Голова ДПА в Закарпатській області Тетяна Шаповалова, зокрема, проінформувала присутніх про стан податкових надходжень до Зведеного бюджету області за 2007 р., зазначивши, що в області, як і в державі в цілому, торік спостерігалась тенденція економічного зростання. До Зведеного бюджету області зібрано 1255,2 млн.грн. податкових платежів, які контролюються податковою службою. У порівняні з 2006 р. – на 273,7 млн.грн. або на 27,9 відс. більше. До державного бюджету області зібрано 595,3 млн.грн., що на 71,6млн.грн. або на 13,7 відс. більше проти досягнутого рівня 2006р. Показники бюджетних призначень та розрахункової бази, визначені Міністерством фінансів та ДПА України, виконано. До місцевих бюджетів у минулому році надійшло 659,9млн.грн., що на 202,1млн.грн. або на 44,2 відс. більше, ніж у 2006р. Найвищого приросту надходжень до місцевих бюджетів досягнуто по Виноградівському (51,3%),Свалявському (49,4%), Перечинському (47,2%), Тячівському (47,1%), районах та по м. Ужгороду (47,0%). Проте майже на рівні 2006 р. залишились надходження місцевих податків і зборів, яких надійшло 11 млн. 974,8тис.грн. А по м. Ужгород, Іршавському, Міжгірському, Мукачівському та Хустському районах вони навіть зменшилися.
Тетяна Шаповалова нагадала присутнім також про компетенцію органів місцевого самоврядування в галузі бюджету і фінансів, про джерела формування місцевих бюджетів та шляхи збільшення надходжень до них. Основними джерелами наповнення місцевих бюджетів, – зауважила вона, – є податок з доходів фізичних осіб, торговий патент, фіксований та єдиний податок, які сплачують суб»єкти підприємницької діяльності, а також плата за землю, фіксований сільськогосподарський податок, податок з власників транспортних засобів, податок на промисел і місцеві податки та збори. Водночас, – наголосила Тетяна Михайлівна, – необхідно роз»яснювати громадянам про їх відповідальність за здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації, що тягне за собою штрафні санкції, з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини чи без такої конфіскації. Необхідно також переглядати вартість торгових патентів, встановлювати її відповідно до реалій. Ще одним з джерел надходжень до місцевих бюджетів є залучення до декларування доходів громадян, які одержують іноземні доходи. Адже за кордоном працюють тисячі закарпатців і якби кожен із них сплатив податок хоча б з тисячі доларів США, то місцеві бюджети поповнилися б на декілька мільйонів гривень. А торік в області іноземні доходи задекларувало лише 26 осіб.
Важливим джерелом наповнення місцевого бюджету є наведення порядку в обліку земельних ділянок, платників земельного податку і орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Адже з моменту виділення землі в оренду до остаточного оформлення договору оренди фактично земля знаходиться в користуванні. За цей час орендна плата не нараховується і не сплачується. Ужгородська райрада затвердила Тимчасове положення „Про впорядкування плати за користування земельними ділянками до укладання договору оренди“ . Такі ж положення затвердили 20 сільрад і Чопська міська рада. У результаті до бюджету надійшло 37,0 тис.грн. Отже такий позитивний досвід залишається вивчити і запровадити іншим громадам.
Актуальним залишається і питання легалізації найманих працівників (таких торік було виявлено 4150 осіб без відповідного оформлення трудових відносин) та питання контролю за торгівлею алкогольними напоями і тютюновими виробами. Протягом року виявлено 143 факти безліцензійної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами: у Тячівському районі – 25, Хустському –18, Ужгородському –17, Рахівському – 14, Виноградівському –12 . Є ряд населених пунктів, де торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснюється за відсутності ліцензій. Тому на такі факти керівники районів і міст нашого краю повинні звернути особливу увагу.
ДПА в Закарпатській області видала брошуру для сільських, селищних та міських голів, голів постійних комісій рад з питань бюджету «Джерела наповнення місцевих бюджетів», де в доступній формі чітко викладено дії органів місцевого самоврядування в галузі бюджету та фінансів.
Голови райрад, що зголосились до виступу, дякували керівнику ДПА в Закарпатській області за добру науку і водночас ділились своїм баченням щодо співпраці та наповнення місцевих бюджетів. На їхню думку, чинне податкове законодавство потребує суттєвих змін. Через його тиск, недосконалість багато підприємців змушені працювати в тіні. Необхідно також змінити і ситуацію з підприємцями, які вигідно бізнесують, але, обравши спрощену систему оподаткування, по суті працюють виключно на себе і не переймаються життям громади.