Неподалік Ужгорода є замок Поганої Діви

За народними переказами, замок збудувала турецька царівна. Вчені ж вважають, що прототипом легендарного персонажу була угорська графиня

20 хвилин
20 хвилин

Закарпатська земля багата на скарби, створені природою та людиною. Володіє цими прикрасами і невеличке селище Невицьке, яке варто відвідати як заради чарівної природи, так і для оглядин могутньої фортеці.
Незаперечною перевагою селища є його стратегічне розташування – всього-на-всього за дванадцять кілометрів від обласного центру Закарпатської області. Тому, якщо вам доведеться побувати в Ужгороді, обов’язково з’їздіть до Невицького. Туди можна дістатися за мінімум часу та грошей, практично не відходячи від ужгородського залізничного вокзалу: або приміським потягом на Волосянку, або ж маршруткою на Печерин (ходять вони часто і неподалік від залізничного вокзалу, варто лише запитати у будь-якого перехожого, і вам залюбки покажуть зупинку – прим. авт.).
Фортеця на колишньому вулкані
У Невицькому вас зустріне неймовірна природа як влітку, так і взимку. Тут річка Уж протікає через вулканічні Карпати. З одного боку річки – широка лука, з іншого – порослі лісом та посічені струмками гори. На одній із них, горі висотою 125 метрів, яка колись була вулканом, стоїть величезна, щоправда, напівзруйнована фортеця. Щоб дістатися до неї, спочатку треба перейти річку через міст (спочатку ви побачити поламаний міст, але трохи далі є новий), кілька кілометрів до підніжжя гори, а далі звивистою стежкою на гору. Треба бути обережним, щоб не натрапити на міцний вал чи не впасти у рівчак, існує також небезпека промочити ноги у гірському потічку.
До наших днів збереглися товстезні стіни заввишки у декілька людських зростів із овальними вікнами та бійницями, високі кам’яні вежі із пошкодженим дерев’яним дахом, численні переходи, лабіринти, купи каміння на замковому подвір’ї. Видертися повище на стіну зможе будь-хто, щоби насолодитися чудовим краєвидом: розлога Ужанська долина, гори та будинки. За ясної погоди можна побачити околиці обласного центру.
Легенда про Погану Діву
З історією Невицького замку пов’язана легенда про Погану Діву - турецьку царівну, дуже жорстоку чаклунку. Саме вона вирішила побудувати на горі, серед темних лісів кам’яну твердиню. Щоб фортеця була неприступною, вона наказала при будівництві додавати до вапна, яке раніше використовували замість цементу, молоко та яйця. Однак і цього їй було замало. Тоді вона почала додавати до вапна материнське молоко, а згодом і людську кров. Вмирали люди, по всій долині стояв плач, та Поганій Діві було байдуже.
Неподалік жив робітник Іванко. Саме він вирішив визволити народ від злої царівни. За дивним збігом обставин Іванкові вдалося стати царем. Тоді він зібрав велике військо та зігнав багато худоби. Коли настала ніч, стадо пішло на замок. За наказом царя, до кожної худобини прив’язали дзвіночок, а поміж роги – в’язанку сіна, яку підпалили. Від страшного галасу та ревіння Погана Діва перелякалася, скочила на коня та почала тікати. За нею зав’язалася погоня. Довгим волоссям царівна зачепилася за дерево та й повисла на ньому. Іванко власноруч вбив Погану Діву. Її тіло спалили, а над попелом насипали курган, який і досі знаходиться під замком.
Деякі науковці стверджують, що Погана Діва була реальною історичною особою. Але була вона угорською графинею, а не турецькою царівною. Її свавілля не мало меж, що аж угорський король Матьяш вирішив покарати її. Щоб взяти приступом Невицьку фортецю, він пішов на хитрість з худобою, про яку і розповідає народна легенда. Таким чином правда та вигадка сплелися воєдино в народній творчості.
Кілька епізодів історії
Існує версія, що назва замку походить від того, він повинен був захищати «невіст», тобто дівчат міста. Поступово назва трансформувалася у Невицьке. Історія замку розпочинається приблизно у XII столітті, коли угорці звели земляне городище, укріплене валами та ровами. Із замком пов’язане повстання закарпатських селян проти угорського панування, яке тривало понад десятиліття. Останньою опорою повстанців стала твердиня на горі, однак королівські війська захопили його у 1321 році. Із XIV по XVII століття Невицьке перебувало у володінні князів Другетів. Після родинних чвар замок переходив від одного Другета до іншого. Врешті-решт він залишився пусткою та вважався нечистим місцем. Лише наприкінці XIX століття його почали повертати до життя.

21 лютого 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

20:59
100-річчя українського письменника Юрія Мейгеша в Ужгороді відзначили літературною зустріччю
16:23
Єдність у розмаїтті: Закарпатський народний хор запрошує на нову концертну програму
22:54
/ 1
В Ужгороді відкрилася виставка живопису Антона Ковача "Подорожі"
17:48
Сьогодні розпочався прийом творів на VІI Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея
18:32
Закарпатська філармонія запрошує на концерт The Bells of Christmas
14:21
У Закарпатській філармонії відбувся Великий Різдвяний концерт
13:28
/ 3
В ужгородському скансені відкрили виставку двох одеських художниць різних поколінь
19:31
/ 2
Ще 57 закарпатських об’єктів культурної спадщини з Закарпаття занесли до Держреєстру нерухомих пам’яток України
15:53
/ 2
Цикл різдвяно-новорічних свят Закарпатський народний хор завершить виступом на благодійному різдвяному концерті
16:28
В Ужгороді відбулася культурно-мистецька акція "Коляди у старому селі"
17:37
До Ужгорода на традиційні "Коляди у старому селі" з'їдуться колядницькі гурти й бетлегеми з усього Закарпаття
17:29
В антології "Наша Перша світова" представлено і Закарпаття
23:08
Перший український роман про Закарпаття
22:42
/ 1
В Ужгороді відбулася благодійна колядницька хода
14:31
/ 2
Василь Вовчок у Києві презентував свою виставку живопису "Пленерні етюди"
11:29
/ 3
Закарпатський народний хор повернувся із гастрольного туру Європою
01:08
/ 1
В ужгородському скансені на "Різдвяному вернісажі" представили свою творчість майстри народного мистецтва Закарпаття
00:31
У галереї "Ужгород" відкрилася традиційна "Різдвяна виставка" закарпатських художників
00:33
У четвер-п'ятницю в Ужгороді відкриються відразу 4 мистецькі виставки
17:24
В Ужгороді анонсували прем'єру нової вистави обласного театру в Хусті "MAVKA лісова"
11:21
Закарпатець Андрій Любка став переможцем премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського
00:41
В Ужгороді письменник Олександр Гаврош презентував книгу "Фортель і Мімі"
23:08
До Дня української хустки ужгородський скансен репрезентував виставку хусток з власної колекції
05:47
В ужгородському скансені відкрилася виставка-конкурс малюнків вихованців мистецьких шкіл Закарпаття "До нас іде Миколай"
23:38
Харківське видавництво Vivat відкрило нову книгарню в Ужгороді
» Всі новини