Таким чином Закарпаття перейняло досвід із сусідньої Словаччини.
Леся НОСЕНКО, координатор проекту «Sunrise»
Ця ідея виникла у зв’язку з тим, що в Словаччині існує подібна майстерня. Це ми зробили тільки перший крок — сонячний колектор. Тому що ми бачили, що тренінги можна робити різні, колектори є різні, альтернативна енергетика є різна. В України є надзвичайно великий потенціал. Сам проект фінансувався за рахунок Програми ПКС «Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна». Наш проект теж був міжнародним. Брали участь словацька та українська сторони.
У невеликому приміщенні виготовляти пристрої для збору енергії сонця вчаться люди з усієї держави. Для них тренінги проводять українські та іноземні фахівці.
Леся НОСЕНКО, координатор проекту «Sunrise»
Десь у червні будемо розпочинати навчання, на яких люди можуть зрозуміти, що таке сонячний колектор, зрозуміти принцип його роботи, систему, яка має бути. Насправді самий сонячний колектор — це навіть нецікаві меблі, бо туди не можна нічого поставити, він не функціонує. До нього ще треба певну комплектацію. Людина, яка зацікавилася, хоче зробити собі такий колектор, може пройти інший тренінг — з виготовлення сонячних колеторів.
Якщо майстерня сонячних колекторів — це місце, де вчаться майструвати подібні пристрої, то уже кілька років готові конструкції розміщені в дитячому садку цього ж села.
Енергоефективні заходи в Часлівцях Ужгородського району почали запроваджувати в 2013-2014 роках. Зокрема, в рамках співпраці з Євросоюзом на базі НВК встановили сонячні колектори та котел. Наразі вони також успішно функціонують.
Фахівці з енергозбереження підраховують: наприклад, два плоскі сонячні колектори можуть забезпечити гарячою водою сім’ю з чотирьох-п’яти осіб, тобто вони нагрівають 200-250 літрів за добу, працюють у період з весни до літа. А от восени та взимку — тільки 40-50%% за умови достатньої кількості сонячних днів. Однак, це тільки у випадку, якщо ви придбали сонячний колектор, виготовлений на заводі. Для тих, хто вирішив зробити його самостійно, є кілька суттєвих порад.
Євгеній ДРАГУЛА, фахівець із енергозбереження й альтернативних технологій
Для того, щоб людина зібрала якісний колектор, треба знайти якісний абсорбер. Тобто це та поверхня, плита з трубками, спеціально зварена з напиленням. У більшості випадків спеціальне напилення завозять з-за кордону. Це або Польща або Німеччина. Також зі Словаччини близько. Якщо ви хочете самі виконати, то вам достатньо покрити лист темною фарбою або взяти з полімерним покриттям, але повторюю, що ефективність його достатньо низька, хоча це дешево.
Придбати готовий сонячний колектор дорожче, ніж зробити його самостійно. У середньому доведеться витратити 500-600 євро за систему з усіма необхідними елементами. Водночас виготовити власний колектор бюджетніше, проте це вимагає додаткових знань та вмінь.