Відкрив семінар Василь Коцан, директор КЗ «Закарпатський музей народної архітектури та побуту» ЗОР. Він розповів про збірку гончарних виробів, що зберігаються у музеї, та експозицію виставки гончарства, розгорнуту у залі. Йшлося також про різні культурно-мистецькі акції, які відбувалися у музеї протягом останніх років, що були присвячені кераміці та гончарству.
Мар’яна Мегела, заступник директора музею з науково-освітньої роботи, ознайомила присутніх із осередками гончарства на Закарпатті, розкрила регіональні особливості орнаментування виробів. Розповіла також і про каталог «Вільхівські гончарі», що нещодавно вийшов друком і репрезентує гончарство Іршавського осередку.
Тетяна Сологуб-Коцан, завідуюча відділу науково-освітньої роботи музею, зосередила свій виступ на книжці «Гончарство. Абетка для дітей». Відзначила, що працювати над нею було складно й цікаво. Підкреслила, що абетка покликана дати відповідь на питання дітей, які стосуються гончарства та кераміки.
Скульптор Михайло Белень розповів про колекцію гончарних виробів зі своєї приватної збірки. Він злегка торкнувся трипільської кераміки, зауважив її вплив на кераміку не тільки України, але й закордону, говорив про взаємозбагачення культур.
З історією розвитку гончарства на Виноградівщині присутніх ознайомила Ольга Гал, методист методичного центру культури Виноградівської РДА, член Закарпатського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Вона розповіла про творчість відомих гончарів Івана Полянського та Федора Чернецького. Не оминула й промислового виробництва керамічних виробів, коротко охарактеризувала його, розкрила особливості. На завершення продемонструвала й свої чудові витвори з глини.
Тетяна Шпонтак, заступник директора коледжу мистецтв ім. А.Ерделі Закарпатської академії мистецтв, доповіла про проблеми сучасного гончарства. В цьому контексті згадала відомих керамістів краю Людмилу Аверкієву, Магдалину Пуглик-Белень та інших митців.
Про кераміку в експозиціях провідних музеїв України та Європи розповідав Роман Пилип, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри декоративно-прикладного мистецтва Закарпатської академії мистецтв.
Присутні почули також доповіді Емми Левадської, художниці і педагога, Оксани Метзгер, керівника арт-клубу «Палітра-спектр» та Юлії Єгорової-Рогової.
Семінар було проведено в рамках реалізації грантового проекту «Стежками традицій закарпатської кераміки» від Українського культурного фонду.
Володимир Мишанич для Закарпаття онлайн