Турецька компанія «Гюріш» та утворене нею ТОВ «Атлас Воловець Енерджи», орієнтуючись на такі фактори як сприятливий вітровий потенціал та близькість розташування електропідстанції у смт Воловець, обрали вершини Боржавського хребта для будівництва потужного промислового об’єкта. Однак ініціатори проекту не врахували, що Боржавські Полонини є однією з найбільш привабливих туристичних принад Закарпаття, а також унікальність природи цієї гірської території, яка входить до Смарагдової Мережі Європи і охороняється українським та міжнародним законодавством.
На всіх етапах розробки проекту та підготовки документації був зафіксований цілий ряд порушень законодавства. У зв’язку з цим вже відкриті дві судові справи за позовами громадської організації «Міжнародний інститут людини і глобалістики «Ноосфера».
14 листопада, о 8:30 у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду (Ужгород, вул. Загорська 30) відбудеться судове засідання у справі 260/1058/19 щодо визнання протиправною бездіяльності Державної архітектурно-будівельної інспекції України. Позивач вимагає скасувати дозвіл на будівництво, виданий ДАБІ. Згідно законодавства, у випадку, коли по одному з поданих документів триває судова справа, розгляд документів має бути зупинений до винесення рішення судом. Наразі у суді оскаржується Висновок з Оцінки впливу на довкілля ВЕС на Боржаві. Оскільки цей Висновок є одним з документів, поданих забудовником ДАБІ, розгляд цього пакету документів повинен був бути зупинений. Ще одним суттєвим порушенням є невідповідність поданих забудовником документів містобудівній документації регіонального рівня, а саме Схемі планування території Закарпатської області. Згідно Схеми, переважна частина території планованого будівництва відноситься до рекреаційних зон, що є несумісним з будівництвом промислового об’єкта.
18 листопада, о 14:00, у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду (Ужгород, вул. Загорська 30) відбудеться судове засідання по справі 260/771/19 про визнання протиправним і скасування висновку з оцінки впливу на довкілля проекту ВЕС на Боржаві. Суть позову у тому, що Висновок з ОВД був виданий з рядом порушень. Зокрема, не були враховані зауваження громадськості; звіт з ОВД містить неповну, а місцями – недостовірну інформацію; громадське обговорення проекту проводилось з порушенням законодавства. У цій справі беруть участь громадські організації і науковці, які подавали свої зауваження під час громадського обговорення і були присутні на громадських слуханнях. Запрошені свідки – незалежні фахівці, які проводили дослідження на Полонині Боржава і виявили на території планованого будівництва цінні види флори/фауни та оселища, що охороняються українським та міжнародним законодавством.
Більш детальну інформацію можна знайти на сторінці спільноти «Врятуй Боржаву»: https://www.facebook.com/save.borzhava/
Контактна особа: Олег Лукша 050 6113315
Як раніше інформувало Закарпаття онлайн, на полонині Боржава буде створений регіональний ландшафтний парк. Однак питання його створення пригальмувало через саботаж влади Закарпаття.