Прогнозований водний апокаліпсис

Винних у трагедії, як завжди, немає. У МНС плачуться, що немає грошей на утримування техніки, в місцевих радах – на утримування дамб

З початком повені українські керманичі поспішили відвідати затоплені регіони. Президент в підвернутих штанях та прем'єрка на табуретці по-серед затопленої вулиці обіцяли з екранів телевізорів швидко та ефективно допомогти людям побороти наслідки стихії. Проте ніхто не обіцяв знайти винних у тому, що природа так легко змогла знищити поля та зруйнувати житла мешканців цілком цивілізованої країни. Ба, навіть саму тему про причини таких колосальних наслідків політики обходять, наголошуючи при цьому, що все могло бути гірше, якби не наші доблесні рятувальники.
Тільки міністр із надзвичайних ситуацій Володимир Шандра почав говорити про це, адже його можуть зробити цапом-відбувайлом, шукаючи винних у загибелі під час повені 30 людей. Озвучені ним причини, як не дивно, зовсім не стосуються ані надмірно щедрих опадів, ані тотальної вирубки лісів. До речі, ліси в Карпатах вирубували дуже активно у 1990-х роках, з 2000-го ж (після руйнівної повені на Закарпатті 1999 року) діє 10-річний мораторій на промислову вирубку лісу, до того ж, проводять роботи з його відновлення. Шандра не був оригінальний, він скиглив про недостатнє фінансування. Власне, міністр зауважив, що протягом усього періоду незалежності України не велися роботи з насипання дамб. Якби їх щороку досипали на 30 см, як це мало б робитися, то на сьогодні вони були б на 5 м вищі.
 Окрім цього, міністр повідомив, що не оновлювався парк машинам-фібій. Частина старих технічних засобів просто розвалилася, тільки-но була виведена з гаражів. До того ж, за словами міністра, робота з прогнозування та попередження стихійних лих украй слабка. Показово, що людей попередили лише про шторм, який насувається, абсолютно не зазначивши, якими можуть бути його наслідки.
 Тепер міністр сподівається, що наслідки повені примусять урядовців закласти в бюджет-2009 кошти на будівництво дамб і на потреби МНС. Донині дамби, зведені ще в радянські часи, утримувалися коштом переважно місцевих рад, які в першу чергу мали б бути зацікавлені в безпеці своїх виборців. Однак, як зізналися депутати Львівської облради, грошей на ремонт старих та побудову нових гідроспоруд або не виділяли взагалі, або вони надходили за «залишковим» принципом. А про той факт, що ціна на землю в багатьох затоплених місцевостях почала наздоганяти київську, депутати скромно промовчали. Хоча за умови її справедливого продажу коштів на укріплення дамб у місцевих громад було б більше ніж достатньо.
 Та пік повені минув, і вода потроху спадає. Всі зрозуміли, що значить недооцінити силу природи й, сподіваємося, будуть намагатися якось їй протидіяти. Тепер же слід подумати над новим викликом – можливістю поширення епідемій інфекційних хвороб у зоні стихійного лиха. Адже ризик їх появи, за словами експертів Міністерства охорони здоров'я, після повені зріс на 30%. І, мабуть, ніхто не здивується, коли санітарно-епідеміологічні служби в постраждалих регіонах виявляться неготовими до проведення масштабного моніторингу довкілля на предмет поширення інфекцій.

Наталія Васютин, "Український Тиждень"
01 серпня 2008р.

Теги:

Коментарі

Іван 2008-08-02 / 18:28:00
Поверхово написано.

Проблема значно складніша ніж дамби і техніка МНС.

Урзус 2008-08-01 / 20:21:00
"Якби їх щороку досипали на 30 см, як це мало б робитися, то на сьогодні вони були б на 5 м вищі"




А якби на 60, то були б на 10 метрів вищі. Дамби подекуди вже сягли межі можливого росту, це водники й самі кажуть. Помилковим є думка, що дамби - найкращий порятунок від повеней. Насправді є цілий ряд заходів (наприклад, спорудження польдерів), але варто вже казати й про відселення людей з місць, які тепер топитиме регулярно (ліс вирублений, грунт змитий, + глобальні зміни клімату)

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

20:05
У приужгородському Минаї горіла прибудова до будинку
19:58
У Обаві на Мукачівщині ймовірно через піч згоріла літня кухня
19:51
У Калинах на Тячівщині вночі згоріла літня кухня
11:25
У Загатті Іршавської громади горіла дровітня поруч з будинком
11:20
/ 1
На Мукачівщині надали допомогу травмованому туристу зі Львова
21:15
/ 1
У Виноградові на пожежі в будинку загинув 59-річний чоловік
21:06
Уночі в Мукачеві горів склад
11:35
У Завидові згорів будинок
11:29
У Королеві на Берегівщині у пожежі загинув 75-річний чоловік (ОНОВЛЕНО)
11:25
В Ужгороді горіла дерев'яна будівля, в якій часто ночували "бомжі"
20:37
У Білківській громаді комісія ТЕБ і НС розглянула заходи, пов'язані з виявленням випадку сказу і запобіганням захворюванню на кір
19:51
При в'їзді до Мукачева внаслідок зіткнення з вантажівкою перекинувся мікроавтобус
11:35
У Вільхівцях-Лазах на Тячівщині згоріла прибудова до будинку
15:05
/ 2
Львівщині, врізавшись на VW на зустрічній смузі в "закарпатський" автобус, загинули 4 закарпатців
11:59
У Вучковому Міжгірської громади вогонь з хліва і дровітні одного обійстя перекинувся на хлів сусідського
11:38
До Міжгірської лікарні через отруєння чадним газом госпіталізували жінку з дитиною з Лозянського
18:49
/ 1
На Рахівщині двоє жителів Харківщини, прямуючи в Румунію, 3 дні блукали засніженим високогір'ям
13:09
/ 2
У Неліпині на Мукачівщині 56-річний чоловік ножем у серце вбив 17-річного односельця
01:47
На Рахівщині врятували сноубордистку з Одеси
22:46
/ 6
В Ужгороді комунальний автобус збив жінку на "зебрі"
11:14
В районі Драгобрату відшукали лижницю з Чернігівщини, що заблукала через туман
14:41
У Тур'я Пасіці на Ужгородщині горів дерев'яний будинок
11:34
У Тур'я Поляні на Ужгородщині в річці виявили потопельницю
11:28
24-річний мешканець Кіровоградщини ледь не загинув від переохолодження у горах на Рахівщині
14:50
У Лозянському Міжгірської громади палали хлів і дровітня
» Всі новини