Розвиток громадських просторів неможливий без повноцінного діалогу. А одна з головних проблем Ужгорода – це відсутність діалогу як між владою та громадою, так і всередині самої громади. Площа Петефі може стати точкою взаємодії і консолідації активних мешканців, прецедентом успішного лобіювання інтересів громади – і в майбутньому перетворитися на безпечний і комфортний простір, який ужгородці відчувають своїм. Перший крок до цього буде зроблено в рамках проекту «Площі свобод», спрямованого на дослідження та осмислення практик використання площ у Чернівцях, Херсоні та Ужгороді. Ужгородська частина проекту від назвою «Площа Петефі: діалог у трьох частинах» здійснюється освітньою платформою Nomen у партнерстві з арт-центром «Кубло» та Інститутом міста Ужгород, за координації CCA Foundation та підтримки Міжнародного фонду «Відродження»
Перший та другий блок проекту присвячений осмисленню права громади на місто та її ролі у розвитку публічного простору через освітні події. Третій блок проекту передбачає створення ініціативи або робочої групи, що візьме на себе налагодження комунікації між місцевою владою, громадою та професійною спільнотою.
Наступної суботи відбудуться такі події.
Субота, 30 вересня
12:00
(Не)втрачений Ужгород: прогулянка по площі Петефі з Тетяною Літераті
Зустріч: біля пам’ятника Петефі
Колись «новим районом» для ужгородців була зовсім не житлова зона радянської забудови, а нинішній центр міста – площа Петефі, зведена на болоті, що постійно затоплювали води Ужа. У далекому 17 столітті тут ще не було жодних будинків. Але вже дуже скоро площа стала важливою точкою на мапі міста, а за наступні кількасот років декілька разів змінювала свій вигляд, назву і призначення.
Під час прогулянки Тетяна Літераті розкаже і покаже, якою була площа Петефі раніше, які пам’ятники на ній стояли і які люди тут проживали, яку каву тут смажили – і якою площа могла би бути, якби місто ухвалило один сміливий архітектурний проект.
15:00 - 16:30
Лекція Олександри Сладкової «Як оновлювати місто, зберігаючи пам’ятки»
Локація: Совине гніздо (вул. Ракоці 2)
Щоб залишатися комфортним і сучасним, кожне місто потребує оновлень. Проте часто «прогрес» обертається спотворенням або й знищенням пам’яток архітектури. В Ужгороді внаслідок цих процесів постраждала не одна пам’ятка, і вигляд будівель на площі Петефі – зайве тому підтвердження. Начальниця відділу урбаністики ЛКП «Інститут просторового розвитку» Олександра Сладкова розповість, як зберегти баланс між старим і новим, та поділиться досвідом GIZ (Німецького товариства міжнародного співробітництва), що спільно з Львівською міською радою втілює проект з муніципального розвитку та оновлення старої частини міста Львова.
17:30 - 18:10
Перегляд фільму «Social life of small urban space» («Соціальне життя маленьких міських просторів»)
Локація: Совине гніздо (вул. Ракоці 2)
Документальна стрічка Вільяма Вайта про площі та різноманітні публічні простори в містах. Вона розкаже, які особливості міського ландшафту необхідно враховувати та як зробити місто комфортним для його мешканців. Фільм буде цікавий усім, хто цікавиться тематикою міста, міського дизайну та архітектури.
18:20 - 19:30
Дискусія «Вплив громади на місто: реальність чи ілюзія»
Локація: Совине гніздо
У дискусії візьмуть участь активні представники громад, урбаністичних ініціатив та громадських просторів Ужгорода, Херсона, Чернівців та Львова. Долучитися можуть всі небайдужі до питання розвитку громадських просторів, зокрема площі Петефі, в Ужгороді.
Протягом дискусії обговорюватимуться такі питання:
- Що таке публічні простори і чого ми від них хочемо;
- Виклики у побудові діалогу між владою і громадою;
- Реальність / ілюзорність впливу громади на міські процеси;
- Поява нових, реконструкція та переосмислення існуючих публічних просторів, співпраця влади, громади, бізнесу: досвід Львова, Херсона, Чернівців та Ужгорода.
Вхід на всі події вільний.
Контакти:
nomen.education@gmail.com
https://www.facebook.com/nomen.education/
+38 (099) 417 25 62 (Галина)