я зафіксовано у кожному з районів краю, окрім Хустського. Витрати на відгодівлю бурьонок нині перевищують доходи, а навесні ще й кормів бракує.

На Закарпатті селяни переходять на "пташиний" бізнес, а поголів’я ВРХ меншає

Ще донедавна основними постачальниками телятини на м’ясопереробні підприємства Закарпаття були селяни. Нині відгодовувати телят вагою понад 70 кілограмів не вигідно.

Пенсіонер Тиберій Корпонай з Ракошина зранку порається у корівнику. Не зважаючи на кризу, своїх двох корівок-годувальниць під ніж поки не пустив. На дворі морозець – мінус п’ять, а з теплого корівника валить пара.

“У моїх мамусь гарний апетит, -- ґазда забирає порожні відра, за кілька хвилин знов повертається до хліва з відерцем теплої води. -- Годую їх за розкладом, чотири рази на день. Та головне давати багато теплої води”.

У його стайні бувало й по п’ять бичків, та чоловік каже, що нині вирощувати телят не вигідно, навіть за умови наявності власних кормів.

“Щоб виростити корівку, щонайменше потрібно півтора роки, -- каже пан Тиберій. -- У нашій державі з нестабільною економікою навіть на півроку нічого не можна спрогнозувати. А за рік–півтора міняються ціни на дизпаливо, електроенергію, відтак не стоять на місці і ціни на корми. Все це важко передбачити, а наперед заложити в собівартість м’яса — неможливо. Бува, як візьмуся рахувати усі витрати, виходить, що від продажу тієї корівки прибутків не має”.

Здебільшого худобу утримують пенсіонери, сільська молодь працювати у тваринництві не хоче.

“Лише протягом останнього року в селі поголів’я ВРХ зменшилося на 100 голів, — каже сільський голова Ракошина Дезидерій Когутич. – Люди бідкаються, що витрати на худобу чималі, а прибутки від продажу молочної продукції – копійчані. Нині в селі 758 голів ВРХ, а ще кілька років тому селяни тримали чи не вдвічі більше стадо”.

Через низькі закупівельні ціни селяни неохоче співпрацюють із заготівельниками м’яса, а здавати молоко – взагалі відмовляються. Кажуть, що платять дуже мало, та ще й гроші затримують на місяць.

“Приїздили закупівельники, пропонували за літр молока півтори гривні, та я їм кажу, що своєї ціною ви мені в душу плюнули, --- розповідає Дезидерій Барра. -- От якби ж ви самі походили за корівкою хоча б місяць, нагодували, сінця з соломою закупили, та щодня у хліві почистили, тоді б знали справжню ціну натурального молока”.

Утім із збутом молочної продукції проблем у краї немає. Щоправда, по селах ціни на молоко, сметану та сир невисокі. Літр молока коштує 3 гривні, сметани – 12-14. Та щоб купити корівці віз сіна, потрібно продати 50 літрів молока. Найвигідніше продавати молокопродукти на міських базарах.

“Нижче, ніж 4 гривні за літр -- молоко не продаю, -- каже пані Олена, жіночка бойко торгує на Кооперативному ринку в Мукачевому. -- Літрова банка збираної сметани в мене коштує 15 гривень, а сепараторну дешевше ніж за 18 -- не віддам. Приїжджаю на ринок тричі на тиждень. Сир і сметану зараз вигідно робити, отримуєш більше прибутків, ніж від продажу молока. Та якби не малі онуки, продала б свою корівку, нині вигідніше тримати козу”.

На Берегівщині -- 7 тисяч голів великої рогатої худоби, утім рідко коли в приватному сільському господарстві утримують більше однієї корови.

Збільшення дотації та підтримка власного виробника могли б суттєво покращити становище.

“Вартість м’ясної та молочної продукції сьогодні не покриває витрат на її виробництво. Державної дотації недостатньо, аби підтримати фермерів. Приміром, щоб виростити бройлерну курку, потрібно півтора місяця, а на годівлю бичка -- півтора року. Отож, не дивно, що селяни переходять на пташиний бізнес, а поголів’я ВРХ меншає”, -- каже начальник Мукачівського управління агропромислового розвитку Мукачівської РДА Василь Шкріба.

“Експрес”.
20 лютого 2009р.

Теги: Закарпаття, корова, ВРХ, худоба, зарізати, криза

НОВИНИ: Економіка

16:32
/ 1
У Франції відкрили перше у світі індустріальне виробництво целюлози з опалого листя на основі стартапу закарпатця Валентина Фречки
01:03
/ 8
На Закарпатті наразі перебуває 40% усього релокованого бізнесу України
20:35
На третій рік війни об'єми будівництва в Ужгороді майже втричі перевищили довоєнні показники – ЛУН
22:24
Зміни в митному законодавстві ЄС спричинили черги вантажівок перед КПП "Вишнє Нємецьке - Ужгород"
23:35
/ 1
Пов'язана із львівським бізнесменом фірма купила ще один дозвіл на видобуток мінеральної води на Закарпатті
11:11
/ 3
Посуха знищила більшу частину врожаю хурми на Закарпатті
22:05
Торік з прибутками спрацювали 73% підприємств Закарпаття
11:19
АРМА оголосила конкурс на управління ключовим логістичним комплексом Закарпаття "Термінал Карпати"
15:47
/ 2
Завершення будівництва євроколії на ділянці Чоп—Ужгород заплановано на 2025 рік
11:31
/ 1
На аукціонах "Земельного банку" за суборенду землі на Закарпатті ціна за гектар сягла майже 10 000 грн
00:59
/ 3
Підняття мінімальних роздрібних цін на вино стане подарунком для продавців "лівого" вина – Гарновдій
14:59
/ 3
Триває активна фаза будівництва євроколії між Чопом та Ужгородом – "Укрзалізниця"
11:13
Через закарпатську митницю найбільше експортують зерно та деревину, а імпортують - легковики та вантажівки
15:01
Цьогоріч на Закарпатській митниці найбільше податків сплачено за ввезення автомобілів, моніторів і проєкторів, телефонів та водонагрівачів
13:47
/ 1
Індустріальний парк на Берегівщині, один з трьох в Україні, отримає державні 148 млн грн на будівництво залізничних колій та електричної інфраструктури
16:31
З початку року на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 3,3%
16:18
У серпні споживчі ціни на Закарпатті зросли на 0,6%
01:28
З Харківщини на Закарпаття релокувалися 11 компаній корпорації родини Шуфані
20:51
/ 2
В Ужгороді будують завод із виробництва лікарських препаратів з плазми крові
20:22
/ 2
На Закарпатті за рік податкові надходження від туристичної галузі зросли на 45%
20:43
На Закарпатті запрацював "сухий порт" "Термінал Чорнотисів"
13:52
Кооператив із Закарпаття третину врожаю яблук продав у Європу
11:38
У Горонді на Закарпатті планують збудувати вже три сухих порти
17:38
На кошти ФАО кооператив з Берегівщини планує виробляти вино
20:17
/ 6
Кабмін сьогодні зареєстрував новий індустріальний парк у Мукачеві: планують залучити 36 млн євро інвестицій
» Всі новини