МВС занепокоєне: альтернативою трамадолу для наркозалежних стають інші отруйні лікарські засоби, продаж яких не контролюється

Виток у незаконний обіг лікарських засобів, які містять підконтрольні речовини, у першу чергу, прекурсорів, отруйних та сильнодіючих, з об'єктів їх реалізації став невід'ємною складовою наркобізнесу.

МВС занепокоєне: альтернативою трамадолу для наркозалежних стають інші отруйні лікарські засоби, продаж яких не контролюється

Проведений моніторинг незаконного обігу вказаних засобів на території держави свідчить про стійку тенденцію до їх поширення, насамперед, серед студентів та школярів через фізичних осіб. Злочинці винаходять нові схеми розповсюдження, використовуючи при цьому посилки міжміськими маршрутними автобусами, залізничним транспортом та інші способи.
Найбільш поширеним способом замовлення та оплати і подальшого розповсюдження сильнодіючих та отруйних лікарських засобів є продаж трамадолу через мережу Інтернет із замовленням за допомогою мобільного зв'язку через SMS-повідомлення або на E-mail адресу з подальшим розрахунком за отриманий трамадол через банківські установи, або шляхом переведення грошей на телефонний рахунок без будь-яких особистих контактів замовника та відправника.
Так, за два місяці 2008 року виявлено вже понад 1,1 тис. порушень реалізації сильнодіючих та отруйних лікарських засобів. З незаконного обігу вилучено 1,7 млн. доз лікарських засобів, що містять підконтрольні речовини, з яких 1,2 млн. доз трамадолу.
Разом з тим, незважаючи на певні позитивні зрушення щодо посилення правового тиску на ділків трамадольного бізнесу, залишаються актуальними питання законодавчого врегулювання порядку обігу отруйних і сильнодіючих лікарських засобів. Так, вітчизняними хіміко-фармацевтичними підприємствами вироблено та реалізовано понад 176,7 млн. лікарських доз трамадолу при потребі держави згідно з даними МОЗ у 3,5 - 4 млн. доз, що суперечить вимогам ст. 12 Господарського кодексу України щодо засобів державного регулювання господарської діяльності.
У свою чергу, комерційні структури, які здійснюють його оптову реалізацію, завдяки неврегульованості законодавства створюють тіньові структури, унаслідок чого крупні партії трамадолу відпускаються фіктивним комерційним фірмам.
Разом з тим слід зазначити, що трамадол становить лише 42 % від загальної кількості препаратів, які є предметом зловживання, а решта так і залишається поза увагою контролюючих органів МОЗ і проблемою виключно правоохоронних органів.
При цьому МОЗ відносить лише незначну частину лікарських засобів, якими зловживають, до сильнодіючих та отруйних (наказ МОЗ від 17.08.2007 № 490) і зовсім не передбачає особливих умов та заходів контролю за їх виробництвом і ввезенням на територію України.
Крім того, як альтернатива ділками від фармації все більше насичується незаконний ринок різноманітними новими комбінованими лікарськими засобами іноземного виробництва такими як, флюколд, колдак, ефект, трайфед, зестра, та інші, які містять ефедрин, його похідні і фенілпропаноламін (ФПА, норефедрин).
Ситуація, яка склалася, є наслідком того, що при вирішенні питання про реєстрацію в Україні будь-якого лікарського засобу та визначення заходів контролю за його обігом не проводиться оцінка суб'єктивної небезпеки препарату, а саме трансформаційну можливість конкретного лікарського засобу елементарним шляхом перетворюватися на наркотичні засоби або психотропні речовини.
У зв'язку з цим 4 березня 2008 року Департаментом боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України проведений круглий стіл за участю представників громадських організацій, соціальних служб та заступника Голови Комітету з контролю за наркотиками, з метою обговорення питання щодо вдосконалення механізму державного контролю за обігом отруйних та сильнодіючих лікарських засобів.
5 березня 2007 року керівництвом ДБНОН МВС України також було проведено робочу зустріч з представниками Інституту з питань безпеки та розвитку політики Швеції Вольтером Кего та Клаусом Керстрандом.
Під час зустрічі Шведську Сторону поінформовано про результати протидії наркозлочинності в Україні у 2007 році та основні тенденції переміщення наркозасобів через територію України.

У свою чергу, представники Інституту з питань безпеки та розвитку політики Швеції поінформували про те, що останні два роки вони працюють у міжнародному проекті «Протидія наркотикам та організованій злочинності в Балтійському регіоні». Зазначений проект об'єднує правоохоронців і науковців, які працюють у сфері протидії наркозлочинності. Основним завданням проекту є покращання взаємодії країн учасниць у протидії транснаціональній наркозлочинності. У рамках проекту здійснюється аналіз та оцінка основних тенденцій переміщення наркотиків в Балтійському регіоні, проводиться також обмін інформацією та розробляються практичні рекомендації.
У перспективі розглядається поширення проекту на Україну, Білорусь, Молдову під робочою назвою: «Від моря до моря» (Балтика - Чорне море). Тому члени делегації висловили зацікавленість щодо участі представників МВС України в наступній зустрічі .

ДЗГ та МД МВС України
12 березня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

13:36
У Рахові двоє підлітків розбилися на мотоциклі: пасажир у реанімації Фото новина
11:18
Трагедія на воді: на Хустщині зі ставка дістали тіло чоловіка
19:39
У Рахові Daewoo Matiz злетів у кювет Фото новина
13:13
У Великому Бичкові на Рахівщині вигоріло 70 "квадратів" деревообробного цеху, ще 1000 врятували Фото новина
19:35
На Закарпатті допомогли туристу, якому раптово стало зле біля водоспаду Шипіт Фото новина
12:03
На Закарпатті на квадроциклах спускали з гір 12-річного туриста, що підвернув ногу Фото новина
11:29
Кількість випадків отруєння у відвідувачів Шипота на Закарпатті зросла до 38
16:55
На Львівщині госпіталізували 10 дітей, що отруїлися під час подорожі на Закарпаття
10:19
/ 5
У 9 учасників фестивалю "Шипот" зафіксовано випадки гострих кишкових інфекцій
15:01
/ 1
В Ужгороді чоловік, що незаконно утримував в квартирі дівчину, тікаючи від поліції впав з 7-го поверху
10:44
/ 1
На Закарпатті рятувальники прибрали 22 дерева, що впали внаслідок вечірнього буревію Фото новина
10:30
/ 1
Через негоду тимчасово призупинено роботу ПП "Дзвінкове" на кордоні з угорщиною Фото новина
18:43
У Бедевлі на Тячівщині через пожежу в гаражі згоріли припарковані поруч причепи і бульдозер Фото новина
15:49
/ 1
На Рахівщині біля румунського кордону виявили тіло невідомого чоловіка Фото новина
14:14
У суботу в Ужі та Латориці виявили потопельників
13:16
У Чинадійові через пожежу в надвірній споруді з сіном "підгоріли" два припарковані поруч авто Фото новина
14:06
/ 4
У Великих Лучках на Мукачівщині, влетівши в прибудову магазину на узбіччі, загинув мотоцикліст Фото новина
13:42
У Лавках Мукачівської громади через піч, залишену розпаленою для приготування їжі, згоріла надвірна споруда Фото новина
11:45
У Чопі в озері втопився 65-річний чоловік
11:40
У приужгородському Минаї у пожежі в будинку загинув 40-річний чоловік Фото новина
14:21
Через незагашену свічку у Греблі на Хустщині вигорів будинок Фото новина
13:58
У зіткненні Skoda та Volkswagen біля Середнього травмувалися 7 людей, з яких 3 – діти Фото новина
13:59
У Нанкові Хустської громади в ставку втопився хлопчик
12:50
На Рахівщині внаслідок зіткнення двох автівок одна перекинулася і впала на дах іншої Фото новина
12:00
У Керецьках на Хустщині згоріли житловий будинок, літня кухня та дровітня під спільним дахом Фото новина
» Всі новини