Крім того, Кабмін має намір посилити умови надання пільг. Як повідомила газету «Дело» заступник міністра економіки Людмила Мусина, інвестиційно-податковий кредит буде надаватися на строк до двох років.
Раніше підприємства, що працювали в рамках ВЕЗ, звільнялися від сплати податків на певний період (строки обмовлялися окремими договорами). Крім того, розмір кредиту тепер буде дорівнює сумі фактично вкладених інвестицій.
У той же час інвестори, які працюють у режимі спеціальної митної зони, при ввозі нового обладнання зможуть давати авальований вексель на суму мита і ПДВ строком до 90 днів, однак Кабінет Міністрів може збільшити цей строк, виходячи з технічних особливостей виробництва, - розповіла Мусіна виданню.
Гроші вже передбачені
Однак додаткові витрати у зв'язку з пільгами для СЕЗ і ТПР уже закладені в проекті державного бюджету на 2007 рік. За словами заступник міністра, ці пільги ще не затверджені Кабміном, що розгляне проект надання пільг СЕЗ і ТПР наступного тижня. Сам механізм орієнтовно повинен запрацювати з 1 січня 2007 року, після законодавчого закріплення.
На презентації проекту держбюджету-2007 перший заступник міністра фінансів Вадим Копилов заявив про те, що більшість пільг для СЕЗ і ТПР будуть відновлені, щоправда, після інвентаризації всіх проектів. «Не буде звільнення від ПДВ і акцизних зборів, преференції будуть по податку на прибуток і по митним зборам на ввіз високотехнологічного встаткування. Продовжать працювати векселя на виплату ПДВ на ввіз високотехнологічного встаткування для власного виробництва», - сказав Копилов.
Нових проектів не буде
Реєстрацію СЕЗ і ТПР буде проводити Мінекономіки. Однак рішення про реєстрацію буде приймати міжвідомча комісія з питань СЕЗ і ТПР, створена відповідно до указу прем'єр-міністра. До складу комісії ввійшли заступник глави ДПАУ, заступник міністра аграрної політики, заступник глави Державного агентства інвестицій і інновацій і інших високопоставлених чиновників. Очолить комісію міністр економіки Володимир Макуха.
Цей орган також буде розглядати проекти створення ВЕЗ. За словами Мусиної, проектів створення нових СЕЗ і ТПР на сьогодні немає, тому комісія буде займатися перереєстрацією проектів, які існували до скасування СЕЗ і ТПР в 2005 році, крім проектів, які були пов'язані зі сферою виробництва продуктів харчування. Копилов вважає, що інвентаризація всіх проектів пройде до кінця року. У той же час багато з існувавших раніше проектів уряд відроджувати не буде.
«Багато з існувавших проектів були неефективними, наприклад, СЕЗ «Інтерпорт Ковель» абсолютно не працював. Усього не працювало близько 72 проектів. Однак деякі проекти були досить ефективні. Тому на сьогоднішній день настав час робити інвентаризацію», - підкреслила Мусіна.
Які конкретно СЕЗ і ТПР будуть відроджені та чи будуть створені нові, поки не відомо. За словами Мусиної, мова йде не про відродження СЕЗ і ТПР, а про відродження механізму надання їм пільг. На думку депутата Партії регіонів, екс-керівника відділу міжнародних валютних відносин Інституту світової економіки Олексія Плотникова, найближчим часом уряд відродить п'ять- шість СЕЗ.
Рейтинг ефективності діяльності СЕЗ на початок 2004 року
СЕЗ «Яворів» 1 0,54
СЕЗ «Азов» 2 0,53
СЕЗ «Порто-Франко» 3 0,47
СЕЗ «Курортополіс Трускавець» 4 0,45
СЕЗ «Миколаїв» 5 0,45
СЕЗ «Закарпаття» 6 0,43
СЕЗ «Донецьк» 7 0,40
СЕЗ «Славутич» 8 0,37
СЕЗ «Рені» 9 0,34
СЕЗ «Порт Крим» 10 0,01
СЕЗ «Інтерпорт Ковель» 11 0,00
Джерело: Індекс визначений на основі показників бюджетної, інвестиційної та регіональної ефективності. За даними Науково-дослідного фінансового інституту при Міністерстві фінансів України.
Максим КАМЕНЄВ , Юрій ЛУКАШИН, "ДЕЛО"
18 вересня 2006р.
Теги: