Йдеться фактично про завуальовані спроби применшити та "виправдати" порушення державних інтересів та еколочних прав жителів територіальних громад від будівництва на їх річках міні-ГЕС. Адже екологічна шкода від проектів гідроелектростанцій, частина з яких вже збудувана з порушенням законодавства на річках Закарпаття, є загальновідомим фактом, який публічно озвучували і громадськість, екологи, і керівництво Закарпатської ОДА, і саме ж Держрибагенство.
Проти будівництва цих гідроспоруд направлялись до влади і численні звернення-скарги від місцевих мешканців, активістів та науковців, і проводилися громадські акції протесту. "Навіть прості селяни" вже розуміють, що, окрім "зеленотарифних" олігархів, користі не отримають ні вони, ні природа.
Журналісти урядової газети та однойменного інтернет-видання "Урядовий кур'єр" Василь Смага та Василь Бедзір вважають, що мальком, яким зариблють річки на Закарпатті, власники міні-ГЕС начебто повертають нашим річкам "борг" від будівництва міні-ГЕС. З приводу цього вони опублікували статтю в офіційному виданні центральної влади та поширили відповідні дописи в соцмережах.
Як зазначає Віталій Грегор, йдеться, фактично, про "чистої води" піар групи енергетичних компаній РЕНЕР, які є забудовниками міні-ГЕС - 1-ї на Рахівщині, 2-х та Перечинщині, 4-х на Тячівщині. Тим більше, що на більшості світлин зафіксований піар-менеджер РЕНЕРА Юрій Сас, в декларації про доходи якого чітко зазначена зарплата з основного місця роботи - ТОВ РЕНЕР. І, що найсумніше в цій ситуації, в компанії в.о. начальника управління Держагентства рибного господарства в Закарпатській області Юрія Брези.
"Щорічне зариблення річок, де є МГЕСи, мальком лише одного виду, що зазнає втрат через непрохідність гребель та зміну гідрологічного режиму річки, є шкідливим. Бо таким чином досягаються небажані зміни у видовій структурі угруповань риби, де домінуючою за чисельністю є форель. В той же час популяції червонокнижних видів: харіуса європейського, лосося дунайського, яльців, марени, інших видів - катастрофічно виснажуються. Адже мальком цих видів знищені річки ніхто не зариблює", - прокоментувала еколог Оксана Станкевич-Волосянчук.
Спортивні рибалки також обурені даною публікацією і зазначають, що проблема криється навіть глибше і має також корупційний відтінок:
"Малька, життєздатність якого під питанням, купують здебільшого у одного співробітника рибпатруля, за це ті їм дозволяють зокрема і скандальне будівництво, роботу агрегатів під час нересту. Симбіоз. Така корупційна схема співпраці була побудована ще при старій рибоохороні. З гесівців покупка малька, а далі робіть, що хочете. Також не факт, що мальок саме струмкової форелі. Можливо, райдужна форель, яку випускати у нас заборонено. Будь-який запуск малька має супроводжуватися фахівціми з рибоохорони, а саме - іхтіологами, і має бути біологічне обгрунтування на кожну річку чи потік. Там вказано, який вид риби, вік, з якого господарства в якій кількості тощо."
Як повідомляють природоохоронці, будь-які зариблення природних водойм має контролювати фахівець-їхтіолог з рибоохоронним патрулем. Оскільки, якщо у природні водотоки буде випущено біологічний матеріал невідомого виду, кондиції, то це може завдати навіть більше шкоди екосистемі, ніж користі.
Закарпатський правозахисник В.Грегор принагідно публічно звертається до "Урядового кур'єру" з проханням більш ретельно перевіряти подібні суспільно-важливі "екологічні" публікації, не допускати подібної заангажованості та маніпуляцій в подальшому. А також апелює до народного депутата провладної партії і голови екологічного підкомітету Верховної Ради України Ігора Кривошеєва - перевірити наявність відповідного біологічного обгрунтування окремо на кожний водний об'єкт та походження зарибку.
Хто заробляє за "зеленим тарифом" на річках Закарпаття?
