Верецький перевал: уславлення пам’яті героїв Карпатської Січі

Похмурим й вітряним видався ранок 15 березня ц.р. на височині Верецького перевалу, де межують дві споконвічні українські землі: Закарпаття та Львівщина…

   Проте, ані снігова завірюха, ані крижаний вітер не стали на перешкоді сотням волівчан, мешканцям навколишніх сіл Верб’яжа та Нижніх Воріт, а також посланцям сусіднього Сколівського району Львівської області, які зійшлися тут, в історичний день проголошення 69-ї річниці Карпатської України, аби вклонитися і вшанувати світлу пам’ять полеглих героїв - Карпатських січових стрільців, розстріляних тут далекого березня 1939 року...
    В історії кожного народу є місцевості, яким випала доля стати символами його нескореності, незламності духу, могутнього цілеспрямованого поступу на шляху до свого суверенного утвердження і розвитку.
    Для нас, закарпатців, такими священними куточками рідного краю є Красне поле у мальовничій притисянській долині поблизу Хуста та Верецький перевал, де й відбувся велелюдний урочистий мітинг-реквієм…
    Адже тут пролилася священна кров юних, але мужніх оборонців нашого краю навесні 1939 року. Трагічні і, водночас, героїчні події, які відбулися 69 років тому для нас, сучасників, як і для нашої України, були й залишаються близькими, рідними і пам'ятними... Як зазначив у своєму виступі на мітингу заступник голови обласної ради Михайло Мартин: «Велич і трагедія Карпатської України стали невичерпним джерелом наснаги закарпатців у боротьбі за право бути господарем на своїй землі.
    І сьогодні ми, вдячні нащадки, низько вклоняємося світлій пам'яті героїв Карпатської України, їх беззавітній мужності, вірності ідеалам незалежності і соборності.
    Знаменно, що саме напередодні відзначення 69 річниці був виданий Указ Президента України В.А. Ющенка «Про відзначення 70-річчя подій, пов’язаних із проголошенням Карпатської України», який був вперше оприлюднений в залі обласної ради під час засідання 15-ї сесії У скликання 12 березня ц.р.
    Це вселяє надію, що наша молода держава, маючи чудову традицію спадкоємностів поколінь, передаючи від серця до серця жар душі тих полеглих героїв, які на цьому місці ціною свого життя не поступилися перед ворогом, має добре і щасливе майбутнє!
    Яскравим виразом спільних думок, прагнень, побажань, мрій наших краян, учасників і свідків тих подій стане будівництво величного меморіалу захисникам Карпатської України, як тут, на Верецькому перевалі, так і на Красному Полі.
    Цей монумент, як і відкритий раніше в Ужгороді бронзовий пам'ятник Герою України Августину Волошину, вічно нагадуватимуть нащадкам про світлу пам'ять героїв Карпатської України та її першого Президента, гартуватиме наше суспільство, спрямовуючи його на активну діяльність в ім'я зміцнення і розбудови незалежної, соборної української держави».
    Безперечно, явище Карпатської України та її героїчного воїнства – “Карпатської Січі”, - є справді унікальним у світовій історії. То ж 69-ту річницю тих славетних подій населення краю, усе суспільство зустріли з глибокою шаною і визнанням героїзму захисників Срібної Землі – Карпатської України, справжніх провісників Української державності, її соборності та незалежності… Слава, честь і гордість січового стрілецтва Карпатської України полягає в тому, що вони виявили істинний патріотизм, громадянську мужність і військове завзяття у нерівній битві з агресорами. Про це, зокрема, гаряче й щиро говорили на мітингу голова Воловецької РДА Михайло Реблян, голова Воловецької районної ради Олександр Биркович, представники влади сусіднього Сколівського району Львівщини та громадськості нашого краю. До пам’ятного каменю на місці майбутнього меморіалу полеглим героям лягають яскраві букети квітів від обласної влади, які поклали заступник голови ОДА Володимир Гоблик та заступник голови облради Михайло Мартин, керівництва Воловецького району, громадськості та автора проекту пам’ятника Заслуженого художника України Степана Шолтеса. Торжества на Верецькому перевалі з нагоди 69-ї річниці проголошення Карпатської України та освячення пам’ятного каменю на місці спорудження меморіалу Карпатським січовикам завершилося урочистою та велелюдною поминальною літургією, яку спільно провели священнослужителі о. Мирослав Рябінчак та о. Василь Кондрич, -представники двох християнських конфесій: православної та греко-католицької.

Владислав Бильов, прес-служба Закарпатської обласної ради
17 березня 2008р.

Теги:

Коментарі

тритон 18.03.2008 / 19:44:00
Коли читаєш такі бравупні статті

то розумієш що писала їх людина яка це вміє робити ще з радянських часів.

Таке враження що той хто це писав там не був.Бо насправді гірко від того що вшанувати память січовиків

не пришли представники партій що мають більшість в облраді.

Соромно що добровольці помирали аби ми мали владу не здатну гідно помянути їх память. Убого виглядала та шапка яку пустили по кругу що зібрати якусь копійчину на побудову майбутнього памятника в яку присутні зібрали 900 грн. по 1,50 на кожного розстріляного. Проце автор забув сказати.


Гидко від лицемірства обласних керівників які в газеті говорять що будуть дозволяти будувати угорській памятник там на кістках хлопців що загинули на перевалі.

а насправді памятник уже збудовано і його помпезність непорівняти з убогітю знаку січовим стрільцям.

Я думаю що булоб справедливо на майбутньому памятнику січовикам вичеканити угорською,українською польською та англяйською текст десь такого змісту.

На цьму перевалі було ростріляно

угорською хортієвською фашистською владою 600 захисників

вітчизни .

історик 17.03.2008 / 22:07:00
А що Гаваші й Кічковський не вважали за потрібне взяти участь в даному заході, що відправили заступників???

НОВИНИ: Соціо

17:51
/ 1
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини