Жителі промислових центрів дихають не тільки пилом, але і важкими металами, фенолом, фтористим воднем, бензапіреном, діоксидом азоту і іншими сполуками. Центральна геофизична лабораторія МНС встановила найкритичніший стан атмосфери на Сході країни.
Найбільші проблеми з екологією на Донбасі. Далі в рейтингу йдуть міста Дніпропетровської, Запорізької, Луганської областей і навіть Криму. А ось якість повітря у Києві, за даними експертів, вище середнього по країні. У списку екологічно неблагонадійних міст столиця зайняла місце в третій десятці, пише `Дело`.
За даними досліджень Центральної геофизичної обсерваторії за червень місяць минулого року, найбільш забруднене повітря - в Одесі. У Києві атмосфера чистіша, ніж в містах Донецької та Дніпропетровської областей, але столиця займає друге місце в Україні за викидами в атмосферу шкідливих речовин з розрахунку на 1 кв км.
Індекс забруднення повітря в місті визначається на підставі вимірів 162 постів, розміщених в 53 містах і враховує викиди промисловості і автомобілів.
Так, в Одесі він становить 19,4 умовних одиниць. Потім слідують Дніпродзержинськ (17,2 у.о.), і Горлівка (14,5 у.о.). Список міст з важким повітрям продовжують міста: Маріуполь, Макіївка, Єнакієве, Слов`янськ і Дзержинськ. В цілому по Україні значення цього індексу становить 8,1 у.о.
У Києві забруднення повітря нижче середньоукраїнського. Середній показник рівний 6,9 у.о.
Проте, за даними Держкомстату, в першому кварталі цього року на один кв км столиці припало 10,1 тонн шкідливих промислових викидів. Більше тільки в Донецькій області, де цей показник у півтора рази більший і становить 15,7 тонн.
Причому ці цифри не враховують автомобільних вихлопів, які в Києві більш ніж в п`ять разів перевищують обсяги промислового забруднення.
Головні джерела промислового забруднення повітря в Києві - теплоелектроцентралі `Київенерго`, особливо на Дарниці і Борщагівці, а також сміттєспалювальний завод `Енергія` на Позняках.
Київ також випереджає багато міст за таким показником забруднення повітря, як концентрація діоксиду азоту. Велика кількість автотранспорту в місті призвела до того, що в столичному повітрі діоксиду азоту в 2,5 рази більше гранично допустимої для здоров`я концентрації.
Що ж до Криму, цілющі соляні озера Криму гинуть, майже половина з них загублена безповоротно, стверджують представники кримських екологічних громадських організацій і вчені-екологи: озера опріснюються, вони заповнені побутовими і промисловими відходами.
Голова відділу екології Макіївської міськради Володимир Новосад стверджує, що високий показник забрудненості, в першу чергу, спровокований великою кількістю промислових підприємств. `У нас один металургійний завод, два коксохімічних, один труболиварний. Крім того, величезної шкоди екології завдає вугільна галузь, в першу чергу шахти, які повністю так і не були закриті`, - говорить чиновник. За його словами, біля шахт знаходяться терикони. Деякі з них димлять. У результаті пил і бруд розносяться по всьому місту.
Євгеній Колишевський, директор екологічної організації `Голос природи` з Дніпродзержинська (місто визнане другим по забрудненості в Україні), звертає увагу ще на одну проблему. `Підприємства знаходяться близько один до одного, в результаті санітарні зони цих підприємств накладаються одна на одну`, - пояснює він. `У санітарних зонах житлових будинків або учбових закладів бути не повинно. У нашому ж місті ці зони знаходяться в самому центрі`, - говорить еколог. Звертає увагу Колишевський і на неефективність роботи контролюючих органів. За його словами, санітарні і екологічні інспекції практично нічого не роблять для поліпшення ситуації.
У Одеській міській раді високий рівень забрудненості атмосфери пов`язують з великою кількістю автомобілів. При цьому чиновники курортного міста поспішили поставити під сумнів об`єктивність самого індексу обсерваторії МНС. `Для розрахунку цього індексу беруться до уваги 5 компонентів. У промислових районах на перше місце виходять промислові викиди, у нас - викиди автомобілів. Ось і виходить, що за об`ємами забрудненості атмосфери Одесу не можна зарахувати до лідерів. По індексу - ми в першій десятці`, - стверджує перший заступник начальника управління екологічної безпеки Валентина Дацюк.
А ось повітря столиці, за даними геофизичної лабораторії, стало чистішим, ніж в 2007 році. В результаті столиця перемістилася з 23 на 29 позицію в рейтингу. Проте в Києві є райони, де рівень забруднення постійно високий. Серед них - район Бессарабської і Московської площ, район станцій метро `Шулявська` і `Тараса Шевченка`, а також Проспект Перемоги.
Найбрудніші міста України, індекс
1.Макіївка - 22,8
2.Дніпродзержинськ - 19,2
3.Одеса - 17,6
4.Донецьк - 16,0
5.Горлівка - 15,6
6.Єнакієве - 14,3
7.Маріуполь - 14,0
8.Дніпропетровськ - 13,3
9.Лисичанськ - 13,3
10.Сєверодонецьк - 13,2
11.Херсон - 13
12.Слов`янськ - 12,5
13.Красноперекопськ - 12,3
14.Запоріжжя - 11,2
15.Армянськ - 10,7
16.Краматорськ - 10,6
17.Луцьк - 10,5
18.Хмельницький - 9,5
19.Ужгород - 9,4
20.Львів - 9,3
Середній показник по Україні - 8,7