Ужгород має свій об’єкт національного надбання — електронний прискорювач, мікротрон М-30

Реєстр об’єктів національного надбання було засновано урядовою постановою у 2002 році з метою збереження унікальних комплексів та установок з урахуванням пріоритетів держави в гуманітарній і науково-технічній сферах. Потрапити до цього Реєстру дуже престижно, оскільки, окрім підтвердження значущості таких об’єктів, це передбачає й цільове фінансування на підтримку та розвиток їхньої інфраструктури.

Проект Інституту електронної фізики НАН України витримав непростий конкурс пропозицій із різних регіонів держави, і прискорювач електронів мікротрон М-30 було внесено до Реєстру об’єктів національного надбання. Детальніше розповісти про це ми попросили у завідувача відділу фотоядерних процесів ІЕФ Володимира Маслюка.
— Чим знаменита ця установка?
— Базова ядерно-фізична установка Інституту електронної фізики НАН України, що знаходиться у відділі фотоядерних процесів, — мікротрон М-30 — являє собою циклічний електронний прискорювач, який було змонтовано в Ужгороді на початку 70-х років із використанням елементів та вузлів, отриманих нами з Об’єднаного інституту ядерних досліджень у місті Дубна Московської області. Він дозволяє створювати пучки прискорених електронів майже однакової енергії, розганяючи їх до швидкості, яку вони б мали в електричному полі до 30 мільйонів вольт. Цими властивостями наш мікротрон і відрізняється від інших подібних установок.
За допомогою цього унікального приладу можна проводити як фундаментальні дослідження з фізики ядра, так і вирішувати прикладні задачі у різних галузях, зокрема, радіаційній фізиці твердого тіла, ядерній медицині та екології довкілля.
Мікротрон внесений до бази даних відомої організації МАГАТЕ, а з 1984 р. М-30, його засоби та методики дозиметричного супроводу були атестовані як метрологічний радіаційний стенд для випробування матеріалів і приладів космічного та спеціального призначення.
Окрім нашої установки, два прискорювачі електронів, але з дещо іншими характеристиками, є і на фізичному факультеті УжНУ, з яким наш інститут тісно співпрацює. А за технічними можливостями, кадровому та апаратурному забезпеченню Ужгород справедливо вважається 3-м ядерним центром України.
— Дещо несподівано. Чому саме наше місто?
— Це вже інша історія, яка починалася в часи зародження наукових шкіл фізики в Ужгородському держуніверситеті. Окрім того, Закарпаття, з огляду на його географічне положення, ідеально підходило для створення такого міжнародного наукового центру (за участю науковців країн тодішньої РЕВ), як у Росії Дубна, чи в Європі Церн. У тому числі й для проведення спільних досліджень у галузі фізики ядра та високих енергій. До слова, у міжнародних конференціях в Ужгороді за цими напрямами брали участь і ряд науковців світового рівня, лауреати Нобелівської премії.
Варто відзначити яскраву особистість, ініціатора, ентузіаста та творця ядерної фізики на Закарпатті — професора В.І. Шкоду-Ульянова. З його ім’ям якраз і пов’язане створення технічної бази та інфраструктури ядерно-фізичних досліджень в Ужгороді, до того ж Шкода-Ульянов був особисто знайомий із академіками І. В. Курчатовим, С. П. Капіцею, А. Д. Cахаровим, іншими відомими та авторитетними науковцями.
— У широкого загалу досить неоднозначні асоціації на словосполучення “ядерна фізика”. А в деяких ЗМІ навіть декларується, що Україна не є ядерною державою. Наскільки актуальний розвиток ядерної фізики в нашій країні?
— Ті, хто висловлює подібні думки, дуже й дуже помиляються. Справді, на початку своєї незалежності Україна відмовилася від права мати та розробляти власну ядерну зброю, хоча на той час у нас був 3-й ядерний військовий потенціал у світі. Суспільство сприйняло це як відмову від розробки всіх ядерних технологій, і в тому числі для мирних цілей. На жаль, певний час це мало політичні та економічні наслідки, що потягло за собою масове згортання в державі дослідницьких ядерних програм, в яких позиції української школи фізиків-ядерників у світовому рейтингу традиційно буди дуже сильними. Тому ми багато втратили. Як приклад можна навести медицину: в сусідній Угорщині лише в Ніредьгазі для терапевтичних цілей задіяно 2 електронні прискорювачі, а в Україні ця технологія практично недоступна. Це стосується і радіоізотопної діагностики, яка у сотні разів безпечніша та інформативніша, ніж традиційна рентгенівська. До речі, завдяки зусиллям науковців ІЕФ НАН України для обласного онкодиспансеру було придбано унікальну радіодіагностичну камеру. Тож, на наше глибоке переконання, сучасні центри ядерної медицини із широкими терапевтичними й діагностичними можливостями можуть успішно функціонувати лише при ядерно-фізичних центрах, які мають досвід, обладнання та приміщення для такої діяльності.
Але незважаючи на все, Україна зараз знаходиться на 5-му місці серед країн Європи із найрозвиненішими ядерно-енергетичними програмами після Франції, Великобританії, Росії та Німеччини. В нашій державі функціонують 5 підприємств із добування та переробки радіоактивної руди. Близько 5000 закладів використовують джерела іонізуючого випромінювання, понад 2600 установ мають у своєму розпорядженні більше 100 тисяч радіоізотопних приладів.
Світова криза на ринку нафтопродуктів спричинила справжній ренесанс в ядерній енергетиці, тому вже зараз у багатьох країнах проголошені плани створення нових енергоблоків АЕС у найближчому майбутньому.

