Завдяки успішній атестації наукового напряму «Гуманітарні науки та мистецтво» Міністерство освіти і науки України виділило кошти на підтримку гуманітарних досліджень в УжНУ. Підсумком колективної роботи вчених стала ґрунтовна монографія «Лінгвальний та екстралінгвальний аспекти комунікації в мультикультурному середовищі Закарпаття». Складові комунікації в ній з’ясовано на матеріалі україністики, загалом славістики, гунгаристики, літературознавства, перекладознавства, масмедіа з урахуванням особливостей Закарпаття.
Монографія вийшла друком у ТОВ «РІК-У» накладом 200 примірників. Організацію процесу видання, загальне редагування праці виконали доктор наук із соціальних комунікацій, професор Юрій Бідзіля та кандидатки філологічних наук, доцентки кафедри журналістики Галина Шаповалова і Ярослава Шебештян.
У монографії зосереджено увагу на вивченні комунікативних особливостей закарпатського краю як загальноукраїнського простору. Наукові розвідки представлено в шести розділах.
У першій частині науковиці кафедри української мови з’ясовують актуальні проблеми дослідження лексико-фразеологічних засобів комунікації в українських говорах Закарпаття. До другого розділу – «Лінгвальні те екстралінгвальні аспекти міжслов’янської комунікації» – увійшли наукові розвідки кафедри словацької філології.
У третьому розділі представлено різні аспекти міжмовних слов’янсько-неслов’янських паралелей. Четвертий розділ об’єднує дослідження викладачів кафедри української літератури та має назву «Комунікація в літературному та фольклорно-міфологічному просторі». У п’ятому розділі приділено увагу комунікації через призму компаративних досліджень модерних і постмодерних слов’янських літератур.
Завершальний розділ об’єднав дослідження масовокомунікаційної сфери Закарпаття й за обсягом є найбільшим. Кафедра журналістики має багаторічні напрацювання, що стосуються історії та сучасного стану регіональних медіа, тож представила у монографії актуальні наукові розвідки. Зокрема, тут можна ознайомитися з аналізом періодики на Закарпатті як чинником формування етнонаціональної комунікації; особливостями відображення місцевого колориту в сучасних закарпатських медіатекстах; питаннями телебачення та онлайн-медіа як факторами формування мультикультурного інформаційного поля транскордонного регіону; проблематикою кризових комунікативних процесів; результатами дослідження засобів масової інформації як інструмента формування й моніторингу мовнополітичної ситуації.
Результати наукових досліджень, опубліковані в монографії, були апробовані на наукових та науково-методичних конференціях, семінарах, круглих столах тощо. Видання стане в пригоді науковцям, медіапрактикам, студентам і всім, хто цікавиться проблемами комунікації в мультикультурному середовищі.
За матеріалами Медіацентр УжНУ
Не заздріть 2022-02-10 / 11:21:01
Український національний звір - жаба. Інформація про видання нормальна, не побачила у ній ніякого "міряння" і саму книгу вже бачила у відкритому доступі на ресурсах, дуже непогана, та й справа не в сторінках, а в тому, що викладачі спромоглися в нинішній складній ситуації таке зробити. Молодці ужнівці, що видрукували таку монографію при тотальному недофінансуванні освіти і науки. А науковці МДУ замість того, щоб порадіти за колег, як часто, на жаль, водиться в українському науковому світі, - уже й позаздрили. Беріться та зробіть самі що-небудь, а не заздріть!!!
Науковці МДУ 2022-02-09 / 21:56:24
О, тепер будуть мірятися, кількістю сторінок???
Дійсно, " догоним и перегоним"... Боже, здається,
це надовго, а в освіті - навіки. Писаки всі зараз,
і рейтинги такі ж