У Нересниці на Тячівщині заборонили будівництво міні-ГЕС на Тересві в межах території громади (ДОКУМЕНТ) (ФОТО)

Цьому передувало колективне звернення з понад 2500 підписами мешканців громади, в якому нереснянці закликали владу ухвалити відповідне "анти-гесівське" рішення на сесії сільради та остаточно відмовити забудовнику

У Нересниці на Тячівщині заборонили будівництво міні-ГЕС на Тересві в межах території громади (ДОКУМЕНТ) (ФОТО)

У п'ятницю, 1 березня, на сесії Нересницької сільської ради депутати більшістю голосів прийняли рішення заборонити в межах території Нересницької громади будівництво мінігідроелектростанцій на річці Тересва.

Так, за заборону міні-ГЕС проголосувало 15 із 16 депутатів, утримався лише один депутат із с. Терново від проросійської партії "ОПЗЖ" – Микола Стенавський. Голова громади Василь Гасинець, який поставив на голосування питання про заборону, участі в голосуванні не брав. Це побічно підтверджує раніше озвучену мешканцями інформацію про завуальоване "лобіювання" ним такого будівництва. 

Такого рішення вдалося досягнути завдяки свідомій позиції більшості громади, яка подала напередодні пленарного засідання сільради колективне звернення та не погодила забудовнику проєктну документацію на громадських слуханнях ще в травні 2022 року.

Під зверненням до керівництва сільради та депутатського корпусу за кілька днів підписалось 2512 жителів громади.

Як зазначено в проєкті рішення, який внесла депутат Ірина Шутак, основними аргументами його прийняття стали:

- звернення громади та її позиція щодо недопустимостi змiни режиму забудови прибережних смуг р. Тересва в межах Нересницької територіальної громади всупереч генеральному плану села Нересниця; 

- ризик згубних наслідків для довкілля та дворогосподарств громади проектів забудови р. Тересва міні-гідроелектростанціями;

- збереження традиційного характеру середовища с. Нересниця з урахуванням законних інтересів та вимог власників і користувачів земельних ділянок тa будівель, що оточують місце запланованого будівництва;

– забезпечення сталого розвитку території громади відповідно до діючого генплану.

Як повідомлялось раніше, 17 лютого Нересницька громада не допустила повторні "владні" слухання по знищенню Тересви ГЕСами, незаконно організовані сільським головою В.Гасинцем "руками" підконтрольного виконкому. Під крики жителів "Банду геть!" та "Ганьба!" представники забудовника та влади поспішно покинули місце зібрання, як і завезені ними люди з інших сіл.

Відтак, люди вкотре зупинили реалізацію бізнес-проєкту нардепів-втікачів з проросійської партії "ОПЗЖ" Льовочкіних, який "протягує" голова Нересницької сільської ради, колишній активний "регіонал" В.Гасинець через фірму-прокладку з Харкова. Перед попередніми слуханнями забудовник намагався "купити" громаду обіцянками по 1 млн грн за 2 мініГЕС, а в жовтні 2021 року надіслав лист-подяку цьому ж голові села.

Про боротьбу та позицію місцевих жителів, висновки екологині Оксани Станкевич-Волосянчук, адвокатки Наталії Майстренко, а також бездіяльність влади щодо невжиття заходів із берегоукріплення, також йдеться в сюжеті журналістів телеканалу "Прямий".

Як раніше повідомляло Закарпаття онлайн з посиланням на інформацію ГО "Екосфера", річка Тересва є однією з найцінніших для природи річок Закарпаття, об’єктом Смарагдової мережі, іхтіологічним заказником місцевого значення. За визнанням фахівців, які її досліджували, Тересва є автентичною за своєю  морфологією, гідрологічним  режимом,  динамікою, складом  водних тварин  та  рослин,  характером  прибережних  біотопів  і  слугує  еталоном незайманих гірських річкових екосистем Європи. Тут живе 24 види круглоротих і риб, 9 з яких занесені до Червоної книги України, зокрема лосось дунайський, харіус європейський, ялець-андруга, марени звичайна та дністровсько-дунайська. Підпірні греблі, які зводять при будівництві МГЕС і які перегороджують собою річку, можуть завдати непоправної шкоди біорізноманіттю річки і змінити її гідрологічний режим назавжди.

Люди пам’ятають також гіркий досвід функціонування міні-гідроелектростанції у селі Нижній Бистрий на Хустщині, гребля якої під час льодоходу мало не призвела до екологічної катастрофи й затоплення кількох сіл. Тож споруди на гірських річках несуть не лише очевидні загрози для екології, проблеми з питною водою, а й наражають село на ризик підтоплення й можуть погіршити наслідки природних катаклізмів. У 2017 та 2018 роках "заповідну" річку Тересву вже хотіли забудувати гідроелектростанціями, але в межах інших сіл – Біловарців, Бедевлі та Калин, де люди висловились також проти, а їх боротьбу підтримало тодішнє керівництво Закарпатської ОДА в особі Геннадія Москаля.

Крім того, на початку 2022 року мешканці села Нересниця, що на Тячівщині, вже постраждали від паводку. Тоді річка Тересва забрала частину дамби й берега, що відкрило їй шлях на обійстя людей. А нещодавно, на початку лютого, черговий паводок "накрив" село Терново, що неподалік Нересниці, внаслідок інтенсивних дощів та прориву дамби на р. Тересва. Знову були затоплені численні домогосподарства та пошкоджено майно жителів, люди з острахом очікують, що буде восени.

03 березня 2024р.

Теги: міні-ГЕС, Нересниця, Тересва, слухання

Коментарі

Вуйко 04.03.2024 / 14:28:02
Привiт! Молодцi земляки! Геть руйнiкiв природи, русло,дамби нiкому робити! А нищити природу так! Геть тимчасових губителiв природи.

Ужгородка 04.03.2024 / 10:55:43
Нересницька громада має стати прикладом для Дубівської, де заплановано 2 ГЕС, та для Бедевлянської, де заплановано 1 ГЕС. Річка Тересва має залишатись вільною від гребель

До ТеРем 03.03.2024 / 21:54:16
Є на жаль і не одна, в тексті же пише. Поїдь на Хустщину подивись в Нижній Бистрий, побачите в яке болото перетворили там річку. Там ще також і повінь мадо не знесла дома в селі через цю ГЕС. Тут на сайті є посилання і в Гуглі є купа відео. Тому люди і виступили проти, бо знають що то є за біда

ТеРем 03.03.2024 / 20:51:21
Чи є хоч одна міні ГЕС на закарпатті?

Vvv 03.03.2024 / 20:37:03
молодці, ато закарпатці.люблять своїм шершавим язиком усім лизати,феєри,немеші другим заробляють.

НОВИНИ: Соціо

17:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини