Серію, що складатиметься з унікальних книг, до яких увійдуть рідкісні матеріали, започаткували професор, доктор філологічних наук, директор науково-дослідного інституту україністики ім. М. Мольнара Любомир Белей та директор ужгородського видавництва «Ґражда» Іван Ребрик.
«Наше видавництво вважало своїм обов’язком зробити доступними громадськості ряд раритетних текстів, — розповів Іван Ребрик. — Це вагома джерельна база для науковців і водночас надзвичайно цінна пам’ятка культури для кожного з наших громадян».
Планована серія вміщуватиме десятки найменувань книг. В основному це передруки із унікальної бібліотеки видатного україніста ХХ ст. Михайла Мольнара. Видатному уродженцю Закарпаття належить більше 500 наукових публікацій, в тому числі більше 10 капітальних монографій. Крім того, М. Мольнар зібрав надзвичайно об’ємну бібліотеку та сприяв поверненню до української культури таких видатних її діячів, як В. Винниченка, В. Ґренджі-Донського, Марка Бараболі, а також популяризації української культури в Че¬хії та Словаччині.
Очільник інституту імені М. Мольнара Любомир Белей розповів про перші дві книги серії. Ними стали книги Дмитра Дорошенка «Євген Чикаленко. Його життя і громадська діяльність»та Євгена Маланюка «Шлях до Шевченка». «Це книги не лише для вузького кола науковців. Мій син, 11-класник, прочитав їх «залпом», — розповів Л. Белей.
Іван Ребрик звернув увагу на те, що для українців із незрозумілих причин втратилася цікавість до провідних постатей свого народу. «Люди навіть соромляться, казати, що читають Шевченка, наприклад. То ж де наша національна гордість? Ніхто її у нас не утвердить, крім нас самих», — каже видавець. Він також зауважив з власних спостережень, що у закарпатських книгарнях, на жаль, 90 % літератури — російськомовні видання.