Федір Шандор, голова Регіональної туристичної організації Закарпаття:
– Це період Другетів, які правили в Ужгороді 360 років, саме з ними пов’язана поява кави, кам’яної фортеці, Горянської ротонди, європейської традиції (адже родом були із Неаполя). Робимо спробу нового фестивалю, який буде у 2018-му році уже не як День Другетів, а як фестиваль Другетів. Сьогодні реконструкція – прихід італійців в Ужгород, напад на них місцевих жителів – опришків.
Захід розпочався на перехресті вулиць Волошина-Корзо. «Челядь» із саморобними списами – проти лицарів із мечами та луками під бій барабанів у самісінькому історичному центрі Ужгорода.
Затим колона пройшла центром міста, зупинившись біля Хрестовоздвиженського кафедрального собору. Історичну реконструкцію присвятили Дню туризму та дню народження Ужгорода. Символічно, що дійство влаштували саме на свято Воздвиження.
Юрій Славік, представник Клуб історичної реконструкції «Орден святого Миколая»:
– Цей храм був колись єзуїтським, нині є греко-католицьким, фактично день міста приурочений до одного із головних християнських свят і престольного свята для Ужгорода. Панування тут графів Другетів дуже сильно вплинуло на наше місто. Зокрема, вони збудували наш Ужгородський замок, ініціювали Ужгородську унію, сформували сучасний історичний центр, у тій конфігурації вулиць, які ми маємо. І перелік їх досягнень, вкладу у наше місто , його розвиток модна перераховувати багато.
Кульмінація заходу відбулася у рові Ужгородського замку. Тут відтворили штурм твердині повсталими селянами та показали театралізований лицарський двобій.
Як і 699 років тому лицарі придушили селянське повстання. Цьогорічне театралізоване дійство є своєрідним анонсом повноцінного лицарського фестивалю в обласному центрі Закарпаття, коли у 2018-му відзначатимуть 700-річчя запанування Другетів над Ужгородом. Крім того, організатори у майбутньому планують здійснити ще не одну реконструкцію із багатющого на події, легенди та бувальщини минулого міста над Ужем за понад 1100-річну історію.