Охарактеризувавши помітні здобутки системи за 9 місяців ц.р., Василь Васильович разом з тим вказав на упущення та недоліки, запропонував реальні шляхи виходу зі скрути, зумовленої світовою фінансовою кризою. Активну участь в обговоренні доповіді взяли голови районних споживспілок, споживчих товариств, керівники підприємств та організацій системи споживчої кооперації краю.
Голова правління Тячівської райспоживспілки Іван Бринзяник, приміром, відзначив, що позитивні зміни в системі споживчої кооперації області відбувалися цьогоріч передусім завдяки тісній співпраці правління облспоживспілки та правлінь районних споживчих спілок. Переконливим прикладом цього є відкриття кондитерського цеху в Чинаді-йові, продукція якого складе гідну конкуренцію кращим брендам України. Іван Васильович переконаний, що керівництво облспоживспілки робить правильно, відкриваючи такі цехи не в кожному районі, а, об'єднуючи кошти, дає повнокровне життя одному-двом потужним виробництвам, які спроможні забезпечити готовою продукцією всю область.
Іршавська райспоживспілка, яка делегувала для виступу на зборах голову правління Іршавського споживчого товариства Ганну Горзов, є однією з кращих у системі. Ганна Юріївна повідомила, що правління райспоживспілки разом зі споживчими товариствами намагаються забезпечити у великих селах та райцентрі максимальну кількість сучасних кооперативних об'єктів, які б відповідали вимогам споживачів: тобто на Іршавщині створюється розгалужена мережа конкурентоспроможних магазинів. Нині у системі райспоживспілки діє ЗО сучасних магазинів: 5 — маркети, 5 — магазини промтоварів, 10 крамниць типу ABC, два магазини сільгосп-продуктів, 5 — госптоварів.
Про те, як нелегко нині триматися на плаву кооперативним організаціям гірських місцевостей, говорив голова правління Воловецького районного споживчого товариства Володимир Кожедуб. Правління свідомо не доводить кооперативним колективам контрольні цифри, навпаки — заохочує ініціативу низових організацій, розповів Володимир Петрович. Саме на їхніх пропозиціях та можливостях формуються обсяги діяльності всіх галузей. Але проблема в тому, що основна частина валових доходів іде на покриття витрат по зарплаті та нарахувань на неї; сплату великих податків та зборів до бюджетів усіх рівнів; виплату гірських надбавок. Практично наші доходи працюють на наповнення місцевих та державних бюджетів і фондів, а не на розвиток системи, резюмував В.Кожедуб.
На питаннях ринкової конкуренції зупинилася голова правління Великоберезнянської райспоживспілки Катерина Сусла.
— Ми не вважаємо, що конкуренція — це погано, підкреслила вона. — Навпаки, це те, що заставляє думати, шукати нові форми господарювання, які
гарантують оптимальний результат. Але, по-моєму, умови конкуренції повинні бути рівними для всіх — і для споживчої кооперації, і для приватних підприємців. Адже закони ринку однакові для всіх.
Пані Катерина повідомила, що кооператори району визначили для себе ряд пріоритетів, зокрема: вирішення проблеми закритої та законсервованої мережі; продовження роботи з осучаснення об'єктів і переведення їх на прогресивні методи обслуговування і т.д.
Про накази, отримані кооператорами під час звітів правлінь сільських споживчих товариств, на дільничних зборах, зборах уповноважених, звітно-виборній конференції кооператорів району, розповіла заступник голови правління Свалявської райспоживспілки Тетяна Фізер. Тепер потрібно засукати рукави і напружено працювати над реалізацією цих наказів. Пані Тетяна висловила впевненість, що тільки згуртованість, відповідальна праця кожного на своєму робочому місці забезпечать подальший розвиток споживчої кооперації в цілому.
Питання створення районних ремонтних баз порушив директор виробни-
чого автотранспортного об'єднання облспоживспілки Михайло Чурило. Без проведення техобслуговування ТО-1 і ТО-2, застеріг він колег, ви постійно займатиметесь тільки ремонтами транспортних засобів, хоча ремонт легше попередити. Тим більше, що за рахунок списаних автомашин с можливість створити оборотний фонд запасних частин і агрегатів, які в подальшому можна використати у ремонті.
Чимало слушних зауважень та пропозицій висловили на зборах ради облспоживспілки і голова правління Ра-хівського споживчого товариства Михайло Бланер, директор КП "Мукачівський центральний ринок" Борис Лу-кіянець, голова правління Іванівсько-го споживчого товариства Берегівської райспоживспілки Маргарета Са-бов та інші. Йшлося, зокрема, про не-вмотивоване регулювання націнок на основні види продовольчих товарів, нерівні умови оподаткування кооперативних і комерційних підприємств, бодай часткову компенсацію т. зв. "гірських"...
— Споживча кооперація працює у нерівних податкових умовах з комерційними структурами, — відзначила Ганна Горзов — голова правління Іршавського споживчого товариства. — Скажімо, ofr-лік фінансово-господарської діяльності в споживчій кооперації повністю документований і прозорий, чого не скажеш про приватні підприємства. Або взяти державне регулювання цін на такі товари, як хліб та хлібобулочні вироби, всі види крупів, молоко, м'ясо птиці, ковбаси варені, яйця, олія, дитяче харчування... Не треба бути великим математиком, щоб збагнути: приблизно 10 відсотків від продажу цих товарів лягає на плечі споживчих товариств та підприємств.
На зборах ради було обговорено також баланс облспоживспілки за 2007 рік та висновки по ньому ревізійної комісії, розподіл прибутків за 2007 рік, зміни та доповнення до нормативних актів Укоопспілки, нові нормативні акти Укоопспілки, затверджено Програму діяльності системи споживчої кооперації області на 2009 рік...
Вирішено організаційні питання. Учасники зборів прийняли також відповідну постанову.