Цінні документи з історії Мукачівської греко-католицької єпархії стали більш доступними для кожного з нас

На історію, культуру, життя і звичаї Закарпаття і закарпатців, що перебували в складі різних іноземних держав, цей факт не міг не накласти неоднозначний відбиток. Зокрема, переважна частина архівних документів про наш край і досі не відома через те, що зберігається в столицях тих держав, до яких він входив свого часу, — Будапешті, Відні, Празі, Москві. До того ж здебільшого вони були написані іноземними мовами — латинською, угорською, німецькою, чеською, російською та іншими. І так тривало аж до середини XX століття.

Причини цього явища відомі. З одного боку, іноземні можновладці не були зацікав¬лені в доступності цих документів місцевому населенню. З другого — незначна кількість інтелігенції, що походила із священницьких та вчительських родин, не переймалася проблемами свого народу. Та й мовами, що ними були створені документи, як правило, вони не володіли. Таким чином, цінні папери залишалися без руху із століття в століття.
Лише в умовах незалежної України до них відкрився відповідний доступ. їх стали вивчати, перекладати рідною мовою і навіть друкувати. Прикладом цього є видання п'яти томів «Історії карпатських русинів» Михайла Лучкая, перекладеної з латинської українською мовою зусиллями закарпатських істориків і лінгвістів. Та найбільше дійшло до нас документів, пов'язаних з історією церкви, а також стародавньої громадянської історії краю. До речі, на історичному факультеті УжНУ ще в радянські часи велася мова про видання хрестоматії з цього періоду Закарпаття. Та, на жаль, усе залишилося на рівні розмов.
І все ж Державний архів Закарпатської області, здається, зрушив цю справу з мертвої точки. Свідченням цього є публікація збірки архівних документів мовою оригіналів (латинською, угорською, німецькою, італійською, румунською, старослов'янською) під назвою «Мукачівська греко-католицька єпархія», у якій опубліковано 115 матеріалів, із них 110 друкуються вперше і охоплюють період з і 456 по 1730 роки. Видання стало можливим завдяки угоді пре міжнародне співробітництво між Державним архівом Закарпатської області і повітовим музеєм Сату-Маре (Румунія), укладеної 2003 року. Вступне слово написав директор обласного архіву кандидат історичних наук Михайло Делеган.
Документи збірки творилися в ареалі греко-католицької віри на значних територіях, які нині належать до чотирьох сусідніх держав: України (Закарпаття), Словаччини (Пряшівщина), Угорщини (область Саболч-Сотмар-Берег) та Румунії (Мараморощина).
Два фонди обласного архіву, зокрема, «Правління Мукачівської греко-католицької єпархії» (м.Ужгород) та «Мукачівський чернечий монастир отців Василіан, м. Мукачево», об'єднують понад 63 тисячі справ. Вони широко відображають активну економічну, соціально-культурну та релігійну історію географічного регіону, відомого як Верхня Тиса, де в минулому існували чотири адміністративно-територіальні одиниці - жупи, що входили до складу Угорщини.
Широку інформацію почерпне науковий дослідник з опису монастирів Марамороської жупи (док. 111), які діяли тут у XV1I-XVIII століттях, - Боронявського, Драгівського, Угольського, Бедевлянського, Білоцерківського, Великобичківського (територія сучасної Закарпатської області), Жулинського, Барановського, Євдянського, Моїковського і Вишнєвишавського (територія Румунії).
115-йдокумент — це величезний список актів та королівських декретів про надання привілеїв Мукачівській греко-католицькій єпархії, у якому на 294 сторінці вміщено список усіх єпископів із 1454 до 1738 років, вказано їхні прізвища і роки служіння.
Збірка потрібна як для істориків, так і філологів-лінгвістів у справі вивчення, наприклад, закарпатських прізвищ та назв населених пунктів. І дуже приємно повідомити читацький загал, що вже планується продовження опублікування документів (другий том) за період із 1730до 1740років. Однак настав час не лише опублікування архівних матеріалів, а й їхньої доступності для дослідників, тобто, треба їх перекласти українською мовою. І тоді сучасні науковці зможутьсповна використовувати їх і вивчати для поповнення історії Закарпаття новими фактами, новими оцінками, об'єктивними і правдивими узагальненнями.

Омелян Довганич, доктор історичних наук
24 липня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

17:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини