До несподіванок природи можна підготуватися заздалегідь. Екологи запевняють, що нераціональне лісокористування є однією з головних причин катастрофи. Адже здоровий ліс міг би затримати до ста відсотків опадів. Як вихід - спеціалісти пропонують запровадити не суцільну, а вибіркову вирубку в Карпатах. Як це роблять в Альпах Швейцарія та Австрія. У нас до цієї практики вже дійшли закарпатські лісівникИ. А ще треба припинити незаконні лісопромисли.
ЯРОСЛАВ МОВЧАН, ПРЕДСТАВНИК НАЦІОНАЛЬНОГО ЕКОЛОГІЧНОГО ЦЕНТРУ УКРАЇНИ: "Просто ідуть в ліс, рубають кращі дерева і їх вивозять. А гарне дерево коштує декілька тисяч доларів – тут на місці, і люди на це йдуть у зв’язку з бідністю. І питаня, щоб була соціальна програма. Щоб люди були зацікавлені зберегти ліс і зберегти його сильним".
Окрім лісового, треба навести лад і у водному господарстві. У Західній Україні ще за часів Австро-Угорщини діяла служба експлуатації гірських річок. І про повені людей повідомляли заздалегідь. Сьогодні управління водними ресурсами потребує реформування. Його потрібно перевести з дотаційних на еколого-економічні засади. А ще децентралізувати, щоб за станом річок стежили басейнові ради. Нормативну базу для цього вже розроблено. Але державі це поки не цікаво. Простіше витрачати щоразу мільярди гривень на ліквідацію наслідків, ніж створити серйозну систему укріплень та попередження.
АНАТОЛІЙ ЯЦИК, ДИРЕКТОР УНДІВЕП, АКАДЕМІК УААН: "Пропонувалося зробити у Поліссі польдери. При тому такі надійні захисні дамби з геотекстилю – не пісочком, як ми робили це по Закарпаттю, – зараз вже переходять на інші, сучасні технології."
Днями прем’єр-міністр запросила на зустріч спеціалістів водного господарства. Вони сподіваються, що Тимошенко підтримає рекомендації щодо попередження руйнівних повеней та реформування галузі. Передусім, коштами. Бо ж лише розробка проекту для водозбірного басейну Дністра коштує понад 14 мільйонів гривень.