Державне самоврядування українців Угорщини відзначило свій 10-літній ювілей

Десять років тому - 6 лютого 1999 року у Будапешті вперше було засновано центральний виборчий орган української меншини - Державне самоврядування українців Угорщини (ДСУУ). З цієї нагоди відбулося ювілейне засідання ДСУУ, на якому підбито підсумки його 10-річної діяльності і визначено чергові завдання.

Державне самоврядування українців Угорщини відзначило свій 10-літній ювілей

Згідно з законом, кожна з 13 національних і етнічних меншин Угорщини, у тому числі, й українська, має право створювати всеугорський (державний) орган самоврядування. Такий орган обирається на засновницьких зборах депутатами, обраними у місцеві органи самоврядування національних та етнічних меншин.

Як зазначила перший і нині чинний голова ДСУУ Ярослава Хортяні, з обранням 6 лютого 1999 року свого центрального виборного органу українці Угорщини отримали можливість більш повно реалізовувати свої інтереси і права, розвивати освіту і культуру, дбати про збереження національної ідентичності. Передумовою створення ДСУУ стали вибори 18 жовтня 1998 року, коли вперше було обрано чотири місцевих органи самоврядування українців: у двох районах Будапешта та у містах Комаром і Сегед. Нині у склад ДСУУ входить 19 депутатів окремих районів Будапешта, міст Варпалота, Вац, Комаром, Мішкольц, Ніредьгаза, Сегед, Сейкешфегервар.

За словами Ярослави Хортяні, примноження культурно-освітніх надбань української громади Угорщини, інтеграція в угорське суспільство при збереженні національної ідентичності та української самобутності, зміцнення зв'язків з Україною, є і надалі одними із головних завдань ДСУУ.

Вітаючи учасників засідання, посол України в Угорській Республіці Дмитро Ткач підкреслив, що українська громада Угорщини є однією із потужних осередків європейського українства, стала важливим носієм національної ідентичності, чинником формування за кордоном справжнього образу України, добросусідських відносин між Угорщиною і Україною. Як знак вдячності за здійснювану роботу, посол України вручив депутатам ДСУУ портрет Михайла Грушевського - першого Президента України.

Згідно з переписом населення 2001 р. в Угорщині проживає 5070 українців, з них 3 366 є громадянами Угорщини. Українську мову визнали рідною 4 тисяч 885 осіб.

Щорічно ДСУУ разом із Товариством української культури в Угорщині та місцевими органами самоврядування проводяться такі широкомасштабні заходи, як відзначення Шевченківських днів, ювілеїв визначних державних і культурних діячів, пам'ятних дат українського народу, проведення Днів української культури, народних свят. За ініціативи ДСУУ угорський парламент прийняв резолюцію щодо 70-річчя Голодомору в Україні 1932-1933 років. При Українському центрі освіти і культури діють недільна школа, бібліотека, жіночий хор і танцювальний ансамбль "Веселка", видається часопис "Громада", готуються передачі українського радіо. ДСУУ підтримала створення у ІІ районі Будапешта Українського національного театру.

Право на створення органів самоврядування національним і етнічним меншинам надає Конституція Угорщини. Законом "Про права національних і етнічних меншин" (1993) визначено, що "національною і етнічною меншиною вважається така група населення Угорської Республіки, яка щонайменше одне століття є вітчизняною і яка у середовищі населення держави є чисельною меншістю". Представники національних меншин мають громадянство Угорщини і вирізняються серед більшої частини населення своєю мовою, культурою, традиціями. Дія закону не поширюється на біженців, мігрантів, іноземних громадян, що поселилися в країні. Крім українців, меншинами в Угорщині визнані також болгари, вірмени, греки, німці, поляки, роми, румуни, русини, серби, словаки, словенці, хорвати, які також мають Всеугорські, центральні органи самоврядування.

Степан Ваш
09 лютого 2009р.

Теги: Угорщина, Україна, самоврядування, українці, посольство, меншина

НОВИНИ: Соціо

14:05
За смертельне травмування вантажівкою жінки-пішохода і втечу за межі Закарпаття водієві з Мукачівщини загрожує до 8 років ув'язнення
13:51
У Нижньому Солотвині на Ужгородщині ужгородка на Peugeot травмувала на "зебрі" 15-річну дівчину і перекинулася в кювет
10:59
Відключень електроенергії на Закарпатті у четвер не передбачається, "до окремої команди" – "Закарпаттяобленерго"
23:55
В Ужгороді пожежні навчалися ліквідовувати загорання у 16-поверхівці
19:23
"Закарпаттяобленерго" повідомило про відміну раніше "анонсованих" відключень електроенергії 20 листопада з 19:00 до 22:00
17:06
"Закарпаттяобленерго" повідомило про застосування графіка погодинних відключень електроенергії 20 листопада з 16:30 до 22:00
11:18
В Ужгороді рятувальники 2 дні планово навчатимуться ліквідовувати НС на 16-поверхівках
11:12
/ 1
У середу на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
17:58
В ужгородському скансені та мукачівському замку відкриють резиденції святого Миколая
14:43
/ 4
У Мукачеві у 37 локаціях висадили 570 сакур, закуплених коштом мера
11:00
/ 1
У середу в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Михайлом Шишкою
09:27
У вівторок на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
21:39
/ 3
З понеділка на Закарпатті впроваджуються графіки погодинних відключень електроенергії
20:18
/ 1
Стало відомо про загибель Івана Савули з Дубового, що з червня вважався зниклим безвісти
19:32
Закарпатський сир "Лопта" здобув "срібло" на міжнародному конкурсі сирів у Португалії
18:09
У понеділок тимчасово не працюватиме ПП "Убля – Малий Березний" на кордоні зі Словаччиною
16:26
/ 6
На Закарпатті відбулася Всеукраїнська конференція військових капеланів УГКЦ
15:05
Годинник капітана пароплава Carpathia, що врятував пасажирів "Титаніка", продали за рекордні $2 млн
22:29
/ 1
Майже половина мукачівців їздять у громадському транспорті безкоштовно
14:53
Держдеп США знизив рівень ризиків для подорожей до 9 областей України, серед яких – Закарпаття
00:03
/ 2
Україна та ЄС розпочинають модернізацію пункту пропуску "Лужанка-Берегшурань" на кордоні з Угорщиною
23:56
Найстаріша жителька Іршавської громади Ганна Фечка відзначила 103-й день народження
23:14
/ 2
Із Закарпаття за час повномасштабної війни емігрували 300 тисяч місцевих жителів – Білецький
23:52
/ 28
"Я бізнес робила з митницею та прокуратурою": мама екскерівника Закарпатської МСЕК Веклинця про майно сина
20:49
/ 13
У позашляховику, що вночі в лісі біля Великої Угольки перекинувся в урвище, загинув настоятель тамтешнього скиту УПЦ МП Артемій (Пацкан)
» Всі новини