Заробіток на "чистій енергетиці": хто на Закарпатті лобіює будівництво малих ГЕС на річках Карпат
Volodymyr Krasnoholovets 2020-06-03 / 23:21:13
Як я вже писав, ці міні чи максі ГЕС - це вже застаріле драньтя. Але чому все лайно збирають саме до України? Вітряки на горах, якісь незрозумілі сміттєпереробні заводи (скільки переробляють, як, куди залишок дівати, хто за це все платитиме і яку саме ціну), ГЕСи...
Я ж писав, що в річки можна просто занурювати сучасні турбіни і їх крутитиме вода без шкоди довкіллю, а генерація енергії однією такою турбіною - від 60 кВт до 150 кВт на годину. Можна вздовж річки поставити пару десятків турбін і отримувати 2-3 МВт дешевої електричної енергії.
митро 2020-06-03 / 16:03:00
назвіть чесного закарпатського писаки всі комусь служать
Іван 2020-06-03 / 10:27:19
Дуже дивно дізнатись, що Василь Бедзір працює на урядовий курєр. він російський агент, пропагує ідеї комунізму та руського міра. куди дивиться СБУ?
Степан Крук 2020-06-03 / 08:44:40
Окрема подяка правозахиснику Віталіку Грегору та редакції "Закарпаття онлайн", що звернули увагу соціуму на таку дуже неоднозначну особу, як Василь Бедзір.
Степан Крук 2020-06-03 / 08:27:10
Василь Бедзір впродовж десятиліть просуває на Закарпатті сепарські ідеї "русинства" та "руського міра". Робить це слизько та хитрожопо, але доволі результативно. Щодо русинства, то це ні в якому разі не просування в культурному середовищі спадщини русинів, їх чарівних пісень, їх говірки, їх самобутніх і неповторних традицій. Ні, для нього русинське питанні - це фактор протистояння із всім українським, це важіль протистояння із "заперевальними", задніпрянськими, придеснянськими тощо. Натомість Василь разом із своєю руською жоною (вона оплот руського язика в Закарпатті та в УжНУ) організовують промаскальські пушкінські, лермонтовські та салтиков-щедрінські слушання, рекламують руську речь. Для цього чоловіка Крим ізконно руський, а війна на Донбасі - громадянський конфлікт. І цей сепар власкор "Урядового Кур'єра"??? Мабуть Песков постарався!?
знак питання 2020-06-03 / 00:18:29
А хто такий Василь Смага?
Щось я такого журналіста на закарпатті не знаю
Сергій Федоринчик 2020-06-02 / 22:39:37
Стаття коротка, але грунтовна. Приємно, що повсюдно тиражована акція випускання мальків (інші псевдоекологічні штампи - прибирання сміття та садіння дерев) оцінена зі справді екологічних позицій - наскільки це зариблення відповідає конкретним умовам? На мою думку, трошки більшої гостроти статті додав би вжиток поняття "конфлікт інтересів" - якщо функція патруля контроль за дотриманням норм, то включення в ситуацію мотиву особистої вигоди призводить до корупції та шкоди інтересам служби.
Дідо 2020-06-02 / 21:46:49
Бедзір дуже грязний і продажний журанліст. Пару років тому дуже хвалив у Кур'єрі будівництво житлового кварталу у Тереблі, зотя уже тоді було понятно, що солотвинйі туди не переселяться а гроші при булівництві розкрали. Короче - продажний тот Бедзір.
студент 2020-06-02 / 21:40:54
Анонімний пепрехід на особистості. Коментар видалено. Адмін
грусть-тоска 2020-06-02 / 21:35:08
Тупий піар, розрахований на тупих людей
#### 2020-06-02 / 20:02:47
Урядовий курьер все печатае всякую херню!
Віталій Грегор 2020-06-02 / 19:57:46
Фактично дана стаття про екологічних іуд, порушення стандартів журналістської етики, лобізм міні-ГЕС і корупційний відтінок схеми із "зарибленням",яке б мали дослідити як контролюючі органи, так і нардепи із екологічного комітету ВР. Бо ця маніпуляція іменем урядової газети - це взагалі дно.
жур-ка 2020-06-02 / 19:48:54
бедзір заробляє на тому, на чому гребують заробляти інші журналісти - на русинстві, на вбивстві річок Закарпаття і т.д.
злий 2020-06-02 / 19:46:30
Б**дьтварі продажні :(
Маму рідну продали би :(