Сьогодні на виноградниках прекрасного теруару – Малої Гори, що поблизу Берегова – музикант і культурний діяч розповів, як прийшов до ідеї стати виноробом, розповідає у Фейсбуку журналіст Алла Хаятова. А шлях цей проходив від нерозуміння вина, потім через досвід у Франції, врешті закоханість у виноробну культуру й аж до вподобання Закарпаття як краю з найкращими умовами для виготовлення сонячного напою.
Скрипка готує лімітовану серію вина (усього по 5 тисяч пляшок кожного виду) під назвою «Країна мрій». Пан Олег певен, що Закарпаття – особлива чудова частинка нашої омріяної країни: дуже цікава, колоритна і перспективна.
Музикант сам контролює збір винограду (тут він селективний, тобто, автор вина визначає конкретні грона, які стануть вином) та має стосунок до всього технологічного процесу, хоча ним, звісно, здебільшого опікуються фахівці – технологи-винороби компанії. Лімітована серія напою виготовляється у новий для виноробні спосіб – із застосуванням особливої рідкісної раси французьких виноградних дріжджів. А також без механічного чавлення винограду, тобто, з першого, найкращого, найціннішого соку – так, як преміальні лінійки виноробні, особливо вишукані Розе. Вино «Країна мрій» наразі вже на стадії бродіння і ще цьогоріч буде презентоване, передовсім у Києві. Відтак напої під іменем Олега Скрипки братимуть участь у виставках і фестивалях, музикант планує й винні вечори, адже вважає: вино слід правильно презентувати, адже це більше, ніж напій – це філософія, культура і мистецтво.
Так, Олег Скрипка називає вино мистецтвом і ставиться до нього як до вишуканої частини культури споживання якісних продуктів, що сприяє здоров’ю. Також засвідчує повагу виноградарській і виноробній традиції Закарпаття й команді виноробні, де втілює проект. І - вірить в добре майбутнє якісного українського вина, передусім - закарпатського!
Закарпаття й власне виноробню Олег Скрипка обрав, здивувавшись чудовій якості вина, яке скуштував під час відпочинку у нашому краї, а потім – оглянувши виноградники й виробництво. Також важливим вважає те, що дуже приємно співпрацювати і спілкуватися зі своїми нинішніми партнерами – представниками провідної виноробної компанії області. Особливо до душі співакові (і вже виноробу!), що всі вина тут виготовляють винятково з винограду власного врожаю.
Авторське вино Олега Скрипки буде першим в Україні вином під власним іменем «зірки». У Франції своє особисто вино виготовляє його товариш П’єр Рішар. Український музикант вважає, що непогано було б зіграти для винограду і свого вина музику…
Це буде, певно, вже наступного сезону. Наразі ж старт можна вважати дуже перспективним. Олег Скрипка взявся виготовляти вино саме 2018-го, а цей сезон був дуже вдалий для винограду і має всі шанси вважатися «вінтажним роком», тобто, таким, коли вдаються винятково якісні вина з перспективною стати колекційними. Отже, далі буде…
TURBO 2018-10-08 / 06:25:42
До ВУВУ
Є речі які ви цікаво коментуєте , а за виноробство , якщо не розумієте то не пишіть.Рік має значення і 2018 для вина вдалий. Є
Вуву 2018-10-07 / 20:50:28
От сорочка на скрипці точно "вентідж" вся помята і тд.
Вуву 2018-10-07 / 20:46:15
Щоб вино було витонченим і елітним ... Воно повинно мати vintage (не вінтаж а ВЕНТІДЖ) ... Якщо вже так точно ... Тбт витримку .І чим витримка довша тим кращі якості вино набуває .
І віж врожайності року це не залежить.
Є вина (йіх називають божоле) ... Які пють через пару місяців після процесу ферментаційі. Що є найбільш притаманним для закарпаття ... Але вони до поняття "вентідж" не мають ніякого відношення.
Щодо французького терміну "мілезім" воно мені не було відоме. Але спасибі за таку інформацію.
Так от щоб вина яеі виробляє (гаразі заготовляє) о.скрипка ... Щоб стали "вентідж" повинні витриматись в бочках років зо 5-6. Хочаб. А якщо 10-12 то ціна може бути в два а то і більше разів вищою.
Для Вуву 2018-10-07 / 20:07:47
Вуву, вчіть матчастину або хоча б більше читайте. Наприклад, для початку, Вікіпедію.
Вінтаж у виноробстві (англ. Vintage) - вина або урожай певного року [1].
Поняття «вінтаж» застосовується як правило до високоякісних вин, кожен вінтаж яких має свої неповторні відтінками аромату і смаку. Слово «вінтаж» особливо часто згадують у зв'язку з елітними дорогими винами, які випускаються тільки в роки вдалих врожаїв. Раритетні вина видатних вінтажів високо цінуються колекціонерами.
Аналогічне поняття у франкомовних країнах - міллезім (від фр. Le millésime - число, що позначає рік) [2].
Вуву 2018-10-07 / 19:32:12
Незнаю хто автор але написав в кінці "ДУРНЮ".
..."ацей сезон був дуже вдалий для винограду і має всі шанси вважатися "вінтажним роком".....
Урожайний рік це не вінтажний рік.
Перед тим як писати вмяку "ахінею" хай загляне в словник.
vintage - витримка (алкагольного напою) ... 5 чи 7 і тд . років.
В одязі ... "Потриманий одяг" ... Речі 50-60 років (які збереглись в хорошому стані ... Інкли в ідеальному з етикатками. Прирівнюється до поняття "антикварний" як і всяеа річ яка має 25 років і бвльше.
Ps. То про який вігтажний оік пише автлр ???
"ЧУВ ДЗВІН ТА НЕ ЗНАЄ ЗВІДКИ ВІН".
SVOLOCHь 2018-10-07 / 18:17:35
Олег Скрипка,хохол із Мурманска родом...як буде виноградарювати?