Аналіз був здійснений на основі чотирьох показників, які характеризують фінансові аспекти діяльності об’єднаних територіальних громад: власні доходи на одного мешканця, динаміка надходжень місцевих податків і зборів у 2018 році порівняно з 2017 роком, рівень дотаційності бюджетів, питома вага видатків на утримання апарату управління у фінансових ресурсах ОТГ.
Моніторинг проведений у розрізі 4-х груп ОТГ залежно від чисельності населення: понад 15 тис. жителів (87 ОТГ), від 10 до 15 тис. жителів (103 ОТГ), від 5 до 10 тис. жителів (227 ОТГ) та менше 5 тис. жителів (248 ОТГ).
За результатами здійсненого аналізу першу позицію в загальному рейтингу за всіма чотирма показниками у групі ОТГ з найбільшою чисельністю населення зайняла Тячівська ОТГ. Власні доходи на одного мешканця за І півріччя 2018 року склали 2359,0 грн. За цим показником Тячівська ОТГ зайняла 9 місце в групі. За відповідний період минулого року власні доходи на одного мешканця становили 1965,9 грн, тобто спостерігається зростання на 20%. Значення даного показника по всіх 665 ОТГ складає 1613 грн.
Відношення надходжень місцевих податків і зборів за І півріччя у 2018 році порівняно з 2017 роком у Тячівській ОТГ складає 126,8% - 25-а позиція в рейтингу першої групи відносно даного показника. У 2017 році у порівнянні з 2016 роком надходження місцевих податків і зборів становили 142,9%
Рівень дотаційності бюджету Тячівської ОТГ (питома вага базової/реверсної дотації у доходах) становить -0,8%. У минулому році рівень дотаційності дорівнював 0, оскільки громаді не призначалось ні базової, ні реверсної дотації. У 2018 році громада виступає вже донором, так як передбачається вилучення до державного бюджету 754,6 тис. грнреверсної дотації за рік.
І останнім фактором проведеного моніторингу є питома вага видатків на утримання апарату управління у власних ресурсах ОТГ. За цим показником із значенням 8,6% Тячівська ОТГ є першою в групі.
Моніторинг, про який йде мова, свідчить, що найнижчі показники фінансової спроможності характерні для більшості невеликих громад за чисельністю населення. Виняток становлять окремі громади, на території яких розміщені бюджетоутворюючі потужні підприємства. Проте варто зауважити, що цей рейтинг враховує тільки 4 показники, а насправді при оцінці фінансової спроможності слід враховувати і багато інших факторів, наприклад структуру власних доходів, видатки бюджету розвитку.
Юлія Траньович, консультант з бюджетних питань Закарпатського РВ АМУ