Відрадними є і факти нещодавнього відкриття нового відділення Національної академії наук України ядерної фізики та енергетики, формування програм фінансування наукових і прикладних досліджень у цій галузі.
— Які ж перспективи ядерної науки для Закарпаття?
— Зі сказаного можна зробити висновок, що ядерна фізика є базовим та високотехнологічним компонентом сучасних технологій. А для Закарпаття вона фактор, який свідчить про високий рівень розвитку регіональної науки, можливість розробки та впровадження сучасних конкурентоздатних технологій у регіоні. Тут варто відзначити, що наша установка М-30 являє собою єдиний у країні базовий стенд для вивчення стійкості до радіації приладів космічного та спеціального застосування, наноструктур і напівпровідникових матеріалів. Такі замовлення ми регулярно виконуємо на госпдоговірних умовах із зацікавленими організаціями, зокрема за завданнями Національної космічної агенції України.
Сферу застосування ядерної науки на Закарпатті бачимо як у подальшому розвитку ядерної медицини, так і в екології довкілля, використанні аналітичних можливостей ядерно-фізичних методів для визначення складу різних об’єктів тощо. До речі, для області, яка розташована на кордоні “схід-захід”, важливо мати висококваліфікований заклад у системі протидії переміщенню через кордон заборонених вантажів.
— Повернемося від перспектив до сьогодення…
— На жаль, в області відсутній механізм заохочення науки до розв’язання регіональних проблем, як це має місце, наприклад, у Києві чи інших містах України. Мабуть, саме тому і не фінансується програма радіоекологічного моніторингу Закарпаття, яку постійно пропонує наш інститут. Адже наш регіон є важливим для формування водних та повітряних ресурсів Східної й Центральної Європи, і початок таких робіт був би підтриманий (у тому числі і фінансово) багатьма європейськими структурами. Це стосується й інших напрямів.
Проблема, очевидно, у невизначеності пріоритетів щодо майбутнього нашого краю: розвиток курортно-рекреаційної чи лісопереробної галузей, чи реалізація високих технологій з екологічно чистим та високооплатним виробництвом. А сприяти створенню таких виробництв, нових робочих місць якраз і мають об’єкти національного надбання, одним з яких є наша установка.

Олексій Мегела, “Ужгород”
28 травня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

17:51
/ 1
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини