— У день ми забивали по 5–10 корів. Для такого комбінату, як наш, це мізер, — каже керівник підприємства Василь Штефанюк, 53 роки. — Аби забезпечити людей роботою і зарплатою, нам треба забивати щодня мінімум 50 голів худоби.
Берегівському м’ясокомбінату 80 років. Торік у листопаді він відновив роботу після 15-річної перерви. Керівництво вклало понад 4 млн грн у реконструкцію холодильника та м’ясо-жирового цеху. Взяли короткострокові кредити.
— Прийняли на роботу людей, відкрили шість магазинів, планували обробляти щомісяця 100 тонн м’яса та субпродуктів першої категорії, відкрити ковбасний цех, — розповідає Штефанюк. — Почали розширювати територію заготівлі. Об’їхавши все Закарпаття, зрозумів: корову доведеться записувати до Червоної книги. Рогату худобу тримають старі люди, які роблять це для себе, аби було молоко, сир, сметана. На одну корову в районі — 10 покупців, бо ковбасні цехи діють чи не в кожному селі. Вищу закупівельну ціну пропонують і приватні різники.
На Закарпатті діє державна програма підтримки тваринництва.
— У нас держава однією рукою дає, іншою забирає, — веде далі директор. — Селянам виплачують дотації на тварин, але із власників паїв знімають 15 відсотків податку. Та навіть 30 гривень збору для ідентифікації худоби для багатьох селян є значною сумою. А без цього вони не можуть здати тварину заготівельнику, — скаржиться.
Начальник управління сільського господарства Берегівської райдержадміністрації Олександр Попович, 51 рік, каже, що держава підвищила дотації.
— Із метою стимулювання нарощування виробництва м’яса прийнята Постанова Кабінету Міністрів України від 6 серпня цього року. Передбачено збільшити розміри дотацій за один кілограм живої ваги за здану худобу та птицю. Зокрема на молодняк великої рогатої худоби — із 1,9 гривень до 2,9, на свині — із 1,4 гривні до 2,5. За приріст поголів’я держава дає дотації фермерським господарствам. За одну голову — три тисячі гривень, — говорить Попович.
За колгоспної системи у Берегівському районі було 50 тис. голів. Тепер удесятеро менше.
— Ми не можемо змусити людей займатися тим, що їм не вигідно, — пояснює голова Асоціації фермерів Берегівського району Олена Герзанич, 50 років. — Фермери чекають виконання обіцянок уряду щодо цінової політики на сільськогосподарську продукцію і безвідсоткових кредитів.