Ужгородський Водоканал хоче підняти тарифи на водопостачання на 40%

Життєдіяльність будь-якого населеного пункту неможливо уявити без води, особливо, коли йдеться про місто, де у багатоповерхівках мешкають десятки тисяч людей, протяжність водопровідних мереж 280 км та ще 190 км — каналізаційних; при цьому зношення основних фондів становить 70 %, а остання черга очисних споруд в Ужгороді зводилася у 1987 році. У вівторок у прес-центрі ГО «Нове Закарпаття» про водне господарство міста розповідав директор КП «Водоканал м. Ужгорода» Юрій Омельяненко.

Ужгородський Водоканал хоче підняти тарифи на водопостачання на 40%

— Ужгородські очисні споруди подібні до столичних, проте у нас є так звані намульні карти, за якими можна відкачувати намул, у Києві їх уже немає, тому його невдовзі будуть зливати в Дніпро. Останні очисні споруди в Ужгороді були розраховані на 50 кубометрів води і на сьогодні вимагають повної реконструкції, — розповів Юрій Віталійович. — У нас є два великі водозабори у с. Минай і ФНС (вода береться з каналу) та ще малий — с. Горяни три «п’ятірки», який забезпечує водою колишнє військове містечко. На Минайському водозаборі триває реконструкція і вже у березні місто має отримати обладнання для нього, готується проект з переведення Минайського водозабору на перший клас з енергопостачання (за першим класом споживачі сплачують на 12 коп. менше). Тобто, при споживанні Минайським водозабором 0,5 млн. кВт електроенергії, економія становитиме 50—60 тис. грн. на місяць. Враховуючи останній рахунок Водоканалу електрикам на 930 тис. грн. за лютий, така економія є суттєвою.
Значно гіршою є ситуація на НФС (насосно-фільтрувальна станція), де знаходяться НФС-1 1930-го року, НФС-2 , НФС-3 1987-го року. НФС-1, яка подає воду в центральну частину міста, необхідно терміново реконструювати. За скромними підрахунками на це необхідно 250 тис. грн. Канал давно не чистився, торік у нас побували одеські спеціалісти, які можуть чистити воду без припинення її подачі споживачам. Однак такі роботи недешеві, необхідно 16 млн. грн., таких коштів наразі немає. Обленерго має на використання тільки 1 млн. грн. , але якщо канал не прочистити, то через два-три роки права частина міста матиме серйозні проблеми з водою.
Щодо тарифів на водопостачання та водовідведення, то останні зміни були у серпні 2006 року. За час, що минув, електроенергія подорожчала на 48 % (з 34 коп. до 51 коп.). Якщо заборгованість населення Водоканалу протягом 2007 року склала тільки 300 тис. грн. при наданні послуг на 13 млн. грн., то на сьогодні заборгованість населення за два місяці поточного року вже 550 тис. грн. Причини цього директор КП «Водоканал м. Ужгорода» бачить у низці зимових свят, коли людям не до того, а також очікування виплат Ощадбанку, а потім списування з книжок боргів за комунальні послуги. При заборгованості на 23 млн. грн. за електроенергію станом на 2006 рік Водоканал зумів погасити близько 15 млн. грн. боргу, тож на сьогодні «старі борги» становлять 8, 5 млн. грн. При цьому зростають ціни на електро-енергію, податки на використання підземних вод, за забрудненість (на 11 % на поточний рік), на геологію (на 5 %), збільшення заробітної плати (на 25 %). Директор Водоканалу переконаний: працівники аварійних бригад повинні отримувати щонайменше 2, 5 тис. грн. заробітної плати.
Борги споживачів Ужгородського району залишаються без змін, на території водозабору роздаються ділянки під забудову, має місце несанкціоноване під’єд-нання до міських водомереж. Тільки одна фірма (автомийка по вул. Коритнянській), до її честі, оформила з Водоканалом необхідні документи, сплатила пайову частку. Коритнянська сільрада продовжує боргувати ужгородському Водоканалу близько 1 млн. грн.
Коли ж місто отримуватиме воду цілодобово? Існує кілька розроблених інженерно-технічних схем, як покращити забезпечення Ужгорода водою, у програмі соціально-економічного розвитку міста закладені кошти із співфінансування роботи Водоканалу. Однак уже кінець лютого, але досі невідомо, як вестиметься державне фінансування, торік із Держбюджету Водоканал не отримав жодної копійки, констатував Юрій Омельяненко, все робилося на кошти місцевого бюджету та кошти самого підприємства. До слова, мукачівський Водоканал ці кошти чомусь та отримав на відміну від ужгородського. Отриманий із Державного бюджету в 2006 році мільйон гривень був спрямований на реконструкцію Минайського водозабору. На сьогодні, аби мешканці нового мікрорайону і частини будинків із вул. Можайського і вул. Генерала Свободи мали воду цілодобово, потрібно 5 млн. грн.
Дві третини міста користуються загальнозливною каналізацією, а дощові води через зливні решітки там, де вони ще є, потрапляють у каналізацію, а потім на очисні споруди. А оскільки решітки активно розкрадаються, то весь бруд із тротуарів, проїжджої частини вулиць безперешкодно потрапляє до каналізації, збільшуючи навантаження на очисні споруди. За правило робочий день директора Водоканалу починається зі знайомства зі зведеннями про водопровідні аварії (по три-чотири на добу) та аварії каналізаційних мереж (6—8). У місті працюють дві «аварійки»: одна надійшла з гуманітарки (у Севастополі така ж уже возить живу рибу) і працює з 2000 року. Машину-«аварійку» можна замовити, написавши заяву у Водоканалі й заплативши за послуги 160 гривень за годину роботи.
Юрій Віталійович визнає хорошим метод блокування квартир, де мешкають боржники, бо після цього проплата надходить стовідсотково, проте це негуманно стосовно людей, які мешкають під боржниками.
А яку воду п’ють ужгородці? Таку, яка відповідає 29 параметрам Держстандарту «вода питна», запровадженому у 1980 році. У Європі вони інші, якщо ж у нас поміняють стандарти води, то
97 % водоканалів в Україні можна буде просто закрити, визнає Юрій Віталійович. Скільки коштів потрібно для того, аби ужгородський Водоканал почав функціонувати у нормальному технічному стані? За підрахунками, проведеними фахівцями у 2005 році, вималювалася сума 260 млн. грн. Якщо вести мову про витрати підпри-ємства, то це виглядає так: 930 тис. грн. коштує спожита за місяць електроенергія, майже стільки ж — погашення заробітної плати, 300 тис. — ПДВ, 70 тис. грн. — паливно-мастильні матеріали для 30 одиниць техніки. Тобто при 2 млн. 500 тис. гривень видатків надходження становлять 2 млн. 100 тис. грн., на 400 тисяч гривень підприємство залишається у мінусі, і це за умови 100-відсоткової оплати послуг Водоканалу. Крім того, втричі зросла ціна на хлор, а Водоканал потребує кожні сорок днів 6 тонн хлору, і то тільки у зимовий період, коли вода переважно не замутнена. Під час дощів і негоди її доводиться очищати ретельніше. Природно, що невдовзі тариф на воду та водовідведення, який на сьогодні для населення становить 3,40 грн., доведеться підняти десь на 40 %. Свої розрахунки і пропозиції підприємство вже подало на розгляд до міської ради.

РІО
29 лютого 2008р.

Теги:

Коментарі

Реаліст 01.03.2008 / 15:00:00
Пан Омельяненко просто не вміє газдувати. Грошей йому не буде

вистачати завжди, а винне буде

населення.

НОВИНИ: Соціо

17:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини