Закарпатка, що першою з українок підкорила Еверест, розповіла про сходження (ФОТО)

У селі Косино відбулася прес-конференція Ірини Галай, закарпатки, яка перша з українок піднялася на Еверест. Саме у Косині Ірина проходить відновлення організму після підкорення вершини. Дівчина розповіла про свої досягнення та відповіла на питання журналістів.

Закарпатка, що першою з українок підкорила Еверест, розповіла про сходження (ФОТО)

Загалом до сходження, яке відбулося у п'ятницю вночі, 20 травня, дівчина готувалася цілий рік. Бігала, щоденно ходила до спортзалу, проходила спеціальні тренування, у тому числі і підкорювала менші вершини.

“Не пройшло і місяця, а я вже дуже добре виглядаю. Мені багато людей це каже. Я навіть жодного кілограму не втратила на Евересті, а це нонсенс”, - розповіла Ірина. Пояснила, що на висоті 6400 метрів не лише зникає апетит і сон, але і дуже швидко втрачаються сили організму. Її ж ця доля оминула.

“Чим вище ти піднімаєшся, тим складніші умови. Стає менше їжі і води. На великій висоті у нас води не було. Ми пили талий сніг. Та і вода там кип’ятиться дуже довго. На висоті 6400 метрів у нас ще був повар. Його послуги включені у вартість експедиції. А далі їси те, що сам взяв. Це чіпси, цукерки, - щось легке”, - розповіла альпіністка.

За її словами, на висоті понад 6400 метрів нести щось вагою понад 10 кілограм — дуже складне завдання, навіть для чоловіків. “Це не тому, що я дівчина. Я так можу понести більший вантаж, ніж деякі чоловіки тут. Але там на висоті навіть 5 кілограмів прямо “впиваються” тобі у спину”, - згадує Ірина Галай.

Перед підйомом на вершину був досить тривалий період акліматизації. Так, адаптація на базовому таборі тривала декілька ночей. На висоті 5700 метрів був Middle Camp, де альпіністи також провели декілька ночей. “Все йшло поступово. У альпінізмі головне — не поспішати. Але я дуже рвалася вперед, тому для мене це було найважче — чекати”, - зауважила дівчина. Каже, особливо її підганяла конкурентка з Чернігова — Тетяна Єловчак, про яку Ірина дізналася за півроку до самого сходження. Та була у іншій групі альпіністів і  дісталася вершини через день після нашої землячки.

“Але я все одно б її обігнала, навіть якби ми вирушили в один день. Бо я провела таке міні-розслідування. І вона рухалася повільніше, ніж я”, - додала підкорювачка Евересту.

Дівчата на Евересті між собою спілкувалися і вже після сходження через соцмережі привітали одна одну.

На висоті 6400 метрів наша Ірина, до слова, провела 10 ночей, тоді як інші люди витримували тут максимум чотири. Каже, її не боліла голова, вона могла їсти за трьох і загалом прекрасно себе почувала. Єдине, що було досить нудно.

“На висоті 6400 метрів нема чим зайнятися. Треба просто чекати. Тому ми багато спілкувалися, ходили одне до одного у гості в намети. Мене питали про Росію, звичайно. Але загалом там на тій висоті політики нема”, - розповіла І.Галай. Каже, що зустріла на горі японців, італійців, аргентинців, іспанців, росіян, а тому досить добре підтягла англійську мову. 

Окрім того наша землячка провела ніч без кисню у так званому сідлі, аби краще звикнути до умов вершини гори. Потім повернулася на відпочинок у батовий табір, а далі вже вирушила на вершину з рештою групи.

“ На Еверест спершу треба піднятися морально, а потім фізично. Є спортсмени, які не можуть піти вище 4000 метрів. Це так звана гірська хвороба. З нами був такий Павло із Москви. Він казав, що на висоті 6400 втрачає голос і весь “пливе”. Третій раз уже пробував піднятися. Але і цього разу все сталося так, як він і казав. Думаю, це він і психологічно себе “накрутив”, - припустила Ірина.

Загалом же, за її словами, досить багато людей не доходить до вершини і повертається. Часто через погане спорядження, яке при вітрі і температурі -60 градусів продувається за декілька хвилин.

“Треба бути готовим, що на Евересті є черга. Іноді треба чекати, коли людина перед тобою лізе. Хвилину пройде і півгодини віддихується. І так далі. Тому потрібно  бути дуже добре вдягненим”, - розповіла Ірина.

Додала також, що загальна вага спорядження складає близько 80 кілограм. Одне лише взуття по 2,5 кілограми.

Від штурмового табору до самої вершини Ірина добирался із піводинадцятої вечора до шостої ранку, хоча мова йде про 500 метрів. Але для цього потрібно було пройти гірським хребтом і піднятися своєрідними ступенями. На самій вершині група перебувала зо 20 хвилин. Там Ірина Гала встигла пофотографуватися із українським прапором, обдзвонити рідних та друзів зі спеціального супутникового телефону.

Досить важким і тривалим був і спуск з вершини, який також тривав близько десяти годин.

“Я бачила тіла, коли ми спускалися. Їх всі там бачать. Мороз все зберігає і вони лежать там багато років. Але їх дуже дорого зняти. Місцеві шерпи часто гинули, коли пробували це зробити. Я навіть думаю, що це такий антураж гори. Якби місцева влада або родичі захотіли, вони могли б організувати якусь спеціальну операцію”, - припустила Ірина.

Шерпи, до слова, це люди, які супроводжують учасників експедиції, а головна їх функція — носити речі. Все це місцеві люди, які добре пристосовані до походів у гори. Шерп Ірини, наприклад, підіймався на Еверест уже вдванадцяте.  Загалом же непальські шерпи альпіністці дуже сподобалися.  Під час сходження на Еверест разом із шерпами на горі було близько 300 людей.

Тут варто згадати, що це гарний бізнес для Китаю і Непалу. Так, Ірині підйом обійшовся у 65 тисяч доларів.

У майбутньому Ірина Галай не планує зупинятися. Каже, що Еверест може, і найвища гора, але не найскладніша технічно. Тому у цьому плані дівчина бачить перед собою ще цілий ряд завдань і викликів. У тому числі хоче отримати золотий льодоруб (альпіністський Оскар) за проходження на Еверест новим скалистим маршрутом.

Наостанок варто наголосити, що сходження Ірини Галай підтверджене сертифікатом Китаю, національним реєстром рекордів України, а також численними фото і відео. 

21 червня 2016р.

Теги: Ірина Галай, Еверест, рекорд

НОВИНИ: Соціо

08:49
/ 4
В Ужгороді вийшли на мітинг проти закону, що обмежує незалежність НАБУ і САП
00:02
У Барбові Мукачівської громади попрощаються з Юрієм Мочарієм, який поліг ще в грудні 2022-го Фото новина
17:51
/ 2
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 7
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
» Всі новини